Artykuły

Rusza nabór wniosków do V edycji programu Teatr Polska

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego 1 marca 2013 r. rozpoczyna nabór wniosków do pierwszego etapu V edycji programu Teatr Polska. Zgłoszenia będą przyjmowane do 21 marca 2013 r.

Program Teatr Polska został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.

Kwalifikacje do programu odbywają się dwuetapowo: w pierwszym etapie zgłoszone spektakle uzyskują rekomendacje Komisji Artystycznej Programu. W tym roku Komisja Artystyczna może również wskazać spektakle, poza konkursem, których udział w programie pozytywnie wpłynie na wartość artystyczną i merytoryczną programu i które, razem z rekomendacjami konkursowymi, kwalifikują się do drugiego etapu. Następnie Komitet Organizacyjny Programu ocenia wiarygodność organizacyjną i finansową projektów. W drugim etapie teatry przedstawiają uzgodnione z lokalnymi ośrodkami kultury trasy objazdów.

Zgłoszenie spektaklu do pierwszego etapu polega na przesłaniu na adres Instytutu do dnia 21 marca 2013 r. następujących dokumentów:

a) wypełnionej karty zgłoszeniowej (z opisem spektaklu, krótkim opisem działań edukacyjnych towarzyszących pokazom oraz opisem planowanej trasy - zasięg, ilość planowanych spektakli, województwa, miejscowości),

b) programu spektaklu,

c) wyboru recenzji i innych relacji prasowych,

d) dokumentacji DVD spektaklu (w postaci zapisu technicznego spektaklu, nagranych w 10 kopiach, oddzielnie zapakowanych i uprzednio sprawdzonych, w formatach dvd mpeg2 lub wmv oraz 6 kopii 5-minutowego skrótu - trailera),

e) dokumentów (również w formie oświadczeń) potwierdzających uregulowanie praw autorskich, związanych z eksploatacją spektaklu.

Zmiany w regulaminie

Zwracamy uwagę, że piąta, jubileuszowa edycja programu Teatr Polska to także szereg zmian w regulaminie. Do najważniejszych należą:

zmiana preambuły regulaminu, zwracająca uwagę na cel programu, tj. "szczególne uwzględnienie ośrodków mających utrudniony dostęp do kultury, społecznie zdegradowanych, ubogich w instytucje kultury i środowiska twórcze",

terminy, m.in. terminy objazdów, trwających w tym roku od 15 lipca do 5 grudnia, termin rozliczenia (do 15 grudnia),

uszczegółowienie możliwych godzin prezentacji, ilości i formatów plików, w jakich ma zostać przekazane nagranie spektaklu,

obligatoryjny udział w Targach sztuki (prezentacji zakwalifikowanych spektakli przedstawicielom domów kultury połączonej z warsztatami),

obligatoryjny udział w spotkaniu ewaluacyjnym programu,

wyszczególnienie dodatkowego kryterium oceny - "organizacji objazdu dla grup mających utrudniony dostęp do kultury i/lub zamieszkujących na terenach społecznie zdegradowanych ubogich w instytucje kulturalne i środowiska twórcze, realizowanych na obszarach o najniższym PKB",

konieczność przeprowadzenia badań/ankiet wśród widzów,

zmiana w tabeli honoraryjnej - zamieszczenie tylko górnej granicy możliwych stawek, wyłączenie z kwoty stawek ZUS-u pracodawcy,

zmiany w formularzach wniosków.

***

O programie Teatr Polska

Program Teatr Polska został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury, społecznie zdegradowanych, ubogich w instytucje kultury i środowiska twórcze.

Inspiracją dla programu stały się objazdy Teatru Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli po całym kraju. Przedsięwzięcie to miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. W ramach "teatru objazdowego" zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim.

W pierwszej edycji wzięło udział 16 teatrów. Objazdy trwały od 12 września do 13 grudnia 2009. Teatry odwiedziły 73 miejscowości w Polsce, odbyło się w sumie 107 przedstawień, które zobaczyło ponad 21 tysięcy widzów.

Druga edycja programu umożliwiła zorganizowanie objazdów 17 teatrom. Prezentacje odbywały się od 12 czerwca do 11 grudnia 2010 r. Odbyło się 158 prezentacji w 116 miejscowościach. Spektakle obejrzało 35 567 widzów.

Trzecia edycja z 2011, która odbyła się w dniach od 18 czerwca do 15 grudnia 2011 r., to 175 prezentacji spektakli. Teatry gościły w 122 miejscowościach a program zgromadził 35 024 widzów.

Odbyło się 121 warsztatów i 30 spotkań z publicznością.

W ubiegłorocznej, czwartej edycji programu udział wzięło 15 zespołów, które w dniach: od 9 lipca do 11 grudnia 2012 r. odwiedziło 88 miejscowości, z 175 prezentacjami spektakli w których łącznie wzięło udział ponad 26 460 widzów oraz odbyły się 122 warsztaty.

Teatr Polska 2009-2012 w liczbach:

615 prezentacji

61 spektakli

64 objazdy

220 miejscowości

16 województw

118 051 widzów

689 godzin warsztatów

9 186 uczestników warsztatów

Program Teatr Polska organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koordynator organizacyjny:

Klaudia Madziar

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Program Teatr Polska

ul. Jazdów 1

00-467 Warszawa

tel. (22) 501 70 23; fax (22) 501 70 26

e-mail: polska@instytut-teatralny.pl

www.polska.e-teatr.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji