Artykuły

Warszawa. Wystawa grafik Bogusława Schaeffera w Sejmie

Dwanaście barwnych grafik autorstwa kompozytora i dramaturga Bogusława Schaeffera oglądać można w Sejmie RP w Warszawie. We wtorek otwarto wystawę, będącą częścią festiwalu Era Schaeffera, z okazji 65. rocznicę rozpoczęcia pracy twórczej artysty.

Otwarcie wystawy grafik Schaeffera rozpoczęło się od krótkiego happeningu w wykonaniu aktorów, biorących udział w spektaklu "Era Schaeffera" w reżyserii Macieja Sobocińskiego. Artyści pojawili się na schodach sejmowych, biegając po nich i wykrzykując fragmenty kwestii teatralnych.

- Sejm to serce polskiej polityki i - jak uważam - polskiej kultury. Pomysł pojawił się wraz z powstaniem zespołu parlamentarnego ds. Wspierania Inicjatyw Kulturalnych. Polska sztuka powinna być promowana, także w tym miejscu. Należy tę postać, jaką jest Schaeffer, pokazać tutaj w Sejmie - powiedziała PAP Zofia Ławrynowicz, nauczycielka, działaczka kulturalna i posłanka na Sejm VII kadencji.

"Era Schaeffera" (na zdjęciu) to spektakl łączący w sobie muzykę, teatr, taniec i plastykę. W czwartek na scenie Centralnego Basenu Artystycznego w Warszawie wystąpią muzyk jazzowy Michał Urbaniak, indyjski perkusista Ghatam Giridhar Udupa, raper Łukasz L.U.C. Rostkowski, wokalista Jorgos Skolias, zespół Tango Corazon oraz pianista Sławomir Zubrzycki. Zagra też Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W obsadzie widowiska znaleźli się Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Jamal Souissi (aktor z Maroka), Agnieszka Grzybowska, Lidia Bogacz-Popiel, Valentina Pennino, Agnieszka Wielgosz. Festiwal Era Schaeffera po raz pierwszy odbył się w 2009 r.

- Bogusław Schaeffer znany jest raczej jako kompozytor i dramaturg niż jako grafik. W jednym z wywiadów artysta mówił: - żeby nie skretynieć z powodu monotonii pisania nut, wybrałem inne dziedziny sztuki. Tworząc teatr rozwijam wyobraźnię kompozytora, uprawiając grafikę uspokajam duszę. A trzeba mieć wiele spokoju, którego świat nam nie dostarcza w ilości godziwej - cytowała podczas wtorkowego otwarcia wystawy posłanka Renata Butryn z zespołu parlamentarnego ds. Wspierania Inicjatyw Kulturalnych.

- Zdecydowaliśmy się więc zaprezentować niektóre z grafik Schaeffera, które mają wiele wspólnego z muzyką - artystyczny kształt przybierają partytury już w latach 60.; potem kompozycje graficzne usamodzielniają się, dążą ku abstrakcji jak cała muzyka Schaeffera, który tworzy je techniką kolażu. Tego typu partytury, zapisane w postaci mozaiki, wypełnionej prostokątami, czyta się jak gazetę, w dowolnej kolejności - dodała.

Bogusław Schaeffer jest autorem 17 książek, ponad 400 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym "Scenariusza dla trzech aktorów". Urodził się w 1929 r. we Lwowie, studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim a kompozycję na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową, poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Od 1963 r. wykłada kompozycję w krakowskiej Akademii Muzycznej. Ponadto pracował m.in. w austriackim Salzburgu i angielskim Yorku.

Jest autorem takich dramatów jak m.in. "Scenariusz dla nieistniejącego, acz możliwego aktora instrumentalnego", "Kaczo", "Tutam" czy "Zorza". W 1984 r. powstał krótki film dokumentalny "Bogusław Schaeffer - poza schematem" w reżyserii Małgorzaty Potockiej. Jest także autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki, m.in. "Wstęp do kompozycji", "Klasycy dodekafonii" i "Kompozytorzy XX wieku".

Artysta za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1971, 1972, 1980, 2001), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1972), Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1977) i Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008).

Artysta zwykł mawiać o sobie: "Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji