Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Jerzym Stuhrem w Collegium Nobilium

Gościem kolejnego spotkania w cyklu "Evviva l'arte" - projektu Natalii Adaszyńskiej, będzie Jerzy Stuhr. Aktor i reżyser. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST. Związany z krakowskimi teatrami, przede wszystkim ze Starym, gdzie stworzył swoje najwybitniejsze kreacje.

Wykładowca, profesor, dwukrotny rektor PWST w Krakowie. Autor scenariuszy filmowych. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a także odznaczeń za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia artystyczne i działalność pedagogiczną. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Współtwórca przedstawień teatralnych i filmów we Włoszech, nagradzany przez tamtejszą publiczność i krytykę. Ostatnio związany z warszawskim Teatrem Polonia Krystyny Jandy.

Zagrał niezapomniane role teatralne, filmowe i telewizyjne, m.in. u Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Tomasza Zygadły, Piotra Szulkina, Feliksa Falka, Juliusza Machulskiego, Agnieszki Holland, Krystyny Jandy. Wyreżyserował kilkanaście przedstawień teatralnych i telewizyjnych (poczynając od Kontrabasisty Patricka Suskinda, legendarnego monodramu, w którym gra - do dziś - tytułową rolę). Jako reżyser filmowy stworzył kino odznaczające się rozpoznawalnym "charakterem pisma". Jest autorem książek Stuhrowie. Historie rodzinne, Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce i Tak sobie myślę.

W długiej historii cyklu Evviva l'arte bohaterami spotkań były przede wszystkim pary twórców dyskutujące na tematy dla nich wspólne. Min. Sławomir Idziak i Witold Sobociński, Sylwester Latkowski i Teresa Torańska, Tomasz Lis i Piotr Najsztub, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Jacek Dehnel i Eustachy Rylski, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Dorota Roqueplo i Allan Starski. Zdarzyły się jednak rozmowy z pojedynczymi gośćmi - Barbarą Krafftówną, Kazimierzem Kutzem, Andrzejem Wajdą. O nich samych i ich twórczości. Jerzy Stuhr przyjął zaproszenie do takiej właśnie rozmowy.

"Jerzy Stuhr - gość specjalny"

16 maja, godz. 19.00, Teatr Collegium Nobilium

prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji