Artykuły

Berlin. Spotkanie z Wysocką i Klemmem

Poniedziałek z Müllerem VIII: Heiner Müller w Polsce Z udziałem Barbary Wysockiej, Wojtka Klemma i Thomasa Irmera

24 czerwca, godzina 20:00

Na wydarzenie zaprasza Internationale Heiner Müller Gesellschaft (Międzynarodowe Towarzystwo im. Heinera Müllera) we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie i Forum Literackim w Domu Brechta

Tradycja recepcji dzieł Heinera Müllera w Polsce była marginalna. W polskim kontekście nie dało się myślowo połączyć dysydentów, komunistycznej utopii i postmodernistycznej estetyki - zwłaszcza po Brechcie, którego dzieła również nie miały w Polsce lekko. Jednak od kilku lat dwoje młodych reżyserów - Barbara Wysocka i Wojtek Klemm - odkrywa teksty Müllera dla polskiej sceny. Jak młode pokolenie widzi dzieła Heinera Müllera? Jaki ma pogląd na historię, na polityczny przełom po 1989 i aktualny rozwój Polski w Europie? Barbara Wysocka i Wojtek Klemm odpowiedzą na te pytania w rozmowie z krytykiem teatralnym Thomasem Irmerem i przedstawią swoje realizacje tekstów Heinera Müllera w Polsce, ilustrując ją fragmentami nagrań wideo.

***

Barbara Wysocka, ur. 1978, studiowała reżyserię i aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od roku 2006 jest aktorką w zespole krakowskiego Starego Teatru. Od 2007 pracuje jako reżyser w teatrach w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Warszawie oraz w Operze Narodowej w Warszawie. 30 września 2010 miała premierę jej realizacja "Szosy Wołokołamskiej" Heinera Müllera w Teatrze Polskim we Wrocławiu, z którą była zaproszona na Warszawskie Spotkania Teatralne i na "spielzeiteuropa" Berliner Festspiele. W kwietniu 2012 zrealizowała "Medeamaterial", muzyczną interpretację tekstu Heinera Müllera autorstwa Pascala Dusapina w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Za swoją pracę jako aktorka i reżyserka została wyróżniona licznymi nagrodami, m.in. otrzymała Paszport Polityki za debiut reżyserski w dziedzinie opery. "Woyzeck/Wozzeck" w Werkraum Münchner Kammerspiele (Premiera: 30. września 2012) to jej pierwsza realizacja w Niemczech.

*

Wojtek Klemm ur. 1972 w Warszawie. Po studiach na reżyserii w berlińskiej Hochschule für Schauspielkunst "Ernst Busch" pracował jako niezależny reżyser oraz asystent reżysera u Franka Castorfa, Dimitra Gotscheffa i Christopha Schlingensiefa w Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Od 2005 Wojtek Klemm regularnie reżyseruje w Polsce - w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Dla wiedeńskiego Volkstheater zrealizował austriacką prapremierę "3 VON 5 MILLIONEN" Fritza Katera. W sierpniu 2009 w Tmuna Theater (Tel Aviv) zrealizował premierę "Podróży do wnętrza pokoju" Michała Walczaka. Teatr Norwida w Jeleniej Górze pod dyrekcją artystyczną Klemma (2007-2009) został przez polski "Dziennik" wybrany teatralnym miejscem roku sezonu 2007/08, a na początku 2009 znalazł się wśród dziesięciu najciekawszych teatrów w Polsce według rankingu tygodnika "Wprost". 4. kwietnia 2009 we Wrocławiu zrealizował polską prapremierę "Cementu" Heinera Müllera, 16. czerwca 2012 premierę miała jego "Anatomia Tytusa. Fall of Rome" w Starym Teatrze w Krakowie, również jako polska prapremiera.

*

Thomas Irmer, ur. 1962 w Poczdamie, w 1988 ukończył studia na germanistyce i anglistyce na Uniwersytecie w Lipsku. Po otrzymaniu stypendium Fulbright w SUNY Buffalo w Nowym Jorku Irmer w 1994 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Lipskim. Pracował jako redaktor naczelny "Theater der Zeit" w Berlinie, następnie został krytykiem w "Theater heute". Od roku 1988 pisze artykuły o literaturze, sztuce i teatrze dla wielu międzynarodowych czasopism branżowych. Od roku 1996 przygotowuje również filmowe reportaże dla mdr, ntv i 3sat.

**

Miejsce:

Literaturforum im Brecht-Haus

Chausseestraße 125

10115 Berlin

Tel.: 030 2822003

24. czerwiec 2013, godzina 20:00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji