Artykuły

Lublin. Teraz Barbara Bujakowska!

Od soboty grudniu V Maat Festival, a na nim m.in. kolejny rezydent "border line 2013" i rezultaty jego pracy.

Barbara Bujakowska, tancerka i choreografka! Spędziła 11 październikowych dni w Lublinie w przestrzeni wirtualnej MAAT STUDIO które tym razem musiało przenieść się do Lubelskiego Domu Żołnierza RP! Basia i Patrycja Płanik wytrwale dokumentowały cały proces pracy eksplorując wszelkie możliwe pola tańca łącznie z polem w Parku Saskim gdzie powstała część zdjęć do fabularyzowanego dokumentu w ramach DANCE.DOC który zobaczycie już podczas nadchodzącej V edycji MAAT FESTIVAL. Bujakowska tak pisała o swojej pracy w MAAT STUDIO: "ID-ance" jest poniekąd kontynuacja myśli jaka towarzyszyła kreacji projektu "3D-ance", zrealizowanego w 2009 roku wraz z kompozytorem Marcinem Janusem.Tym razem jednak spektakl w swoim założeniu będzie oparty na czystym ruchu,wykonywanym tu i teraz,nie reprezentującym nic poza samym sobą. Jedną z inspiracji do powstania spektaklu stała się wypowiedz Romea Castellucciego: "sztuka może być przerwą od patrzenia pod przymusem. Doświadczeniem, które nie ma nic do zakomunikowania, jest tylko samym aktem widzenia i kontemplacji".

BARBARA BUJAKOWSKA tancerka, choreografka i pedagożka związana z Krakowem. Urodziła się w roku 1983 w podkrakowskich Proszowicach. Taniec studiowała na Anton Bruckner Privatuniversität w Linz w Austrii oraz w ramach programu przygotowawczego szkoły SEAD w Salzburgu, wcześniej była uczennicą Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, uprawiała też gimnastykę sportową. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) . Była członkinią krakowskiej grupy Hoplaa, z którą stworzyła kilka niezależnych tanecznych produkcji wideo. Jej ironiczne solo Swan_like, czerpiące ze stylistyki niemieckiego Tanztheater, otrzymało nagrodę w organizowanym przez TVP konkursie "Dolina Kreatywna" (2008). W 2008 roku w ramach poznańskiego programu rezydencyjnego Solo Projekt, wespół z muzykiem Marcinem Janusem stworzyła soloMovement Modular Synthesis, inspirowane muzyką elektroniczną i działaniem analogowych syntezatorów dźwiękowych. W stronę formalnych poszukiwań na pograniczu ruchu i muzyki poszła również w spektaklu 3-Dance, prezentowanym podczas Polskiej Platformy Tańca 2010. Bujakowska tańczyła również u Nigela Charnocka - w spektaklu Happy! wyprodukowanym przez Art Stations Foundation, oraz w produkcji towarzystwa gimnastycznego Nic. Współpracowała z Teatrem Maat Projekt jako tancerka w spektaklu MY w reżyserii i choreografii Tomasza Bazana.

Zarówno w swoich laboratoryjnych, abstrakcyjnych projektach, jak i w spektaklach o zdecydowanie bardziej "teatralnym" charakterze - jak Swan_like czy w spektakl Charnocka - Bujakowska wypracowala swój oryginalny styl, oparty na rzadkim połączeniu dystansu, zmysłu komicznego i analitycznego stosunku do formy. Barbara Bujakowska współtworzy obecnie krakowskie studio Hurtownia Ruchu, gdzie prowadzi zajęcia z tańca współczesnego.

Końcowa koncepcja pracy Bujakowskiej: ID-ANCE idea,choreografia TANIEC:BARBARA BUJAKOWSKA, muzyka IGOR STRAWINSKI / ID - DANCE jest poniekąd kontynuacja myśli jaka towarzyszyła kreacji projektu "3D-ance", zrealizowanego w 2009 roku wraz z kompozytorem Marcinem Janusem.Tym razem jednak spektakl w swoim założeniu będzie oparty na czystym ruchu,wykonywanym tu i teraz,nie reprezentującym nic poza samym sobą. Jedną z inspiracji do powstania spektaklu stała się wypowiedz Romea Castellucciego: "sztuka może być przerwą od patrzenia pod przymusem. Doświadczeniem, które nie ma nic do zakomunikowania, jest tylko samym aktem widzenia i kontemplacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji