Artykuły

Gdańsk. Rysunki Jacka Fedorowicza w Pałacu Opatów

Dzisiaj [25 sierpnia] odbędzie się spotkanie z Jackiem Fedorowiczem. Będzie mieć ono charakter autorski. Zorganizowano je bowiem w związku z wystawą "Pamięć i uczestnictwo", gdzie wśród licznych ekspozycji znajduje się kilka rysunków autorstwa tego znanego satyryka.

Wśród nich jest m.in. "Portret nieznanego mężczyzny z wąsem" [na zdjęciu], czyli Lecha Wałęsy. Jacka Fedorowicza i jego prace zobaczymy w Pałacu Opatów w Oliwie.

Jacek Fedorowicz obecnie jest kojarzony głównie ze swoim kultowym już, satyrycznym programem "Dziennik telewizyjny", emitowanym w telewizyjnej "Jedynce". Znamy go też z filmów "Małżeństwo z rozsądku", "Polowanie na muchy", "Motodrama". Ale aktorstwo i tworzenie audycji radiowych i telewizyjnych to nie wszystkie dziedziny, w których Fedorowicz się sprawdza. Jego żywioł to także rysunek. Spod ręki Fedorowicza wyszło wiele dzieł satyrycznych, które w latach 80. krążyły po Polsce w tzw. drugim obiegu. Cieszyły się one wielką popularnością. Między 1981 a 1984 r. część jego prac była prezentowana w galeriach w całym kraju, zanim ówczesne władze zdecydowały się je stamtąd usunąć.

Kilka z nich można oglądać w Pałacu Opatów w Gdańsku na wspomnianej wystawie "Pamięć i uczestnictwo". Ekspozycja miała być z założenia artystycznym komentarzem do polskiej rzeczywistości lat 1980-2005. Obejmuje malarstwo, rzeźby i fotografie, plakat i instalacje, poprzez które zilustrowano 25 lat życia narodu polskiego, ukazanego w momencie obalenia ustroju totalitarnego i rodzenia się demokracji. Łącznie jest do obejrzenia około czterystu dzieł autorstwa ponad stu osiemdziesięciu artystów, zebranych w dwudziestu salach.

Jak przyznał sam Fedorowicz w jednym ze swoich felietonów, o tym, że jego prace będą częścią tej ekspozycji, dowiedział się przypadkiem z "Gazety" i ta wiadomość bardzo go ucieszyła. W trakcie spotkania w Pałacu Opatów odczyta on swoje felietony oraz (o ile możliwości techniczne na to pozwolą) zaprezentuje kilka wybranych fragmentów ze swoich audycji telewizyjnych. - Choć poruszę oczywiście kwestię rocznicy "Solidarności", tematyka będzie raczej różnorodna - mówi Fedorowicz.

Niestety, dziś już nie poświęca się rysunkowi. - No cóż, nie można robić wszystkiego naraz - przyznaje. - Planuję jednak większą wystawę swoich dawnych prac, stworzonych w latach 80. Organizuje ją gdański oddział IPN. Otwarcie nastąpi 10 września, w sopockim Dworku Sierakowskich - zapowiada Jacek Fedorowicz.

Pałac Opatów, Gdańsk, ul. Cystersów 12, godz. 17.

Wstęp na spotkanie za okazaniem biletu do Muzeum na wystawę "Pamięć i uczestnictwo" (9 zł normalny i 6 zł ulgowy). Tego dnia Muzeum będzie czynne od 12 -19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji