Artykuły

Szczecin-Słupsk. Wspólne bajki Pleciugi i Tęczy

Ubogi młodzieniec Janek, którego największym pragnieniem jest zdobycie fortuny, wyrusza w podróż do tajemniczego lasu. Zwiedziony tam przez trzy czarownice: Straszygębę, Śmieszygębę i Płaczygębę, sprzedaje im kolejne lata swojego życia w zamian za szybkie i wzbogacenie się..

Tak rozpoczyna się akcja "Tajemnicy czarciego błota", bajki Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk, której premiera będzie miała miejsce już w najbliższą sobotę (10 września, godz. 17) na deskach Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Przedstawienie zostało zrobione w koprodukcji ze słupskim Teatrem Lalek Tęcza. Oprócz reżyserii - a zajęła się nią związana ze słupską sceną autorka bajki - z zaprzyjaźnionego teatru pochodzić będzie również scenografia. W tym samym czasie co szczecińska premiera "Czarciego błota", na scenie Tęczy dyrektor Pleciugi Zbigniew Niecikowski pokaże swoją inscenizację "Bajki o szczęściu" [na zdjęciu].

"Tajemnica czarciego błota" nie jest pierwszym tekstem literackim Kamińskiej-Sobczyk. Reżyserka, aktorka, od 14 lat dyrektor Tęczy, ma na swoim koncie liczne opowiadania i sztuki, m.in.: "O słupskich krasnoludkach", "Samobajka" i "Zaczarowany krokus". Za "Baśń o... Tajemnica czarciego błota" (oryginalny tytuł sztuki) otrzymała w 1999 roku Nagrodę Główną Krytyków na Festiwalu Sztuk dla Młodych Widzów w Kłodzku, a rok później nagrodę marszałka województwa pomorskiego za reżyserię.

Pani Małgorzata tworzy głównie w swoim rodzimym teatrze, ale chętnie współpracuje z innymi scenami. Na tej liście oprócz Pleciugi są m.in.: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Smółki oraz Teatr Maska w Rzeszowie.

W szczecińskiej realizacji "Czarciego błota" wystąpi m.in. Marta Łągiewka. Córka znanego (dziś z Teatru Polskiego) aktora Wiesława Łągiewki, jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, oddział we Wrocławiu. Będzie to jej sceniczny debiut - jako profesjonalnej aktorki, bo wcześniej wystąpiła już na scenie Teatru Polskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji