Artykuły

Katowice. Premiera dokumentu o Kazimierzu Kutzu

W piątek 25 stycznia w kinie Kosmos w Katowicach odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o Kazimierzu Kutzu "Kutzowizna".

Film dokumentalny "Kutzowizna" w reżyserii Mirosławy Sikorskiej to opowieść o życiu i twórczości Kazimierza Kutza. Życie prywatne staje tu obok artystycznego, w którym nie raz daje swój wyraz postawa społeczna. Archiwalia sąsiadują ze wspomnieniami ludzi - artystów i polityków, pokazując jak bardzo bezkompromisowy, prawdziwy i uczciwy wobec samego siebie jest autor Tryptyku Śląskiego ("Sól ziemi czarnej"- 1970, "Perła w koronie" - 1972, "Paciorki jednego różańca" -1979).

"Nieokrzesany cham" - często można usłyszeć o nim od kolegów z parlamentu.

"Wspaniały wrażliwiec, z twardą ręką reżyserską" - mówią z kolei aktorzy. "Wybitna postać w polskim kinie" - konstatują koledzy reżyserzy. Jaki jest naprawdę Kazimierz Kutz, Ślązak z Szopienic, reżyser, polityk, pisarz, człowiek obdarzony wielkim temperamentem i ciętym językiem?

"Kutzowizna" to próba pokazania nietuzinkowego człowieka, który często nas zaskakuje. 83-letni Kazimierz Kutz nie udaje, jest brutalnie szczery, ma swoje chwile zwątpienia, ale też ogrom siły i konsekwencji w dążeniu do celu. Często mówi o sobie, że pochodzi z arystokracji plebejskiej.

W piątek, 25 stycznia o godz. 19.00 w kinie Kosmos w Katowicach (ul. Sokolska 66) odbędzie się premierowy pokaz tego filmu. Bilety kosztują 14 zł. Uroczystą premierę uświetni udział twórców i zaproszonych gości, w tym reżyserki - Mirosławy Sikorskiej i samego Kazimierza Kutza.

Autorami zdjęć do filmu są Adam Sikora i Waldemar Stachowiak. Muzyka: Henryk Gembalski. 53-minutowy film dofinansowały Urząd Miasta Katowice i Urząd Miasta Tychy.

16 lutego, w dniu 84. urodzin reżysera, w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się premiera sztuki opartej na debiutanckiej powieści Kazimierza Kutza, wydanej w 2010 r. "Piątej stronie świata", której akcja rozgrywa się w Szopienicach. Właśnie trwają próby do premiery. Spektakl reżyseruje Robert Talarczyk (szef Teatru Polskiego w Bielsku-Białej). Jest on również autorem scenicznej adaptacji powieści. Występują m.in. Grażyna Bułka (gościnnie), Alina Chechelska, Anna Kadulska, Ewa Kutynia, Ewa Leśniak, Barbara Lubos, Bogumiła Murzyńska, Violetta Smolińska, Adam Baumann, Andrzej Dopierała, Adam Kopciuszewski (gościnnie), Bernard Krawczyk, Wiesław Kupczak, Andrzej Lipski, Marek Rachoń, Artur Święs, Andrzej Warcaba.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji