Artykuły

Kielce. Sejmik apeluje o uczczenie Żeromskiego

Sejm nie ustanowił roku 2014 Rokiem Żeromskiego, za to o uczczenie 150. rocznicy urodzin autora "Przedwiośnia" zaapelował w poniedziałek do instytucji, samorządów i mieszkańców regionu sejmik województwa. Placówki kultury już planują rocznicowe wydarzenia. Teatr im. Żeromskiego wystawi "Dzieje grzechu".

"Twórczość Stefana Żeromskiego, bardzo bogata i różnorodna, uznawana jest za jedno z najważniejszych dokonań polskiej literatury. Pisarz zabierał głos we wszystkich kwestiach istotnych dla polskiej kultury i polskiej myśli społecznej. Był uznawany za wzór obywatela i głos naszego narodowego sumienia. Zasługi Stefana Żeromskiego dla kształtowania poczucia regionalnej tożsamości i propagowania przynależności do naszej małej ojczyzny są niezaprzeczalne" - stwierdzili radni, zwracając się do instytucji, organizacji, samorządów oraz wszystkich mieszkańców województwa o godne uhonorowanie rocznicy urodzin "człowieka, który ukochał region świętokrzyski i utrwalił go na kartach swych utworów".

O uczczenie pisarza wystąpił do sejmiku w imieniu Chorągwi Kieleckiej ZHP, której patronem jest Żeromski, harcmistrz i poseł Lucjan Pietrzczyk. Radni przyjęli przygotowany przez komisję kultury apel jednogłośnie.

Wcześniej kilka instytucji wystąpiło do Sejmu o ustanowienie roku 2014 Rokiem Żeromskiego w związku z przypadającą 14 października 150. rocznicą urodzin pisarza. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu spośród kilkunastu propozycji musiała wybrać trzech patronów i rekomendowała Oskara Kolberga, Jana Karskiego oraz Jana z Dukli. Ten ostatni otrzymał najwięcej głosów - 18. Prócz Żeromskiego przepadli m.in. Bracia Polscy, Czesław Niemen i Jacek Kaczmarski.

Podczas poniedziałkowej sesji świętokrzyskiego sejmiku przewodnicząca komisja edukacji, kultury i sportu Marzena Marczewska ubolewała, że nie było silnego lobbingu za autorem "Ludzi bezdomnych". Zaznaczyła, że w sejmowej komisji jest dwóch świętokrzyskich posłów, a Stefan Żeromski otrzymał tylko jeden głos.

Ci posłowie to Zbigniew Pacelt z Platformy Obywatelskiej i Jarosław Rusiecki z Prawa i Sprawiedliwości. - Żeromski jest mi bardzo bliski i miałem dylemat - wyznał nam Pacelt, który po dyskusji zagłosował na tych kandydatów, którzy ostatecznie zyskali poparcie komisji. Rusiecki zapewnił, że podczas wstępnego głosowania w komisji poparł Żeromskiego.

- 13 grudnia odbędzie się premiera "Dziejów grzechu" - zapowiada Piotr Szczerski, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego. Autorem scenariusza ma być Radosław Paczocha, a sztukę wyreżyseruje Michał Kotański. Jeśli uda się pozyskać pieniądze, w teatrze odbędzie się także sympozjum z udziałem krytyków oraz czytanie fragmentów "Dzienników".

Trzydniową konferencję naukową "Stefan Żeromski - kim był, kim jest?" przygotowują 2-4 października Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg Świętokrzyski, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - Idea konferencji zrodziła się z rozmów z prof. Zdzisławem Jerzym Adamczykiem, naukowcem, który od wielu lat zajmuje się twórczością, a także życiem Stefana Żeromskiego - mówi dyrektor WBP Andrzej Dąbrowski. Dwa dni będą poświęcone na referaty, a trzeciego uczestnicy konferencji odwiedzą miejsca związane z pisarzem. - Chodzi o to, żeby się zastanowić, jaką rolę twórczość Żeromskiego kiedyś odgrywała i czy jest jeszcze żywa, czy ważne myśli pisarza są wciąż aktualne - zapowiada dyrektor.

Dąbrowski ma też wstępną obietnicę dyrektora Biblioteki Narodowej, że z okazji konferencji do Kielc przyjedzie rękopis "Wiernej rzeki". - Być może na wystawie pokażemy też inne rękopisy Żeromskiego - dodaje.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego przygotuje wystawę poświęconą Kielcom z czasów autora "Przedwiośnia". - Na wrzesień planujemy bibliofilskie wydanie "Syzyfowych prac" - zapowiada Sylwia Zacharz, która kieruje placówką.

- Cały program mamy przygotowany, piszemy projekt o dofinansowanie go ze środków unijnych - mówi Krystyna Nowakowska, kierownik Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom" w Ciekotach. Pod nazwą "Przestrzenie Żeromskiego" od kwietnia do października planowany jest cykl wykładów z udziałem naukowców z całego kraju. - Latem chcemy pokazać wszystkie ekranizacje twórczości Żeromskiego oraz kilka filmów dokumentalnych na jego temat - zapowiada. W Ciekotach odbędą się także warsztaty fotograficzno-filmowe i literackie dla młodzieży oraz jak co roku Imieniny Stefana.

Wspomniany już prof. Adamczyk, jeden z najwybitniejszych znawców Żeromskiego, przygotowuje do wydania publicystykę autora "Snobizmu i postępu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji