Artykuły

Katowice. Wręczono nagrody im. Stanisława Ligonia

Aktor Franciszek Pieczka, kardiochirurg Marian Zembala oraz b. proboszcz parafii katedralnej w Katowicach ks. Stanisław Puchała otrzymali w sobotę nagrody Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia.

Nagrody im. Ligonia wręczane są przez Radio Katowice od 1983 r. Kapituła wyróżnia w ten sposób osoby zasłużone dla regionu śląskiego w działalności kulturalnej, społecznej i politycznej, również twórczości radiowej. Wśród laureatów w poprzednich latach znaleźli się m.in. Jerzy Duda-Gracz, prof. Zbigniew Religa, prof. Kornel Gibiński czy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Uhonorowany w tym roku Franciszek Pieczka (na zdjęciu) to wybitny aktor, z urodzenia Ślązak. Prof. Marian Zembala od lat kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Ks. dr Stanisław Puchała od 1998 r. do lipca br. był proboszczem parafii katedralnej przy Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach

Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra, był śląskim działaczem kulturalnym i narodowym. Urodził się 27 lipca 1879 r. w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Miał wszechstronne zainteresowania i zdolności - był pisarzem, malarzem, ilustratorem, działaczem kulturalnym, reżyserem i aktorem.

Od wczesnej młodości działał w środowisku teatrów amatorskich. W 1917 r. został wcielony do niemieckiego wojska i wysłany do Flandrii. Po I wojnie światowej pisał i rysował w piśmie "Kocynder", używał pseudonimu Karlik. Po podziale Śląska przeniósł się do Katowic, w międzywojniu przez kilka lat nauczał rysunku w miejscowym gimnazjum. W radiu debiutował pod koniec 1927 r. Prowadził stałe audycje: "Bery i bojki", "Przy sobocie po robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela". W styczniu 1934 r. został dyrektorem katowickiej rozgłośni.

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Warszawy, później wyjechał z kraju, zamieszkał w Jerozolimie. Działał tam na rzecz żołnierzy polskich i uchodźców na Bliskim Wschodzie. Zmarł w Katowicach w 1954 r. Jego pogrzeb, w którym wzięło udział około 10 tys. osób, stał się manifestacją Śląska i śląskości.

Od 2009 r. w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia Katowice działa poświęcona Ligoniowi izba muzealna. W ub. roku, podczas jubileuszu 85-lecia istnienia katowickiej rozgłośni, przed jej budynkiem w centrum Katowic stanęła mosiężna ławeczka z rzeźbą przedstawiającą postać Ligonia.

W sobotę za wkład w przygotowanie tego pomnika specjalną nagrodę "Żeleźniok Karlika" otrzymał prezydent Katowic Piotr Uszok. "Żeleźniok" to śląska nazwa żelaznego piecyka, a wręczona Uszokowi statuetka przedstawia modelik żeleźnioka, który niegdyś stał na biurku Ligonia.

W skład kapituły radiowej nagrody im. Stanisława Ligonia wchodzą: jej przewodniczący, prezes Polskiego Radia Katowice Henryk Grzonka, wnuk Ligonia Andrzej Sas-Jaworski, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, ekonomista prof. Andrzej Bartczak, szef anteny Radia Katowice Jacek Filus oraz publicystka radiowa Anna Musialik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji