Artykuły

Teatr radia i telewizji

- Warto wziąć udział w Gali Otwarcia Festiwalu, w sobotę 1 czerwca o godzinie 19.45 na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie. Podczas uroczystości wręczona zostanie Wielka Nagroda Festiwalu. W tym roku uhonorowani nią zostaną, za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej, Anna Polony i Ignacy Gogolewski - mówi Bogumił Osiński, dyrektor XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

Czego można się spodziewać po najnowszej, trzynastej już edycji festiwalu Dwa Teatry, opowiada jego dyrektor, Bogumił Osiński.

Przemysław Gulda: Jaki był ostatni rok, jeśli chodzi o Teatr Telewizji i Teatr Polskiego Radia? Głośno jest ostatnio o kryzysie finansowym i artystycznym obu instytucji, jak to wpływa na ilość i jakość spektakli i słuchowisk?

Bogumił Osiński: Myślę, że nie był to zły rok, czego najlepszym dowodem jest liczba spektakli Teatru Telewizji Polskiej i słuchowisk, zrealizowanych przez Polskie Radio, uczestniczących w konkursie XIII Festiwalu "Dwa Teatry". Ocenie jurorów i widzów przedstawionych zostanie 15 spektakli telewizyjnych i 17 słuchowisk radiowych. Jest to efekt obranej przez tych nadawców polityki programowej. Zarówno Prezes TVP SA Juliusz Braun, jak i Prezes Polskiego Radia SA Andrzej Siezieniewski, obejmując "stery" mediów publicznych postawili na wysoką kulturę. Po ponad półwiecznej przerwie na antenę TVP powrócił Teatr nadawany "na żywo", na co pozytywnie zareagowali widzowie. Każdy ze spektakli emitowanych bezpośrednio ze studia może poszczycić się ponad milionową widownią. Prócz tego produkowane są nowe spektakle, a także rejestrowane sztuki wystawiane w różnych teatrach w Polsce, jak np. spektakl wyprodukowany przez Oddział TVP SA w Gdańsku wspólnie z Teatrem Miejskim w Gdyni, "Idąc rakiem" według Guntera Grassa, w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Polskie Radio rocznie produkuje 130 słuchowisk. Do tegorocznego konkursu zgłoszono około 30. W wyniku preselekcji o Grand Prix ubiegać się będzie 17 słuchowisk, w tym 5 zrealizowanych przez Rozgłośnie Regionalne w Gdańsku, Krakowie, Lublinie i Olsztynie.

Czy przygotowywanie festiwalu w takich warunkach rodzi jakieś szczególne trudności? Z czym przede wszystkim musiał się Pan zmierzyć, przystępując do organizacji festiwalu?

- Przygotowanie Festiwalu jest olbrzymim przedsięwzięciem organizacyjnym i finansowym. Pracę zaczynamy wczesną jesienią od poszukiwania sponsorów i partnerów tego unikatowego wydarzenia. I muszę przyznać, że z każdym rokiem jest trudniej. Ale na szczęście mamy kilku stałych i "wiernych" dobrodziejów m.in.: Grupę LOTOS SA, która od kilku lat jest Sponsorem Głównym Festiwalu. To jest najważniejsze zadanie. Część środków zapewniają organizatorzy: Telewizja Polska i Polskie Radio, a także miasto Sopot, Gdańsk, Gdynia oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Pieniądze to jedno, ale jeszcze ważni są ludzie. Nie wiem jakby wyglądał Festiwal, gdyby nie przeogromna praca jaką wykonują moi współpracownicy z Biura Organizacyjnego. Jest to niewielki zespół kreatywnych ludzi z pasją.

Czy oglądając i słuchając tegorocznych propozycji konkursowych można zauważyć jakieś tendencje - a może: mody - do których odwołują się twórcy? Podobne tematy, środki stylistyczne, pomysły realizatorskie?

- Trudno zauważyć jakieś tendencje, czy wyróżnić jakiś nurt. Jest to mieszanka klasyki ze współczesnością w bardzo rozsądnych proporcjach, pozwalających na zaspokojenie różnych gustów publiczności. W wielu realizacjach bardzo widoczne są poszukiwania nowych środków narracji, a także samej realizacji. Np. olsztyńscy twórcy słuchowiska "Powrót do Breitenhaide" wg powieści Włodzimierza Kowalewskiego wyszli poza studio radiowe. Nagrań dokonywali w autentycznych wnętrzach i plenerach, tam gdzie toczy się akcja m.in. w pociągu ełckiej kolei wąskotorowej, nad jeziorem Pluszne.

Na co szczególnie zwróciłby Pan uwagę w programie tegorocznego festiwalu?

- Na obecność radiowych i telewizyjnych "pereł" teatralnych: komedii hrabiego Aleksandra Fredry, w związku z 220 urodzinami tego autora, który jak nikt potrafił oddać polski charakter, a którego sztuki do dziś bawią i śmieszą. Fredrowskie spektakle z wybitnymi kreacjami polskich aktorów, to bardzo ważny akcent obchodów jubileuszu 60-lecia Teatru Telewizji Polskiej. Jest to oferta adresowaną do widzów w każdym wieku. Młodszym w celu zapoznania się, starszym by przeżyli to jeszcze raz! Bardzo się cieszę, ze nasz Festiwal od ubiegłego roku otwiera się na międzynarodową twórczość radiową i telewizyjną. Wtedy swoją produkcję przedstawiła jedna z najbardziej prestiżowych stacji europejskich - BBC. W tym roku poza konkursem zaprezentowane zostaną słuchowiska "Radio Rossiji" oraz spektakle powstałe w kanale telewizyjnym "Rossija Kultura". Do Sopotu przyjadą ich twórcy i szefowie stacji, by spotkać się polską publicznością. Z biciem serca chciałbym rekomendować przegląd spektakli z udziałem Joanny Bogackiej, wspaniałej aktorki, cenionej i znanej nie tylko na Wybrzeżu.

Które z imprez towarzyszących są godne odnotowania?

- Warto wziąć udział w Gali Otwarcia Festiwalu, w sobotę 1 czerwca o godzinie 19.45 na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie. Podczas uroczystości wręczona zostanie Wielka Nagroda Festiwalu. W tym roku uhonorowani nią zostaną, za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej, Anna Polony i Ignacy Gogolewski. W części artystycznej zobaczymy fragmenty spektaklu "MP4" Teatru Powszechnego w Warszawie w reżyserii Mariusza Benoita. Podczas koncertu młodzi artyści wykonują piosenki m.in.: Jacquesa Brela, Edith Piaf, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty i Kabaretu Starszych Panów. Miłośnicy talentu Andrzeja Seweryna będą mieli okazję zobaczyć tego znakomitego aktora w spektaklu "na żywo", "Szekspir forever". Złożą się nań najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Williama Szekspira w reżyserii, inscenizacji i wykonaniu właśnie Andrzeja Seweryna. To kolejny jubileuszowy akcent na Festiwalu "Dwa Teatry": 100-lecie Teatru Polskiego, który to przedstawienie ma w swoim repertuarze. Do siedziby Radia Gdańsk, współorganizatora Festiwalu, zapraszam na warsztaty teatralne dla młodzieży, "Dzień z reportażem radiowym" i recitale charyzmatycznego pieśniarza i aktora Jewgienija Malinowskiego oraz artystki, której specjalnie nie trzeba przedstawiać, niezwykłej Elżbiety Wojnowskiej.

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji, Dwa Teatry, Sopot, Gdańsk, 1-3 czerwca, na wszystkie imprezy - wstęp wolny. Więcej o festiwalu w piątkowej "Gazecie Co Jest Grane".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji