Artykuły

Animatorzy kultury

SZEŚĆ lat temu bladym świtem pakowaliśmy rekwizyty do samochodu i wyruszaliśmy ze Szczecina do Świnoujścia. "Kurier" był sponsorem, a aktorzy Małgorzata Iwańska i Mirosław Kupiec prowadzili w tamtejszym liceum zajęcia z edukacji teatralnej.

Aktorzy odwiedzają zachodniopomorskie szkoły do dziś. Za swą działalność otrzymali nagrodę w 36. Ogólnopolskim Konkursie "Bliżej teatru", w kategorii "Aktor animatorem kultury", organizowanym pod patronatem Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Przygoda na lata

Zaczęli 8 lat temu. Od pracy w kilku szkołach. Sami wówczas nie przewidywali, że ta działalność nabierze takiego rozmachu. W tym czasie wydarzyło się tak wiele, że o ich przygodach można by nakręcić film - znalazłyby się tam sceny mrożące krew w żyłach, zabawne historyjki, a także wzruszające opowieści o wzajemnych relacjach uczniów, nauczycieli i aktorów. Może taki scenariusz kiedyś powstanie? Materiału byłoby sporo, bo dziś zajęcia z edukacji teatralnej prowadzone przez Małgorzatę Iwańską i Mirosława Kupca (nad całością czuwa Towarzystwo Kultury Teatralnej w Szczecinie) odbywają się w ponad 60 szkołach województwa - głównie gimnazjach i liceach.

Sami opracowali 18 różnych zagadnień, w 3-letnich cyklach. W miarę jak przybywało szkół, dołączyli do nich inni aktorzy, m.in.: Nina Grudnik, Leszek Zalewski, Paweł Niczewski i Arkadiusz Buszko.

Młodzież nie tylko słucha wykładów i przygląda się grze profesjonalistów, ale czynnie uczestniczy w zajęciach, przyjeżdża do szczecińskiego teatru, zagląda za kulisy, a czasem ostatnia lekcja - reżyseria dramatu - odbywa się w Teatrze Polskim.

Sztuka otwartości

Zajęcia prowadzone są w aulach, salach gimnastycznych.

- W większości szkółsą to spotkania dla tych, którzy chcą w nich uczestniczyć- mówi Małgorzata Iwańska. - Czasem jednak nauczyciele uważają, że to ważne zajęcia i narzucają je. Wtedy bywa różnie. Ale zdarzało się, że młodzież na początku patrzyła na nas najeżona, a po paru-spotkaniach się naprawdę zaprzyjaźnialiśmy. Nie tylko chętnie brali udział w zajęciach, pomagali zanosić rekwizyty, ale sami przychodzili do teatru. To była dla nas największa satysfakcja.

Edukację teatralną prowadzą także w Szczecinie, ale głównie w wielu miejscowościach, z których bardzo trudno się wybrać młodzieży do teatru, zorganizować autokar, zapłacić za to.

Aktorzy podkreślają, że celem edukacji teatralnej jest nie tylko przybliżenie młodzieży teatru. Chodzi o to, żeby poprzez teatr nauczyć takich ważnych rzeczy jak samoakceptacja, wiara we własne możliwości, niekrępowanie się występowania przed innymi, otwarte wyrażanie poglądów...

- Czasami się zdarza, że podczas zajęć, nie znając jeszcze młodzieży, wyciągamy na scenę kogoś stojącego z boku, nieśmiałego, uważanego za słabszego ucznia... - opowiada Małgorzata Iwańska. - Wspieramy go i nagle się okazuje, że też coś potrafi, cieszy się wtedy niesamowicie, a koledzy mu gratulują. To są takie nasze pedagogiczne sukcesy.

Dużo radości dostarczają aktorom nie tylko spotkania z młodzieżą, ale także z serdecznymi, przychylnymi nauczycielami. Z niektórymi się nawet zaprzyjaźnili. No i w ub.r. na egzaminie w gimnazjum był materiał zawarty w ich programach z edukacji teatralnej, a kilkoro uczniów prowadzonych przez panią Małgosię dostało się do szkół teatralnych - w Warszawie, Krakowie.

- Te zajęcia prowadzimy już długo, ale wciąż nas cieszą - dodaje Mirosław Kupiec. - Za każdym razem robimy je troszeczkę inaczej, a poza tym zmienia się młodzież.

Działania M. Iwańskiej i M. Kupca doceniło jury 36. Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej teatru", organizowanego pod patronatem Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Nagrodzono ich w kategorii "Aktor animatorem kultury" za działania związane z edukacją teatralną, organizowane przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Szczecinie.

W Finlandii zaprezentuje nas Pleciuga

Podczas XIII Festiwalu Teatrów Krajów Nadbałtyckich, oganizowanego przez Teatr Mukamas w Tampere (Finlandia), Teatr Lalek "Pleciuga" ze Szczecina zaprezentuje dwukrotnie ( 13.05 i 15.05. 04 r.) przedstawienie "Duvelor albo farsa o starym diable" Michela de Ghelderode w reż. Konrada Dworakowskiego.

W sześciodniowym festiwalu (10-15.05.04) biorą udział teatry z Finlandii,

Litwy, Szwecji, Niemiec, Danii.

Odbędą się także: spotkanie reprezentantów międzynarodowej organizacji lalkarskiej UNIMA oraz uroczystości obchodów 20 lecia istnienia UNIMA Finland, czyli fińskiej sekcji UNIMA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji