Artykuły

Łódź. "Nizyński" schodzi z afisza

Wstrząsająca opowieść o sztuce, zakazanej namiętności i szaleństwie po raz ostatni na deskach Teatru Jaracza w marcu. Monodram Kamila Maćkowiaka grany jest od 2005 roku.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie "Dzienników" Wacława Niżyńskiego, uważanego za jednego z najwybitniejszych tancerzy wszechczasów. Dwa ostatnie przedstawienia zaplanowano na 9 i 10 marca.

Po raz pierwszy widzowie obejrzeli spektakl w grudniu 2005 roku. Jego reżyserem jest dyrektor artystyczny "Jaracza" Waldemar Zawodziński, a w roli Niżyńskiego - rosyjskiego tancerza i choreografa polskiego pochodzenia - występuje Kamil Maćkowiak. Do tej pory "Niżyński" zagrany został 142 razy - poinformowała w czwartek PAP Anna Królikowska z działu reklamy i promocji teatru.

Od chwili premiery monodram bił rekordy popularności; był wielokrotnie zapraszany na występy zagraniczne i festiwale. Otrzymał wiele nagród, w tym Złotą Maskę za najlepszą kreację aktorską męską w sezonie 2005/2006, nagrody na międzynarodowych festiwalach Monodramów "Monocle" w Petersburgu czy Thespis Media Award w Kilonii.

Niżyński naukę tańca rozpoczął w 1898 roku w Cesarskiej Szkole Teatralnej. Mając 19 lat awansował na pierwszego tancerza w najsłynniejszym rosyjskim zespole baletowym Teatru Maryjskiego, gdzie partnerował największym ówczesnym sławom. Podczas pierwszych występów z Baletem Rosyjskim w 1909 roku, wywołał sensację i został okrzyknięty "bogiem tańca".

Gdy pisał "Dzienniki", miał za sobą krótką, ale błyskotliwą karierę, romanse z mężczyznami i małżeństwo z węgierską arystokratką.

Do historii przeszły jego kreacje w baletach Michaiła Fokina "Sylfidy" do muzyki Fryderyka Chopina, "Szeherezada" Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, "Duch Róży" Carla Marii Webera.

U szczytu powodzenia zaczął zdradzać objawy choroby psychicznej. W styczniu 1919 r. po raz ostatni wystąpił publicznie.

Miał wówczas 30 lat. Od tego momentu pisał "Dzienniki". Resztę życia artysta spędził na leczeniach w szpitalach psychiatrycznych. Zmarł w Londynie w 1950 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji