Artykuły

Poznań. 100. rocznica urodzin Egona Naganowskiego

W niedzielę minie setna rocznica urodzin związanego przez wiele lat z Poznaniem cenionego pisarza, tłumacza i krytyka Egona Naganowskiego. Spośród tłumaczeń dokonanych przez niego warto wymienić trzytomowe Dzienniki Thomasa Manna, dramaty Friedricha Dürrenmatta czy utwory Guntera Grassa.

Gdyby żył Egon Naganowski w niedzielę obchodziłby setne urodziny. Ten ceniony pisarz, krytyk i tłumacz przez większość swego życia związany był z Poznaniem.

Urodził się w Innsbrucku. Był synem Polaka, oficera austriackiej armii i niemieckiej baronówny Maritty von Holzschuher.

Dzieciństwo spędził w Monachium i jego pierwszym języku był niemiecki. Po polsku zaczął mówić dopiero gdy po zakończeniu I wojny światowej rodzice przenieśli się do Grudziądza.

W latach 1932-1939 studiował na Uniwersytecie Poznańskim gdzie ukończył filologię polską i germańską. Jeszcze w 1937 roku ukazał się jego translatorski debiut - "Radium" biograficzna powieść Rudolfa Brunngrabera o Marii Skłodowskiej-Curie.

Okupację hitlerowską spędził Egon Naganowski w Warszawie. W szeregach AK walczył w powstaniu warszawskim.

Gdy w 1946 roku powrócił do kraju pracował w Polskim Związku Zachodnim w Poznaniu. Natomiast od 1950 roku w Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia. Najpierw w redakcji literackiej, a w końcu jako zastępca redaktora naczelnego. Niestety w 1961 roku z przyczyn politycznych został zwolniony i od tej pory jego głównym zajęciem stała się literatura.

Spod jego pióra wyszło wiele monografii, esejów i tekstów krytycznoliterackich. Wydana w 1962 roku książka "Telemach w labiryncie świata" była pierwszą w Polsce monografią na temat Joyce'a. Ważne miejsce w twórczości pisarza zajmuje też opublikowana w roku 1980 książka "Podróż bez końca opowieść o życiu i twórczości Roberta Musila.

Spośród tłumaczeń dokonanych przez Egona Naganowskiego warto wymienić trzytomowe Dzienniki Thomasa Manna, dramaty Friedricha Durrenmatta czy utwory Guntera Grassa. Trzykrotnie Egon Naganowski był prezesem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Działał w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. W 1993 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną m.Poznania.

Zmarł 23 stycznia 2000 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji