Artykuły

Polskie Radio. Słuchowisko "Andy" najlepsze w Europie

Teatr Polskiego Radia triumfuje - słuchowisko "Andy" Krzysztofa Czeczota zostało nagrodzone na berlińskim festiwalu Prix Europa.

Ten największy europejski przegląd produkcji telewizyjnych, radiowych i internetowych odbywa się pod auspicjami Rady Europy. Co roku do wzięcia jest 13 nagród, m.in. dla najlepszego dokumentu, serialu czy reportażu śledczego.

"Andy" miał premierę na scenie radiowej Trójki. Muzykę skomponował Adam Walicki, dźwięk zrealizował Andrzej Brzoska. Reżyser Krzysztof Czeczot jest aktorem i dramaturgiem. Ostatnio wystąpił w "Drogówce" Wojciecha Smarzowskiego czy "80 milionach" Waldemara Krzystka. Wcześniej w teatrze współpracował z Przemysławem Wojcieszkiem i Anną Augustynowicz. Czeczot nagrywa też audiobooki - jego "Gra o tron" została pierwszą książką do słuchania nagrodzoną Złotą Kaczką.

Główną rolę w "Andym" gra Adam Woronowicz, partnerują mu m.in. Magdalena Cielecka i... Roman Wilhelmi. Kwestie zmarłego w 1991 r. wybitnego aktora wypreparowano z Archiwum Polskiego Radia - ze słuchowiska "Moskwa - Pietuszki" (1969).

W nagrodzonym słuchowisku dźwięk jest nie tylko medium, ale też jednym z bohaterów. Tytuł to ksywa Andrzeja, realizatora dźwięku, w którego psychice rozgrywa się radiowy dramat. Mężczyzna jest sfrustrowany swoją sytuacją zawodową, ciągłym mieszkaniem z matką i niepewnością jutra. W dodatku serialowy producent chce wykorzystać dźwiękowca przeciwko jednej z aktorek. Tej akurat, z którą bohater się spotyka. Uwikłany w branżową intrygę i przyparty do muru przez zleceniodawcę Andy stopniowo popada w chorobę psychiczną.

Zarówno omamy słuchowe, jak i profesja głównego bohatera dają okazję do stworzenia wielowarstwowej, skomplikowanej konstrukcji. W słuchowisku przeplata się więc ścieżka dźwiękowa montowana przez Andrzeja na domowym komputerze, głosy z wnętrza jego głowy, irytująca muzyka zza ściany itd. Wykorzystujący liczne archiwalne cytaty "Andy" to swoisty hołd dla radiowego medium.

Czeczot w Prix Europa wziął udział już po raz drugi - w 2011 r. do konkursu zakwalifikowała się jego "Pętla" zrealizowana w Polskim Radiu Szczecin. Tegoroczna edycja festiwalu wzbudziła w Polsce kontrowersje - w kategorii najlepszy serial zwyciężyła produkcja "Nasze matki, nasi ojcowie" telewizji ZDF. Ukazanie w niemieckim serialu żołnierzy Armii Krajowej jako antysemitów spotkało się z protestami polskiego MSZ oraz środowisk kombatanckich. Inni komentatorzy zwracali uwagę, że choć serial przedstawia m.in. zbrodnie Wehrmachtu na ludności cywilnej, to dramat uwikłanych w nazizm Niemców - głównych bohaterów - przesłania cierpienie pozostających w tle ofiar.

Festiwal Prix Europa organizuje publiczna rozgłośnia Rundfunk Berlin-Brandenburg, jurorami są ludzie mediów z całej Europy. Co rzadkie na takich imprezach, obrady jury są jawne i otwarte.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji