Artykuły

Rzeszów. Zarząd województwa odwołuje dyrektora teatru

- Zarząd Województwa Podkarpackiego wszczął procedurę odwołania Remigiusza Cabana z funkcji dyrektora Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie - poinformował Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. Dyrektor piastował ją przez dwa lata.

Zarząd wystąpił już o wydanie opinii w tej sprawie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. To standardowe postępowanie w sytuacji, gdy władza chce wymienić dyrektora tej instytucji. Ostatnio te same procedury toczyły się zaledwie dwa lata temu, gdy poprzedni zarząd województwa odwołał ze stanowiska dyrektora "Siemaszki" Przemysława Tejkowskiego.

Czym obecny dyrektor teatru tak bardzo się naraził? Co takiego wydarzyło się przez ostatnie dwa lata oprócz oczywiście zmiany zarządu województwa? - Przyczyną podjęcia takiej decyzji są wyniki kontroli przeprowadzonej w teatrze od 19 kwietnia do 18 czerwca 2013, podczas której stwierdzono szereg nieprawidłowości, w tym m.in. naruszenie zasady efektywnego wydawania środków publicznych. W tej sprawie powiadomiono także rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Ponadto podczas kontroli stwierdzono także m.in. brak realizacji niektórych umów cywilnoprawnych czy poniesienie znacznych kosztów na realizację przedstawienia "Hamlet", a ostatecznie zrezygnowano z jego prezentacji - takie powody podaje Leyko.

Remigiusz Caban pochodzi z Łodzi. Jako dyrektor rzeszowskiego teatru zmienił formułę Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, zamieniając je w RST VisuArt, festiwal scenografów i kostiumografów. Teatr szczyci się jedynym takim konkursem w Polsce. Na pierwszej edycji imprezy w ubiegłym roku gościły m.in. spektakle Jana Klaty, Agaty Dudy-Gracz i Piotra Lachamnna.

Niestety, rozgłos większy od scenicznych realizacji zyskała wystawa, jaką Caban zaprosił do teatralnego foyer w styczniu tego roku, autorstwa Marka Firka, który przedstawił detale nagiego kobiecego ciała, co było nie tak bulwersujące jak niski poziom artystyczny prac.

Co po odwołaniu? Zarząd może ogłosić konkurs na to stanowisko. Za teatralnymi kulisami plotkuje się, że może na nie powrócić Przemysław Tejkowski, który był dyrektorem "Siemaszki" w latach 2007-2011. Fotel objął kilka miesięcy po tym, jak władzę w samorządzie przejął PiS i jest postrzegany jako człowiek PiS-u. Marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl, który piastuje swoją funkcję od maja tego roku, jest członkiem PiS-u.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji