Artykuły

Polskie Radio. Laureaci "Talentów Trójki"

Podczas wczorajszej Gali "Talenty Trójki" - konkursu dla młodych twórców, radiowa Trójka wyróżniła trzech artystów. W kategorii "Teatr" wygrała Agnieszka Skrzypczak, w kategorii "Film" zwycięzcą został Grzegorz Zariczny, a najlepszy w kategorii "Sztuki wizualne" okazał się Krzysztof Maniak. Nagrodę specjalną -"Diament Trójki" - otrzymał Janusz Głowacki.

Spośród dziewięciu zakwalifikowanych do finału prac Jury nagrodziło trzy.

Najlepszą spośród młodych artystów w kategorii "Teatr" okazała się aktorka Agnieszka Skrzypczak. Przyznanie jej pierwszego miejsca jury uzasadniło: "charyzmą sceniczną oraz niezwykłą różnorodnością środków aktorskich, pozwalających mierzyć się z kolejnymi postaciami w sposób wiarygodny, warsztatowo nienaganny, przy jednoczesnej, bezwzględnej szczerości wobec siebie i wobec sztuki". Agnieszka Skrzypczak to aktorka, absolwentka PWSFTiT w Łodzi, współpracująca z Teatrem im. Stefana Jaracza. Jest już laureatką wielu wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej i kilku nagród na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za role w spektaklach "Instynkt gry" i "Z Różewicza dyplom". Grzegorz Zariczny, zwycięzca konkursu w kategorii "Film", nagrodę otrzymał za "prostotę i głębię filmu dokumentalnego Marysina polana", za "umiejętność wnikliwej i życzliwej obserwacji bohaterów" oraz "skromną i nastrojową opowieść dotykającą prawdy o człowieku". Mieszkający w Krakowie Zariczny jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, reżyserem filmu "Gwizdek", który zdobył Grand Prix konkursu krótkometrażowego na Sundance Film Festival 2013.

W kategorii "Sztuki wizualne" zwycięzcą został Krzysztof Maniak, bardzo młody, a już wyjątkowo intrygujący artysta. Jury zdecydowało przyznać mu pierwsze miejsce w uznaniu "indywidualnej ścieżki twórczej z konsekwencją wydeptywanej w naturalnym krajobrazie i najbliższym otoczeniu domu" oraz za "odwagę bliskiego kontaktu ze sztuką poza jej oczywistymi, wielkomiejskimi, skupiskami". Krzysztof Maniak studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, a od roku akademickiego 2010/11 na Wydziale Intermediów tej uczelni. Zajmuje się filmem wideo, fotografiką, performancem i poezją.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę w wysokości 10 000 zł.

W finale znaleźli się także: Mateusz Pakuła, dramatopisarz i dramaturg, absolwent PWST oraz Paweł Świątek, student V roku reżyserii. Poza uczelnią, obu artystów łączy praca nad adaptacją sceniczną "Pawia Królowej" Doroty Masłowskiej, wystawionej w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. Obaj zostali wyróżnieni w kategorii Teatr.

Finalistkami w kategorii filmowej zostały: Aleksandra Terpińska - studentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, autorka m.in. filmu "Święto zmarłych" oraz Katarzyna Wilk -studentka animacji w Łódzkiej Szkole Filmowej, która zwróciła uwagę jurorów animacją "Bear Me".

Dominik Ritszel i Agata Wawryniuk to finaliści w kategorii Sztuki Wizualne. Ritszel jest studentem V roku grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swoich pracach porusza się pomiędzy filmem a video-artem; interesują go wszelkie formy obrazowania, tworzenia narracji dotyczące tych dziedzin. Często pojawiający się motyw w jego pracach to pusty pejzaż lub anonimowa przestrzeń. Wawryniuk jest scenografką i rysowniczką. Ukończyła projektowanie graficzne i grafikę intermedialną na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pasjonuje się różnymi wizualnymi formami opowiadania - od prób maksymalnie zwięzłej wypowiedzi w plakacie, przez rozbudowane kolażowe ilustracje, krótkie komiksy aż po powieści graficzne. Jej debiutancki album komiksowy "Rozmówki polsko-angielskie" został bardzo dobrze przyjęty i doceniony w świecie komiksu.

Finaliści otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 3 000 zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną - "Diament Trójki" dla twórcy z wybitnym talentem.. Otrzymał ją prozaik, dramaturg i scenarzysta Janusz Głowacki "za rozsławienie Polski w teatrach świata od Nowego Jorku, przez Moskwę, po Pekin; za prozę lepszą od prozy życia; za scenariusze filmowe, jakich dzisiaj brakuje; za mądre nawiązywanie do klasyki europejskiej; za zdrową dawkę goryczy, słodyczy i śmiechu". Statuetkę zaprojektowała młoda artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi -Magdalena Paszkiewicz.

Twórczość młodych zdolnych oceniało Jury w składzie: w kategorii Teatr -Paweł Sztarbowski (przewodniczący), Rafał Królikowski, Wojciech Malajkat, Ewelina Marciniak (laureatka Talentów Trójki 2012) i Barbara Marcinik (dziennikarka Trójki), w kategorii Film: Agata Kulesza (przewodnicząca), Michał Englert, Marcin Krzyształowicz, Piotr Złotorowicz (laureat Talentów Trójki 2012) i Ryszard Jaźwiński (dziennikarz Trójki) oraz w kategorii Sztuki Wizualne: Łukasz Gorczyca (przewodniczący), Sebastian Cichocki, Nicolas Grospierre, Stefan Kornacki (laureat Talentów Trójki 2012) i Agnieszka Obszańska (dziennikarka Trójki).

Uroczystość rozdania nagród w konkursie "Talenty Trójki" odbyła się 20 czerwca br. w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wystąpił zespół UL/KR.

Szczegóły dotyczące konkursu: www.polskieradio.pl/trojka/talenty

Konkurs "Talenty Trójki", organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy - studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.

Dotychczas laureatami zostali: reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktor Marcin Hycnar, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak i Piotr Złotorowicz, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki. W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna, "Diament Trójki". Otrzymała go jedna z najznakomitszych polskich aktorek - Krystyna Janda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji