Artykuły

Białystok. Artyści nominowani do "Złotych kluczy"

Najważniejsza nagroda "Kuriera Porannego" Dziś prezentujemy nominowanych w kategoriach Kultura i Sztuka oraz Człowiek Roku.

Paweł Aigner

Aktor, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Znakomity aktor Teatru Zusno i Białostockiego Teatru Lalek. Reżyser, który chętnie współpracuje z teatrami profesjonalnymi zarówno dramatycznymi, jak i lalkowymi oraz niezrzeszonymi twórcami. Realizuje spektakle na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Zaliczany jest do czołówki współczesnych twórców teatralnych. Jego realizacje cieszą się uznaniem publiczności i krytyków teatralnych.

W autotematycznym i wielowymiarowym spektaklu "Krwawa jatka" Grupy Coincidentia w doskonałej kreacji aktorskiej triumfalnie wrócił na scenę. W 2012 roku zrealizował dyplom studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku "Awantura w Chioggi". Tak komicznego i bezpruderyjnego przedstawienia w brawurowym wykonaniu białostockie sceny dawno nie gościły. Nieco uwspółcześniona wersja XVIII-wiecznego dzieła Carla Goldoniego to prawie dwugodzinny, niezwykle dynamiczny pokaz doskonałego humoru, temperamentnego aktorstwa, niewybrednych żartów i dwuznacznych gestów.

W zeszłym roku w polskich teatrach wyreżyserował także kilka interesujących sztuk m.in. "Arabela" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, "Chory z urojenia" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, "Ballady i romanse" w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej czy "Najmniejszy bal świata" w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.

Paweł Aigner jest osobą niezwykle kreatywną i twórczą, niespokojnym duchem. To artysta niepokorny, stale poszukujący ciekawych rozwiązań zarówno w warstwie literackiej jak i scenicznej. Jego realizacje są intrygujące i nietypowe, wyróżniające się intelektualnym myśleniem o materii teatru. (ak)

*

Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski

z Teatru Malabar Hotel

W 2012 roku ten nieinstytucjonalny teatr zrealizowali trzy interesujące i wysoko oceniane spektakle.

Sztuka "Głośniej!" powstała przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, białostockiego magistratu i Urzędu Miejskiego w Lipsku. Za ten spektakl Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski "za wyrażenie lalką teatru" otrzymali jedną z dwóch równorzędnych nagród na Międzynarodowym Festiwalu Lalka Też Człowiek w Warszawie. Dodatkowo Marcin Bikowski otrzymał nagrodę "Cudnej chwili" za wyjątkowy moment w animacji.

"Sprawa Dantona. Samowywiad" została doceniona przez miesięcznik "Teatr" w kategorii najlepsza adaptacja teatralna oraz najlepszy spektakl teatru alternatywnego. Marcin Bikowski za kreację Dantona i Robespierre'a w tym spektaklu otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską na XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu. Natomiast Anna Stela za rolę Stanisławy Przybyszewskiej została wymieniona w Subiektywnym Spisie Aktorów Polskich Jacka Sieradzkiego.

Trzecią i ostatnią premierą Teatru Malabar Hotel w minionym roku było widowiskowe "Wesele" [na zdjęciu] według dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Na tę realizację Marcin Bartnikowski otrzymał stypendium ministra kultury.

W poprzednim roku swoje spektakle wystawiali w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kwidzynie, Olecku, Rzeszowie, a także w Lipsku w Niemczech. Duet dwóch Marcinów do współpracy zaprasza uznanych reżyserów i studentów białostockiej Akademii Teatralnej. Pod koniec 2012 roku Marcin Bikowski otrzymał stypendium ministra kultury. (ak)

*

Konrad Dulkowski i Rafał Gaweł z Teatru TrzyRzecze

Prowadzą jedyny w Białymstoku niezależny teatr offowy. Przedwojenny żydowski dom przekształcili w scenę, na której prezentowany jest współczesny dramat na wysokim poziomie. W drewnianym wnętrzu tworzą miejsce magiczne, gdzie można obejrzeć spektakl, a potem o nim porozmawiać. Każda z premier to wydarzenie godne uwagi. W swojej twórczości nie uciekają od współczesnych, nierzadko trudnych tematów.

Chętnie współpracują z aktorami, muzykami, filmowcami, reżyserami, dramaturgami nie tylko z naszego regionu. W Trzy-Rzeczu można zobaczyć aktorów znanych i cenionych w całej Polsce. Wśród nich jest Tomasz Sobczak, Dagmara Bąk, Agnieszka Maracewicz, Michał Kitliński.

W 2012 roku Teatr TrzyRzecze zrealizował trzy interesujące premiery: "Piaskownica" o zawiłych stosunkach damsko-mę-skich, wielowymiarowy "Blackbird" o nieoczywistym uczuciu oraz "Dziesiona" o strachu przed ośmieszeniem.

Na scenie przy ul. Młynowej 19 w minionym roku można było zobaczyć także inne uznane realizacje m.in. "Medea" w reżyserii Eweliny Marciniak, "Miłka" i "Patryk K." na podstawie tekstów Jerzego Pilcha - oba w adaptacji Krzysztofa Grabowskiego.

Tutaj także odbyło się kilka wydarzeń w ramach festiwalu teatralnego "Mikstura". Znany aktor Arkadiusz Jakubik prowadził krótki kurs aktorski dla młodych ludzi. W TrzyRzeczu swoje stypendialne projekty realizowała Marta Jasińska.

Scena TrzyRzecza służy nie tylko wystawianiu sztuk. Koncertował tu zespół Jegomość oraz Matka z dzieckiem, można było posłuchać także pieśni z Polesia i Białorusi, a wieczory poetyckie mieli tu: Andrzej Sosnowski i Roman Honet. (ak)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji