Artykuły

Kraków. Dzieła Krzysztofa Pendereckiego w Operze Krakowskiej

"Diabły z Loudun", "Ubu rex" i "Raj utracony" - to dzieła Krzysztofa Pendereckiego, które od piątku do 5 października z okazji 80. rocznicy urodzin kompozytora prezentować będzie na swojej scenie Opera Krakowska.

"Diabły z Loudun" w reż. Laco Adamika będzie można zobaczyć w piątek i niedzielę. "Ubu rex" w reż. Janusza Wiśniewskiego widzowie obejrzą 3 października, a "Raj utracony" w reż. Waldemara Zawodzińskiego - 5 października.

Oprócz tych trzech oper Penderecki jest autorem jeszcze jednej - "Czarnej maski", która powstała w latach 80. na podstawie dramatu Gerharta Hauptmanna.

"Mając mniej lat zamierzałem pisać tylko opery. Ale życie potoczyło się inaczej. Zaczęło mnie interesować wszystko inne. Tak że moja muzyka nie poszła w tym kierunku. Czasem tego żałuję, bo jednak teatr zawsze mnie pociągał - tym bardziej że w Krakowie wychowałem się na teatrze Kantora i Starym Teatrze, i właściwie zawsze chciałem pisać więcej oper" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Krzysztof Penderecki.

Dodał, że zawarł umowę z Operą Wiedeńską i zamierza napisać dla niej operę "Fedra". Po tym utworze chciałby jeszcze napisać przynajmniej dwie inne opery.

Ponad tygodniowy przegląd oper Pendereckiego w Krakowie otworzą "Diabły z Loudun". Spektakl zaprezentuje zespół teatru Opery Krakowskiej. Jak przypomniał dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak, "Diabły z Loudun" są dla Opery szczególnie ważne, ponieważ ich premierą instytucja otworzyła nowy gmach 13 grudnia 2008 roku. Krakowska inscenizacja została uznana za najlepszy spektakl w 2008 roku przez Kapitułę im. Jana Kiepury.

Inscenizację "Ubu rex" Opera Bałtycka przygotowała specjalnie z okazji jubileuszu 80. urodzin Pendereckiego. Premiera odbędzie się w piątek w Gdańsku, kilka dni przed przyjazdem tamtejszego zespołu do Krakowa. "Zobaczycie państwo jak niezwykły jest świat teatralny Janusza Wiśniewskiego, artysty, który w teatrze operowym dość rzadko się pojawia, ale jeśli już - to spektakularnie" - powiedziała wicedyrektor Opery Bałtyckiej Danuta Grochowska.

Wyznała też, że 2008 rok był tak samo ważny dla Opery Bałtyckiej, jak i dla Opery Krakowskiej (Oper Krakowska otworzyła nowy gmach). Pięć lat temu zmieniła się dyrekcja gdańskiej instytucji, która podjęła działania, aby w repertuarze Opery pojawiło się dzieło Pendereckiego. "Tak naprawdę do 2013 roku Gdańsk był na szarym końcu teatrów polskich, które nie mogły się pochwalić realizacją opery Krzysztofa Pendereckiego. Teraz nadrabiamy wieloletnie straty" - wyjaśniła wicedyrektor.

Ze spektaklem "Raj utracony" na deskach krakowskiej sceny gościnnie wystąpią artyści Opery Wrocławskiej. Premiera tego dzieła odbyła się 8 maja 2008 roku i została wysoko oceniona nie tylko przez krytyków, lecz także przez samego Krzysztofa Pendereckiego, który nazwał ją najlepszą z dotychczasowych inscenizacji.

Przegląd oper Krzysztofa Pendereckiego w Operze Krakowskiej odbywa się w ramach Festiwalu Emanacje, organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jak poinformował dyrektor tej instytucji Adam Balas, jak dotąd podczas Emanacji odbyło się 71 festiwalowych koncertów, a kilkuset wykonawców wysłuchało ok. 15 tys. osób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji