Artykuły

Toruń. Taneczny performance w Od Nowie

14 października o godz. 18 w Od Nowie w Toruniu odbędzie się parformance "Serce zRozum" Iwony Olszowskiej i Magdaleny Przybysz.

Improwizacje z serca i z rozumu

Dylematy twórców teatru tańca w XX wieku i burzliwe dzieje sztuki tanecznej są tematem parformance'u "Serce zRozum" Iwony Olszowskiej i Magdaleny Przybysz, który zostanie pokazany w toruńskiej Od Nowie 14 października o godz. 18. Darmowe wejściówki można już odbierać w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

Autorki choreografii i zarazem jej wykonawczynie piszą, że pomysł stworzenia spektaklu "Serce zRozum" zrodził się podczas rozmów kuluarowych I Kongresu Tańca, który odbywał się w 2011 roku. Zwerbalizowane wówczas zostały dylematy wielu osób zajmujących się sztuką tańca. Spośród wielu z nich Iwona Olszowska i Magdalena Przybysz na warsztat wzięły kilka zagadnień: dialog w ruchu, taniec ze słowem, rozmowa o tańcu, taniec serca a taniec umysłu, kiedy taniec jest emocją, kiedy ruch staje się tańcem, czy sam ruch jest tańcem, jakim staje się taniec z serca a jakim z rozumu, czy taniec płynie z serca czy z rozumu oraz jaki i czy w ogóle ma sens takie rozróżnianie.

Według samych autorek choreografia "Serce zRozum" ma formę improwizacji strukturalnej wokół tematu czasu i przestrzeni tańca w obrębie serca i rozumu. Idąc dalej dodają: inspiracje motywowane sercem podążają za Isadorą Duncan, Piną Bausch. Inspiracje motywowane rozumem podążają za Mercem Cunninghamem, Johnem Cagem i Yvonne Rainer.

***

O autorkach performance'u:

Iwona Olszowska - tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego. Jedna z najważniejszych postaci w polskim teatrze tańca. Kierownik artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca EST. Doświadczenia taneczne zdobywała w Nowym Jorku oraz na Uniwersytetach: George Mason w Waszyngtonie, w Alabamie i w Calgary. Tworzy autorskie spektakle, choreografie solowe oraz dla zespołów Eksperymentalnego Studia Tańca oraz teatrów dramatycznych (TR Warszawa, Teatru Starego w Krakowie).

--

Magdalena Przybysz - choreografka, performerka, tancerka. Pierwsze doświadczenie taneczne zdobywała w projektach Eksperymentalnego Studia Tańca Iwony Olszowskiej. Stypendystka Solo Projekt 2009 programu Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu oraz ministerialnego programu Scena dla tańca 2012. Realizuje autorskie projekty oparte na poszukiwaniach w obszarze sztuki dźwięku, ruchu i obrazu. Jej ostatnie choreografie są mocno osadzone w sztuce performatywnej oraz żywej interakcji z publicznością.

*****

W prezentacji performance'u wezmą udział uczestnicy projektu "Myśl w ruchu", dofinansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Organizatorem projektu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, partnerem zaś I LO im. Mikołaja Kopernika.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji estetycznych w zakresie odbioru sztuki tanecznej w szczególności, ale też całokształtu sztuki współczesnej. Uczniowie wezmą udział zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych. W trakcie tych pierwszych młodzież zostanie zapoznana m.in. z podstawowymi zagadnieniami z zakresu choreologii (historia, teoria i antropologia tańca) a także z literaturą teatru tańca (spektakle na żywo, filmy dokumentujące realizacje choreograficzne będące "kamieniami milowymi" w rozwoju tańca współczesnego).

Natomiast zajęcia praktyczne pobudzą uczestników do rozwijania wyobraźni w twórczym poszukiwaniu własnego ruchu, odkrywaniu możliwości własnego ciała, nabieraniu większej swobody ruchu oraz muzykalności. Warsztaty będą realizowane głównie poprzez improwizację, część z udziałem DJ-a, który będzie podążał za działaniami tańczących. Efekty pracy warsztatowej zostaną zaprezentowane szóstego grudnia w Od Nowie podczas pokazu otwartego dla publiczności.

Projekt Myśl w ruchu jest próbą obalenia stereotypowego pojmowania tańca. W powszechnej świadomości jeśli w ogóle taniec traktowany jest jako jedna z dyscyplin sztuki, to zazwyczaj utożsamia się ją z baletem klasycznym lub rewią. Tymczasem taniec współczesny stał się uniwersalnym kodem - "językiem bez słów" rozumianym na całym świecie. Uczestnicy projektu Myśl w ruchu będą zdobędą narzędzia pozwalające na bardziej świadome uczestnictwo w obiegu kultury współczesnej.

***

Zajęcia w ramach projektu prowadzą:

Marta Zawadzka - tancerka, choreograf, pedagog, instruktor tańca w WOAK. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca współczesnego. Prowadzi szereg zajęć i warsztatów z tańca współczesnego, plastyki ruchu, świadomości ciała. Od października 2011 r. studentka Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Anna Fijałkowska-Wyrosławska - instruktor tańca ludowego, od 1991 roku kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze, działającego w Chełmińskim Domu Kultury.

Karolina Garbacik - członek Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca (PST), choreograf, tancerka, pedagog tańca. Pomysłodawca i twórca Festiwalu Kalejdoskop, Hip Hop Groove Festiwal w latach 2008-2009 oraz Free Mind Festival od 2010 roku.

Janusz Krysztop - asystent na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Zakładzie Plastyki Intermedialnej. Zajmuje się animacją, małymi formami filmowymi oraz interaktywnymi, instalacją video oraz animacją 3D.

Dorota Nowak - aktorka, absolwentka PWST w Krakowie, Wydział Lalkarski we Wrocławiu i Studium Podyplomowego Zdolności i Twórczości w Toruniu na UMK. Współpracowała z Teatrem Wierzbak z Poznania, pedagog teatru, specjalistka od emisji głosu i pracy w oparciu o technikę dramy.

Juliusz Pacek (DJ Funktion) - muzyk, DJ, turntumblista, ma za sobą występy z największymi gwiazdami świata muzyki hip-hop, takimi jak: Masta Ace, DJ Shadow, O.S.T.R., Fokus, Grubson, Łona, L.U.C., Rahim, Jarecki czy Wena.

Krystian Wieczyński - aktor, mim, animator kultury, instruktor ds. teatru w WOAK. Od początku swojej działalności artystycznej związany jest z Teatrem Wiczy. Reżyser filmowy, współautor filmów Hakerzy Wolności i Panoptikon, wspólnie z Marcinem Gładychem.

dr Marzenna Wiśniewska - teatrolog, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK w Toruniu. W latach 2001-2011 kierownik literacki Teatru Baj Pomorski. Zajmuje się współczesnym dramatem i teatrem (szczególnie teatrem lalek), problematyką nowych mediów w teatrze, antropologią widowisk, formami teatru niedramatycznego.

Link: http://woak.torun.pl/index.php?aid=137949569752396f11ab560

Dodatkowych informacji udziela Marta Zawadzka, koordynatorka projektu Myśl w ruchu

e-mail: marta.zawadzka@woak.torun.pl, tel. 56 6522755, kom. 604 577 176

***

14 października, godz. 18

(spektakl trwa ok. 45 minut)

Serce zRozum. Lecture performance - spektakl Iwony Olszowskiej i Magdaleny Przybysz

Miejsce: Klub Od Nowa

Organizator: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wstęp wolny (obowiązują wejściówki - do odbioru w WOAK)lnie teatrem lalek), problematyk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji