Artykuły

Gdynia. Teatr i sztuki wizualne na Open'erze

Rozpoczyna się Open'er. Po zmianach programowych określenie "festiwal muzyczny" może okazać się zbyt wąskie, żeby opisać gdyńską imprezę. W tym roku podwojono liczbę spektakli, a w dodatku są to najciekawsze wydarzenia teatralne w Polsce kończącego się sezonu.

Na pięciu scenach wystąpią najpopularniejsi obecnie artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne. Dla fanów gitar i rockowych hymnów atrakcją będą Arctic Monkeys i Kings of Leon. Miłośników cięższego grania powinien zadowolić koncert Queens of the Stone Age. Hip-hopu będzie mniej, ale w znakomitej reprezentacji. Zobacz galerię zdjęć

Wystąpią dwie gwiazdy z przeciwnych stron Ameryki - ikona nowojorskiego rapu Nas i młodszy od niego Kendrick Lamar z przedmieść Los Angeles, jedna z najbardziej rozchwytywanych gwiazd w ostatnich miesiącach, solidnie pracujący na tytuł nowego króla rapu. Z kolei występujący w sobotę Miguel to młody talent neosoulu. Wystarczy jeden dzień na lotnisku w Babich Dołach, by mieć poważny problem w wyborze atrakcji.

Będą też długo wyczekiwane powroty i reaktywacje. Po latach konfliktu zobaczymy wreszcie Brytyjczyków z Blur w komplecie. Również fani polskiego hip-hopu przypomną sobie dawne czasy podczas koncertu reaktywowanego Kalibra 44.

Mikołaj Ziółkowski, twórca jednej z największych imprez plenerowych w naszej części Europy, poszedł za ciosem i kontynuuje zmiany, które zapowiadał podczas jubileuszowej dziesiątej edycji w 2011 r. Do muzycznych gwiazd zdążyliśmy już przywyknąć, ale liczba i jakość pozostałych atrakcji zaczyna być imponująca.

Będzie można zobaczyć dwie sztuki warszawskiego Nowego Teatru - "Kabaret" [na zdjęciu] Krzysztofa Warlikowskiego oraz "Nancy - wywiad".

Z Krakowa przyjedzie "Paw królowej" Pawła Świątka na podstawie powieści Doroty Masłowskiej i nie zabraknie gorącego duetu Strzępka-Demirski, którzy pokażą "Courtney Love". To spektakle świetnie wpisujące się w konwencję Open'era - atrakcyjne wizualnie, modne wśród młodzieży, a także obficie wykorzystujące muzykę i taniec. Niestety, kto nie zorientował się na czas, że obowiązuje internetowa rejestracja biletów na spektakle, będzie miał trudności w zdobyciu wejściówek.

Kontynuowany jest również ubiegłoroczny pomysł wielkoformatowych instalacji artystycznych. W zeszłym roku był to odblaskowy totem Maurycego Gomulickiego. Teraz projekt przygotowuje Paweł Althamer, a jego ostateczny kształt pozostaje nieznany aż do momentu otwarcia bramek festiwalowych w środę.

12. edycja festiwalu to także drugi rok współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które zaprezentuje archiwalne filmy polskich artystów. Dokumenty i filmy o sztuce będzie można z kolei oglądać w namiocie Alterkina.

Z zupełnie nowych atrakcji będzie program wycieczek po Gdyni - pomysł, który znakomicie sprawdził się w Katowicach podczas festiwali OFF i Tauron Nowa Muzyka. Zwiedzającym zostanie przedstawiona modernistyczna spuścizna nadbałtyckiego miasta.

Na terenie festiwalowego miasteczka będzie też nowa strefa poświęcona designowi. Tegoroczna edycja trwa wyjątkowo dzień dłużej. Open'er zakończy się w niedzielę, kiedy to odbędzie się tylko jeden koncert Rihanny. Przed gwiazdą zagra brytyjski raper Dizzee Rascal. Występ głośnej gwiazdy pop zapewne skłoni wielu festiwalowiczów do pozostania jeszcze jeden dzień w Trójmieście.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji