Artykuły

Łódź. O Teatrze 77 z Piotrem Krukowskim

"Skoro go nie ma ..." to projekt przywracający pamięć o legendarnym, łódzkim teatrze studenckim. Stowarzyszenie Teatralne Teatr 77 i Fundacja ART-ERIAE w ramach kontynuacji projektu zapraszają na cykl imprez. 26 listopada spotkanie z Piotrem Krukowskim, który współpracował z Teatrem 77.

***

O Teatrze 77

31 lipca 1993 roku decyzją władz miasta, po półrocznym postępowaniu likwidacyjnym, Teatr 77 został wykreślony z rejestru placówek kultury Łodzi.

Szereg niesprzyjających okoliczności utrudnił godne i rzetelne oddanie społeczno - artystycznych zasług Teatru 77, jego znaczenia w życiu kulturalnym Łodzi. W efekcie powstała luka w dziejach łódzkiego teatru niezależnego, alternatywnego. I tak jak Poznań do dziś szczyci się swoim Teatrem 8 Dnia, Kraków - Teatrem STU, Wrocław - Kalamburem, Warszawa - Akademią Ruchu, tak Teatr 77 pozostaje w zupełnej niepamięci. A przecież ta wybitna grupa teatralna była jednym z liderów europejskiego teatru poszukującego, alternatywnego. Teatr 77 należał do najważniejszych teatrów młodej inteligencji tworzącej życie teatralne tamtych czasów.

Stowarzyszenie Teatralne "Teatr 77" i Fundacja ART - ERIAE pragnie przywrócić pamięć o Teatrze 77 przedstawiając i realizując projekt "Skoro go nie ma ..." W założeniu projekt obejmował będzie szereg działań artystycznych: wystaw, spotkań, koncertów, projekcji, akcji multimedialnych, konferencji, wydawnictw i innych form przypominających dokonania Teatru 77 i jego miejsce na mapie kulturalnej Łodzi.

Chcemy, aby cykl imprez i zdarzeń był przede wszystkim przypomnieniem twórców Teatru 77 i jego lidera Zdzisława Hejduka, a także osób znanych w ówczesnych środowiskach artystycznych i opozycyjnych: artystów, dziennikarzy, animatorów kultury, działaczy społecznych. Cykl imprez poświęconych Teatrowi 77 będzie również przypomnieniem historii budynku, w którym dziś mieści się Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, gdzie teatr przypomina jedynie skromna tabliczka umieszczona przy wejściu na widownię o treści: " W tej sali Teatr 77 zrealizował większość swoich spektakli w latach 1978 - 2002 dyrekcja Zdzisław Hejduk"

AOIA dziedziczy tradycje miejsca i działania Teatru 77, który nie powrócił do swojej siedziby po całkowitej przebudowie i modernizacji budynku przy ul. Zachodniej 56. W 2004 roku powstał w nim Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w wyniku połączenia Akademickiego Ośrodka Kultury i Ośrodka Inicjatyw Artystycznych-Teatr 77. Była to decyzja władz miasta, które zapewniały, że "w sferze działalności merytorycznej nowa instytucja kulturalna będzie kontynuować i twórczo rozwijać linię programową Akademickiego Ośrodka Kultury i Ośrodka Inicjatyw Artystycznych - Teatr 77". Działalność AOIA nie jest niestety kontynuacją idei, propozycji czy działań społeczno - artystycznych Teatru 77.

Dziś nie ma tu siedziby nawet Stowarzyszenie Teatralne "Teatr 77".

II

Stowarzyszenie Teatralne "Teatr 77" i Fundacja ART - ERIAE prezentując projekt "Skoro go nie ma..." zamierza przede wszystkim przypomnieć ludzi, których praca, talent i działania artystyczne składały się na dokonania Teatru 77. Realizację naszego projektu rozpoczęliśmy w 2012 roku.

- 9 września 2012 roku odbył się wernisaż wystawy:

Jerzy Katarasiński - Teatr 77.

Wystawa była prezentowana w Muzeum Miasta Łodzi w dniach

9-30 września 2012 r. Została przygotowana przez Muzeum Miasta Łodzi, Fundację ART-ERIAE i Stowarzyszenie Teatralne

"Teatr77". Kuratorzy wystawy: Andrzej Podgórski i Krzysztof Rynkiewicz. Jerzy Katarasiński był wybitnym łódzkim dziennikarzem i znawcą teatru. Z Teatrem 77 związał się

w 1982 roku. Był jego sympatykiem i recenzentem,

a od pierwszych miesięcy stanu wojennego także aktorem, reżyserem, współtwórcą spektakli i wypowiedzi teatralnych

tego teatru.

- Teatr 77 - Piotrkowska 77

17 grudnia 2012 roku odbyło się spotkanie zorganizowane

przez Stowarzyszenie Tradycji Akademickich "Siódemki", Fundację ART-ERIAE i Stowarzyszenie Teatralne "Teatr 77", przypominające pierwszy okres działalności Teatru 77.

Spotkanie odbyło się w salach Klubu Spadkobierców, niegdyś zajmowanych przez Radę Okręgową Zrzeszenia Studentów Polskich i Klub Studentów Łodzi, w których Teatr 77 prezentował swoje spektakle: "Rosjo żono moja", " Spisek", "Koło czy tryptyk", "Retrospektywa".

III

em 77

W roku 2013 i 2014 planujemy w ramach naszego projektu zorganizowanie kolejnych akcji - zdarzeń artystycznych.

1. Ja- 26 listopada 2013 ( Teatr Nowy im. K. Dejmka)

Spotkanie z Piotrem Krukowskim, aktorem, reżyserem, wykładowcą PWSFTviT w Łodzi. Debiutował na scenach łódzkich w 1973 r. Przez wiele lat był aktorem Teatru Nowego w Łodzi. Występował w wielu spektaklach w inscenizacji i reżyserii Kazimierza Dejmka. Obecnie jest aktorem Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. W latach 1982-2002 współpracował z Teatrem 77.

Był reżyserem m. in. "Iwony, księżniczki Burgunda" W. Gombrowicza, "Na pełnym morzu" S. Mrożka i innych spektakli. Wśród wielu ról, które zagrał w Teatrze 77 warto wymienić: Marka w "Nawróconym" wg M. Hłaski, Pielgrzyma w "Labiryncie świata i raju serca" L. Kundery czy Sierpień w "Coraz trudniej kochać" wg J. Głowackiego. Na szczególną jednak uwagę zasługuje tytułowa rola w spektaklu "Ja, Feurbach" T. Dorsta w reżyserii Z. Hejduka. Spektakl ten był prezentowany podczas wielu festiwali teatralnych, min. w Niemczech, Anglii i Brazylii.

2. Animografie - Krzysztof Rynkiewicz ( grudzień 2013, Muzeum Historii Miasta Łodzi) wystawa poświęcona twórczości Krzysztofa Rynkiewicza, artysty plastyka, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych i prof. PWSFTviT w Łodzi. Przez wiele lat pracował w łódzkim SEMAFORZE, gdzie zrealizował szereg autorskich filmów animowanych. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych ( rysunek, grafika, malarstwo, fotografia) w kraju i zagranicą.

W latach 1970- 1987 pracował, jako scenograf i aktor w Teatrze 77. Był współautorem wielu spektakli i działań artystycznych tego Teatru. Cykl " Animografie" jest autorskim pomysłem artystycznym K. Rynkiewicza, budującym konstrukcję, która jest wypadkową statycznej fotografii i dynamicznego ujęcia filmowego. Każda z prac zawiera w sobie zdarzenia z różnego przedziału czasu. Konstrukcja oparta jest na czasowej triadzie: czas zawarty w każdej z prac, czas trwania pracy oraz czas obcowania z pracą. Osobnym elementem wystawy byłaby dokumentacja artystyczna związana z twórczością w Teatrze 77.

3. Moja podróż z Teatrem - styczeń 2014( AOIA)

Taki tytuł nosi książka Zdzisława Hejduka współzałożyciela Teatru77, który przez trzydzieści pięć lat nieprzerwanie kierował teatrem. Był autorem scenariuszy, adaptacji, animatorem i reżyserem większości jego artystycznych wypowiedzi.

Konferencja - seminarium byłaby nie tylko promocją książki, bardzo osobiście przedstawiającą dzieje Teatru 77, ale jak pisał Krzysztof Sielicki "swoistą podróżą przez trzydzieści pięć lat aktywności artystycznej Zdzisława Hejduka".

4. Clowni - trzeba dyskutować - marzec 2014 ( AIOA)

Prezentacja nagrania video jednego z najgłośniejszych spektakli Teatru 77 "Clowni" i spotkanie z jego autorem i reżyserem Andrzejem Strzeleckim. W Teatrze 77 powstał jeszcze jeden spektakl autorski A. Strzeleckiego - "Kazanie".

Miał także miejsce Festiwal Clownów (prezentacja spektakli zrealizowanych w Koszalinie, Krakowie, Warszawie, Łodzi i wspólnie zagrana wersja festiwalowa).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji