Artykuły

Polsko-Rosyjska Szkoła Teatralna w Legnicy

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Moskiewski Teatr Komedii zapraszają w dniach 7-15 lipca, do udziału w pierwszej edycji Polsko-Rosyjskiej Szkoły Teatralnej, odbywającej się pod honorowym patronatem Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i Andrzeja Wajdy.

Budowanie pokojowych i przyjaznych relacji między narodami nie jest zadaniem spoczywającym jedynie na rządach i oficjalnych przedstawicielach państw. Dotyczy ono w równym stopniu samych społeczeństw i bez zaangażowania na poziomie obywateli trudno wyobrazić sobie osiągnięcie dwóch bardzo istotnych celów w budowaniu dobrosąsiedzkich relacji: wzajemnego poznania siebie oraz efektu długiego trwania.

W długim i niełatwym procesie wzajemnego poznawania siebie Polacy i Rosjanie mają jeszcze długą drogę. Narratorami tego procesu mogą i powinni stać się artyści po obu stronach granicy, przede wszystkim zaś młode pokolenie polskich i rosyjskich twórców teatralnych i filmowych. Nośnikiem przekazu powinna być sztuka - ambitna, nowatorska i nie bojąca się podejmować trudnych tematów - prezentująca zazębiające się losy narodów w sposób być może daleki od akademickiego wzoru, ale mający szanse dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Intencją organizatorów Pierwszej Polsko-Rosyjskiej Szkoły Teatralnej jest stworzenie takiej przestrzeni, w której młodzi aktorzy i reżyserzy z Polski i Rosji będą mogli nawiązać ze sobą kontakt, poznawać się, pracować razem i tworzyć podstawy dalszej współpracy. Swoistą rolę pośredników w tej nowej formie dialogu międzykulturowego odegrają uznani twórcy polscy i rosyjscy, pozostający dla młodego pokolenia często mentorami i mistrzami, a którzy będą animatorami zajęć podczas Szkoły w Legnicy. Tego rodzaju połączenie daje nadzieje na to, że zainicjowana relacja nie zniknie wraz z zakończeniem projektu.

Legnica, miasto w którym zdecydowaliśmy stworzy naszą Szkołę to miejsce specyficzne w polsko-rosyjskich relacjach. Nazywane "Małą Moskwą" od wieloletniej obecności w niej wojsk radzieckich wydaje się najlepsze do budowania na nowo dialogu miedzy naszymi narodami. To tutaj polski twórca Jacek Głomb w Balladzie o Zakaczawiupierwszy dotknął tematu tabu: sportretował bez ideologicznych kontekstów radzieckiego żołnierza zakochanego w polskiej dziewczynie. To tutaj polski reżyser Waldemar Krzystek - z pochodzenia legniczanin - nakręcił film Mała Moskwa. Obraz, którego akcja toczy się w mieście mieszczącym największy garnizon wojsk radzieckich w Europie Środkowej w czasach Zimnej Wojny został niezwykle dobrze przyjęty przez publiczność rosyjską, czego dowodem jest Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie w 2009 roku i wielokrotne emisje filmu w rosyjskiej telewizji. Okazało się, że polski artysta odkrywa przed rosyjskim widzem zupełnie nieznane fragmenty historii jego kraju, powodując tym samym wzrost zainteresowania polską sztuką filmową, i samą Polską, wśród Rosjan.

Polsko-Rosyjska Szkoła Teatralna przeznaczona jest dla polskich i rosyjskich studentów wydziałów aktorskich i reżyserskich i instytutów teatralnych oraz dla młodych aktorów i reżyserów, którzy nie przekroczyli 30 roku życia. Na program Szkoły złożą się wykłady i warsztaty prowadzone przez uznanych aktorów, reżyserów i teatrologów z Polski i Rosji. Pod kierunkiem Jacka Głomba - dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy zostanie przygotowany spektakl z udziałem wszystkich uczestników Szkoły, którego tematem będzie filmowa twórczość Andrzeja Wajdy. Premiera sztuki odbędzie się w ostatnim dniu Szkoły.

Organizatorami Polsko-Rosyjskiej Szkoły Teatralnej są: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy oraz Moskiewski Teatr Komedii.

Dyrektorem Szkoły jest Siergiej Efremov - dyrektor Moskiewskiego Teatru Komedii.

Organizacja Szkoły jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W celu wzięcia udziału w rekrutacji do pierwszej edycji Polsko-Rosyjskiej Szkoły Teatralnej należy zapoznać się z regulaminem Szkoły, wypełnić formularz rekrutacyjny, który wraz z pozostałymi, wymaganymi dokumentami należy przesłać na adres: szkola@kew.org.pl

Wszystkie aktualności związane z projektem znajdują się na naszej stronie: www.kew.org.pl a w języku rosyjskim tutaj: http://www.kew.org.pl/index.php?page=1504

***

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego we Wrocławiu.

pl. Biskupa Nankiera 17

50-140 Wrocław

tel. +48 691 849 726

www.kew.org.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji