Artykuły

Warszawa. Café Kulturalna obroniona

- To jest ogromna radość! Wiem, że stało się tak dzięki naszym sympatykom, którzy zaangażowali się w obronę. W ludziach siła. Jesteśmy bardzo wdzięczni - mówi Agnieszka Łabuszewska, właścicielka klubokawiarni.

We wtorek po południu Teatr Dramatyczny wycofał się z decyzji o wymówieniu lokalu Kulturalnej, która od dziesięciu lat działa w PKiN. Jak pisaliśmy, jego dyrektor Tadeusz Słobodzianek zażądał, by klubokawiarnia wyprowadziła się z końcem sierpnia. Tłumaczył, że teatr ma trzy sceny - w Pałacu, Przodownik oraz na Woli - i wszystkie powinien prowadzić jeden ajent.

Ta informacja wywołała od razu lawinę komentarzy w sieci, memów i bojowych okrzyków. Na Facebooku zawiązała się grupa "Koniec Café Kulturalna? Pan raczy żartować, panie Słobodzianek", do której przystąpiło blisko 3 tys. osób. Pisali: "Kulturalna musi zostać!", "Na barykady!". Miejsca bronili też ludzie kultury, którzy współpracują z klubem.

- Café Kulturalna to nie jest lokal gastronomiczny, tylko instytucja kultury. Właściciele za własne pieniądze, bez publicznych dotacji tworzą miejsce, które ma ambitny program. Kulturalna jest właściwie współorganizatorem Planete+ Doc Film Festivalu. Co roku odbywa się tam od 80 do 100 imprez: koncerty, spotkania z twórcami, wszyscy goście chwalą to miejsce - mówi Artur Liebhart, dyrektor Planete+ Doc Film Festivalu.

Interwencja Gronkiewicz-Waltz

Joanna Piotrowska, szefowa Fundacji "Feminoteka": - Przygotowujemy z Kulturalną spotkania autorskie i informacyjne. To miejsce otwarte, zaangażowane. Jedynym problemem było znalezienie wolnego terminu, tak wiele się tam dzieje.

Muzyk Macio Moretti: - Dzięki temu, że nie ma sąsiadów, imprezy mogą trwać długo i nikomu nie przeszkadzają.

Mamadou Diouf: - W styczniu nasza Fundacja "Afryka Inaczej" rozdała tu swoje nagrody - Afrykasy Roku. Ile klubów interesuje się wielokulturowością w Warszawie? Kulturalna zdecydowanie poprawia tę średnią. Muzyka afrykańska, brazylijska, z Karaibów, elektroniczna, pokazy tańców, granie na żywo - takie wydarzenia miały tu miejsce.

Po południu zainterweniował także ratusz. - Od pani prezydent wyszło zdecydowane polecenie, by dyrektor Tadeusz Słobodzianek wycofał wypowiedzenie, które dostała pani Agnieszka Łabuszewska, i natychmiast usiadł z nią do rozmów o dalszym funkcjonowaniu klubokawiarni. Ta decyzja jest nieodwołalna - mówi Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

A Dramatyczny poinformował, że ogłosi konkurs na prowadzenie jedynie dwóch pozostałych miejsc: kawiarni przy scenie Przodownik oraz Na Woli.

Rodem z Londynu

Café Kulturalną założyła w 2003 r. po powrocie z Londynu Agnieszka Łabuszewska. Wspomina, że Warszawa była wtedy klubową pustynią. Chciała, by w tym miejscu przecinały się drogi osób zainteresowanych działaniami artystycznymi i społecznymi. Stąd współpraca m.in. z Instytutem Adama Mickiewicza, inicjatywą Wolna Białoruś, spotkania literackie czy koncerty, m.in.: Hanne Hukkelberg, Molly Nilsson, całej polskiej niezależnej sceny muzycznej od Macia Morettiego, przez Marcina Maseckiego, do zespołu Paula i Karol. Cafe Kulturalna współpracuje także z Dramatycznym, który przez ostatnią dekadę miał kilku dyrektorów: Piotra Cieślaka, Pawła Miśkiewicza, a od jesieni Tadeusza Słobodzianka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji