Artykuły

Łomża. Od jutra Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka

Spektakl "Jak Szlemiel szedł do Warszawy" Lutkovno Gledališče z Mariboru w reżyserii Jeleny Sitar Cvetko zainauguruje 12 czerwca XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży.

Drodzy Przyjaciele!

Spektakl "Jak Szlemiel szedł do Warszawy" Lutkovno Gledališče z Mariboru w reżyserii Jeleny Sitar Cvetko zainauguruje 26 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży. W jego ramach odbędzie się kilkanaście wydarzeń - spektakli konkursowych, pozakonkursowych, wystawa prac Mikołaja Maleszy, spektakle w przestrzeni miejskiej.

W programie tegorocznej Walizki, jednego ze starszych już festiwali teatralnych w kraju, znalazło się 13 spektakli konkursowych wyłonionych ze 110 zgłoszeń. Konkursowy program, poza wspomnianym już spektaklem ze Słowenii, obejmie dobrze znane polskie spektakle m.in.: "Głośniej" Teatru Malabar Hotel, "Słoń i Kwiat" Grupy Coincidentia i BTL oraz "Bleee" Teatru Maska z Rzeszowa. Zaproszone teatry zagraniczne, to zespoły uznane, prezentujące swój dorobek na wielu festiwalach europejskich, laureaci przeglądów teatralnych.

Niektóre z nich wcześniej prezentowały "walizkowej" publiczności swoje spektakle - Oriantheatre Dance Company z Francji, Białoruski Teatr Lialka z Witebska, Theater des Lachens z Niemiec. Inne są po raz pierwszy w Łomży, a niektóre z nich i w naszym kraju - Avital Dvory Visual Theater Group z Izraela, Teatrodistinto z Włoch, Merlin Puppet Theatre z Grecji, Bóbita Puppet Theatre z Węgier, Bábkové Divadlo z Koszyc, czy Lutkovno Gledališče ze Słowenii.

Poza widowiskami konkursowymi wystąpią również teatry w off festiwalu. Dwa z nich - Teatr Ósmego Dnia z Poznania i Teatr A3 z Policznej położonej na skraju Puszczy Białowieskiej, to teatry cenione, a poznański zespół jest jednym z bardziej znanych polskich teatrów ulicznych na świecie. Teatr z Łomży, skromnie, zawsze poza konkursem.

Łomżyński festiwal wyróżnia się na tle innych w kraju różnorodnym programem, promuje aspekt dialogu, który łączy dzieci z dorosłymi, kulturę z kulturą, publiczność z twórcami, mieszkańców miasta z teatrem. Staramy się też zapraszać te spektakle, które rodzą się z jakieś pasji twórczej i są odzwierciedleniem artystycznych wizji i poszukiwań. Zgodnie więc z tymi postanowieniami na festiwal zapraszamy te teatry, które wyróżniają się wyjątkowymi spektaklami.

Do jury tegorocznego festiwalu zaproszeni zostali twórcy i znawcy teatru: Eva Farkašová, Igor Bojović, Marek Waszkiel, Wiesław Hejno oraz Krystian Kobyłka.

Podczas bieżącej edycji swoje nagrody ufundowali m.in. Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Łomży, Starosta Powiatu Ziemskiego, Wójt Gminy Łomża, Telewizja Polska Białystok, Gazeta Współczesna w Białymstoku.

Życzę wszystkim twórcom i zespołom teatralnym powodzenia u publiczności i aby tegoroczny festiwal spełnił Wasze oczekiwania. Widzom życzę wielu wrażeń, wzruszeń i radości z kontaktu ze sztuką i twórcami. Instytucjom i sponsorom dziękuję za życzliwość i pomoc w realizacji festiwalu.

Dyrektor Festiwalu - Jarosław Antoniuk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji