Artykuły

Gdańsk. Muzyczny weekend w Oknie

Teatr w Oknie zaprasza 22 czerwca na recital Evgena Malinovskiego pt. "Śladem Okudżawy", a dzień później na spektakl muzyczny Sławomira Hollanda i Michała Górczyńskiego pt. "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem".

Evgen Malinovski jest aktorem filmowym, telewizyjnym (m.in. "Historia Roja" Jerzego Zalewskiego, "Księstwo" Andrzeja Barańskiego, "Bitwa Warszawska 1920" Jerzego Hoffmana, "Syberiada polska" Janusza Zaorskiego, seriale "Na Wspólnej", "Ojciec Mateusz", "Barwy szczęścia", "Pierwsza miłość") i teatralnym (m.in. spektakl Janusza Dymka "Czarnobyl, cztery dni w kwietniu", przygotowany z okazji 25. rocznicy awarii elektrowni w Czarnobylu w ramach Sceny Faktu), muzykiem, pieśniarzem, twórcą Międzynarodowego Festiwalu Poezji Pieśni Włodzimierza Wysockiego.

Na recital składają się pieśni Bułata Okudżawy. Koncert jest podróżą w świat rosyjskiej poezji śpiewanej. Dobór repertuaru jest staranny i przemyślany - klasyka rosyjskiej pieśni bardowskiej spleciona ze współczesną piosenką poetycką. Składa się z 19 piosenek, prolog i epilog - wszystkie utwory z najnowszej płyty pt. "Śladem Okudżawy" (2011r.). "Pieśń gruzińska'', "Modlitwa", "Pożegnanie podchorążych".

Jest niczym spotkanie przyjaciół przy wielkim, okrągłym stole, o którym śpiewał w jednej ze swych pieśni Bułat Okudżawa

Taki wieczór, naznaczony nostalgią, odrobiną filozoficznej zadumy, ale nie pozbawiony jakże charakterystycznego, rosyjskiego humoru i nutki satyry, na długo zapada w pamięć.

Evgen Malinovskiy ma szczególną zdolność nawiązywania bliskiego kontaktu z publicznością. Częstokroć podczas recitalu artysta zaprasza gości do udziału w swoistym koncercie życzeń, podczas którego widzowie sami wybierają piosenki, które chcą usłyszeć. Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych - według niego - wartościach w życiu.

***

Teatr w Oknie zaprasza 23 czerwca o godz. 20 na spektakl muzyczny Sławomira Hollanda i Michała Górczyńskiego pt. "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem".

Sławomir Holland - aktor teatrów w Kielcach (Teatr im. S. Żeromskiego), Bydgoszczy (Teatr Polski) i Warszawie (Teatr Popularny, Teatr na Woli, Teatr Ateneum) Wystąpił w ponad siedemdziesięciu filmach i serialach. Ma w dorobku wiele ról teatralnych.

Michał Górczyński - absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 1998 zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne (m.in. "Zróżnicowanie" na dwa fagoty i klarnet, "Malowanie" na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew) oraz muzyki do teatru (około 25 spektakli dla teatrów dramatycznych i lalkowych). Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej.

Zvi Kolitz - ur. w 1912 roku w Olicie (Litwa), zm. 2002 w Nowym Jorku (USA). Pisarz, producent filmowy i teatralny. Monolog "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" został napisany w ciągu kilku dni w Buenos Aires, gdzie Kolitz przebywał w 1946 roku jako delegat na Światowy Kongres Syjonistyczny, podczas którego podjęty został temat zagłady europejskich Żydów.

"Tekst Zvi Kolitza je niezwykły z tego względu, że powstał tuż po wojnie, gdy pamięć o Zagładzie była wypierana z pamięci nie tylko przez jej sprawców i świadków, ale też tych, którzy ocaleli poza Europą. Ci, którzy przeżyli, zmagali się zwykle samotnie ze swym doświadczeniem, którego nie da się opowiedzieć. Tymczasem to, co Josel Rakower ma do przekazania, jest czymś więcej niż opisem nieludzkiej męki - to świadectwo tryumfu życia opartego na wartościach. Wartościach większych niż największe zło, jakie jeden człowiek może wyrządzić drugiemu." (Jagoda Hernik Spalińska).

Ceny biletów: 15/25zŁ

Tekst: Z. Kolitz, przekład: A. Kuć, muzyka: Michał Górczyński

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji