Artykuły

Paryż. Gloria Artis i nagroda francuskiej Akademii Płytowej dla Sikory

Elżbieta Sikora otrzymała w pałacu w Monako w Paryżu brązowy medal Gloria Artis. A Académie du disque lyrique wyróżniła właśnie nagranie jej opery "Madame Curie" nagrodą specjalną. Nagrodę otrzymało także inne wydawnictwo Dux: nagranie opery "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego z Opery Nova w Bydgoszczy.

Artystka odebrała medal z rąk ambasadora Tomasza Orłowskiego. W poniedziałkowej uroczystości w rezydencji ambasadora wzięli udział m.in.: Brigitte Ayrault, żona premiera Francji, Antoine Paszkiewicz, prezes Societe Chopin, kompozytor Wojciech Blecharz i Klaudia Podsiadło, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu.

Kolejne wyróżnienie czekało na Sikorę we wtorek w Theatre Chatelet, gdzie wręczono Złote Orfeusze, nagrody Académie du disque lyrique. Akademia złożona ze znanych muzyków, kompozytorów, muzykologów i krytyków co roku wyróżnia najlepsze nagrania muzyki wokalnej. Nagrodę specjalną Orphee du Prestige Lyrique de l'Europe otrzymało nagranie DVD opery "Madame Curie". Sikora napisała to dzieło w 2011 r. na setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla. Premiera światowa odbyła się w Paryżu, a polska - zaraz potem w Gdańsku. I to właśnie nagranie z Opery Bałtyckiej opublikowane przez firmę Dux uhonorowała Akademia Płytowa.

Nagrodę otrzymało także inne wydawnictwo Dux: nagranie opery "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego z Opery Nova w Bydgoszczy. Płytę wyróżniono w kategorii najlepsza inicjatywa audiowizualna. To pierwszy przypadek, kiedy dwa Złote Orfeusze trafiają jednego roku do Polski.

Elżbieta Sikora urodziła się w 1943 r. we Lwowie, wychowała się w Gdańsku, a studiowała w Warszawie (najpierw reżyserię dźwięku, potem kompozycję). W latach 60. i 70. interesowała się przede wszystkim muzyką komputerową i elektroakustyczną. Na przełomie dekad studiowała w Paryżu u tuzów muzyki konkretnej: Pierre'a Schaeffera i François Bayle'a. W 1973 r. wraz z Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim utworzyła grupę kompozytorską KEW.

W 1981 r. wyjechała do Paryża, gdzie zajęła się także działalnością pedagogiczną. Sikora jest wszechstronną kompozytorką, w dorobku ma utwory solowe, kameralne, orkiestrowe, muzykę do baletu, opery, muzykę wokalno-instrumentalną, chóralną oraz wspomnianą już muzykę komputerową i elektroakustyczną.

Sikora jest laureatką m.in. dwóch nagród SACEM (w tym za całokształt twórczości) i dwóch Sztormów Roku przyznawanych przez czytelników trójmiejskiej "Gazety" (za "Koncert oliwski" i "Madame Curie"). W 1997 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasług Rzeczpospolitej, a w 2004 r. minister kultury odznaczył ją Orderem Sztuki i Literatury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji