Artykuły

Kameralny powrót

Po sześciu latach nieobecności Conrad Drzewiecki wraca na scenę Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jutro będziemy mogli obejrzeć "Balety" - trzy jego choreografie: "Etiudę b-moll" Karola Szymanowskiego, "Odwieczne pieśni" Mieczysława Karłowicza i "Cudownego mandaryna" Beli Bartoka.

Conrad Drzewiecki - urodził się w 1926 r. w Poznaniu. W 1973 roku stworzył Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, z którym realizował swoje choreografie. Kierował nim do 1987 r. Przez ostatnie lata zajmował się głównie reżyserowaniem w teatrach i operach. W Poznaniu oglądaliśmy m.in. jego "Fedrę" w Teatrze Polskim i "Halkę" w Wielkim. Zrealizował, co prawda, trzy choreografie za granicą, ale dopiero w zeszłym roku, w Brnie.

- Po latach odpoczynku od baletu trzeba wrócić i spróbować podsumować to, co się dotychczas zrobiło - mówił kilka dni temu na spotkaniu z dziennikarzami. - Myślę o nowych choreografiach. Mam kilka propozycji, na przykład od Ewy Wycichowskiej. Mam też kilka pomysłów - zwłaszcza chodzi mi po głowie muzyka Ravela.

"Balety", które zobaczymy w niedzielę, nie należą do nowych - "Cudownego mandaryna" Drzewiecki stworzył w 1960 r.,

"Odwieczne pieśni" w 1975, a "Etiudę b-moll" w 1983. Wszystkie przygotowywał w Poznaniu.

Wybór baletów na niedzielny wieczór wskazuje, że będzie on miał charakter kameralny. Choreografie różnią się znacznie tematem, rodzajem muzyki, konwencją i ekspresją ruchu. - Pokazując coś ze swojego żelaznego repertuaru, zawsze odkurzam, podmalowiuę, zmieniam - mówi Drzewiecki - nudne byłoby tylko je odtwarzać.

Scenografia "Baletów" jest minimalna, Drzewiecki korzysta ze światła. Spektaklom będzie towarzyszyła orkiestra - a nie, jak ostatnio często się zdarzało w Wielkim, muzyka z taśmy.

Wszyscy tancerze - z wyjątkiem pary solistów - są z Baletu Opery Poznańskiej. Jedynie Mariola Lebida i Krzysztof Bródek, którzy zatańczą w "Cudownym mandarynie", są na co dzień tancerzami Opery Bałtyckiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji