Artykuły

Kraków. Teatr Groteska ma 60 lat

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie ma już 60 lat. Podczas piątkowych (23 września) obchodów jubileuszu na Rynku Głównym odbędzie się parada postaci bajkowych i smoków, a w teatrze dwa spektakle dla dzieci i widzów dorosłych.

Późnym wieczorem zaplanowano otwarcie wystawy "Wspomnień czar", na której zgromadzono projekty lalek, scenografii oraz lalki i zdjęcia przypominające pierwsze lata działalności sceny.

Z okazji jubileuszu rozpisano także dwa konkursy: literacki na wspomnienia z pierwszej wizyty w teatrze, a dla dzieci rysunkowy na projekt pocztówki, którą wyda Poczta Polska. Oba konkursy potrwają do końca października.

- Z racji jubileuszu życzylibyśmy sobie utrzymania zainteresowania widzów - mówił PAP dyrektor Teatru Adolf Weltschek (na zdjęciu), podkreślając, że "Groteska" zawsze była sceną inną niż pozostałe krakowskie teatry i stanowiła dla nich ciekawą alternatywę.

Początki Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska sięgają 1939 r., kiedy działał on w Grodnie. Po wojnie jego założyciele, Zofia i Władysław Jaremowie, znaleźli się w Krakowie i właśnie w Krakowie, w sali dawnej bursy przy ul. Skarbowej w czerwcu 1945 r. odbył się pierwszy spektakl "Cyrk Tarabumba" w reżyserii Jaremy.

Dyrektorami Groteski byli kolejno: Władysław Jarema, Henryk Ryl, Zofia Jaremowa, Freda Leniewicz, Jan Polewka, a obecnie jest nim Adolf Weltschek. Z Groteską współpracowali wybitni scenografowie: Kazimierz Mikulski, Lidia i Jerzy Skarżyńscy, Andrzej Stopka.

Za czasów dyrekcji Zofii Jaremowej w repertuarze wystawiano m.in. utwory Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Sławomira Mrożka, Alfreda Jarry'ego, a obok tego nurtu realizowano widowiska dla dzieci i młodzieży.

Za dyrektury Fredy Leniewicz w repertuarze nacisk położono na klasykę literatury dziecięcej. Jan Polewka sięgnął po maskę komedii dell'arte, a obok utworów polskich dramaturgów po teksty Włochów, Francuzów, Finów i Hiszpanów.

Obecnie teatr podążą trzema ścieżkami. Pierwsza z nich to przedstawienia lalkowe dla najmłodszych czyli bajki, w których bohaterami są najczęściej słynne postacie z literatury dziecięcej takie jak Pinokio, Koziołek Matołek albo Trzy Świnki. Druga ścieżka to teatr rodzinny z baśniami dla starszych dzieci i ich rodziców. Nurt trzeci - mity - to przedstawienia dla młodzieży i dorosłych, których osnową są księgi mitów i przypowieści. W ostatnich latach działalność teatru często wykraczała poza produkcję przedstawień. Groteska m.in. organizuje popularne parady smoków.

Do dziś w Grotesce odbyło się ponad 260 premier. Są to głównie spektakle dla dzieci, ale także dla dorosłych. Od pięciu lat w teatrze odbywa się "Reality Shopka Szoł" z udziałem polityków i dziennikarzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji