Artykuły

TVP Kultura. Polony, Tyszkiewicz i Celińska na antenie

W styczniu programie m.in. miesiąc z Anną Polony, balety Angelina Preljocaja "Siddharta" i "Dama kameliowa" w choreografii Johna Neumeiera, niedziele z Beatą Tyszkiewicz i Stanisławą Celińską, koncert Pavarottiego, opera "Falstaff" oraz nowy cykl "Performance".

10 stycznia, g. 12

Piątek z baletem - "Siddharta"

Balet Angelina Preljocaja z muzyką Bruno Mantovaniego. Inspirację do tego baletu autor znalazł podczas swej podrózy po Indiach, gdzie odwiedził miasto Benares, legendarne miejsce pierwszego kazania Buddy. Preljocaj skupia się na momencie, kiedy tytułowy bohater Siddharta nie jest już księcem, jednak nie stał się jeszcze Buddą - było to kilka lat kształtowania ciała i duszy, obfitującego w fizyczne i psychiczne cierpienia. Dzięki temu Siddharta odkrył swoje powołanie i mógł podążyć właściwą ścieżką. Angelin Preljocaj to wybitny choreograf tańca współczesnego pochodzenia albańskiego. Od 1984 roku przygotował ponad czterdzieści układów choreograficznych, związany z baletem paryskim. Światowa premiera baletu "Siddharta" odbyła się w marcu 2010 r. Nawiązuje on do powieści "Siddhartha" Hermana Hessego z 1922 roku.

***

12 stycznia, g. 17.25

Niedziela z Beatą Tyszkiewicz

Gościem spotkania w studiu, które poprowadzi Agnieszka Szydłowska, jest Beata Tyszkiewicz. W paśmie Niedziela z ponadto: o godz. 18.25 - "Jej powrót" w reżyserii Witolda Orzechowskiego z udziałem aktorki: adaptacja opowiadania "Powrót" Josepha Conrada, zamieszczonego w tomie "Opowieści niepokojące". Reżyser przeniósł akcję z Londynu końca XIX wieku do międzywojennego Krakowa. O godz. 19.45 - "Niewdzięczność" w reż. Zbigniewa Kamińskiego: subtelny, kameralny

i poruszający dramat psychologiczny, odsłaniający skomplikowane relacje między matką i dorosłą córką.

Lista gości jest niespodzianką dla Beaty Tyszkiewicz, dlatego przed emisją nie informujemy, kim będą.

***

14 stycznia. 20.20, g

Miesiąc z Anną Polony - Lekcja, reż. Elina Lo Voi

Rejestracja przedstawienia Starego Teatru w Krakowie ze znakomitą rolą Anny Polony. Spektakl grany był w piwnicy przy Sławkowskiej. Surowe mury, specyficzna i niepowtarzalna atmosfera tego miejsca grają tutaj na równi z aktorami. Pani profesor zaczyna lekcję. Uczennica jest tępa i bolą ją zęby. Nie udaje jej się ani dodawanie, ani odejmowanie. Rozzłoszczona nieudolnością uczennicy pani profesor rozpoczyna swój wielki wykład o językach. "Arytmetyka prowadzi do filologii, a filologia do najgorszego...". Najgorsze może się zdarzyć...

***

17 stycznia, g. 12

Dama kameliowa, reż. Brigitte Lefevre (2008)

Balet "Dama kameliowa" w choreografii Johna Neumeiera powstał w latach 70. , premiera miała miejsce 4 listopada 1978 roku w Stuttgarcie, w roli głównej wystąpiła brazylijska balerina Marcia Hayde. Prezentowana tutaj wersja pochodzi z 2008 roku, wystawiona została na deskach Opery Paryskiej. W rolach głównych wystąpili Stephane Bullion oraz Agnes Letestu.

***

19 stycznia, g. 15.25

Luciano Pavarotti - koncert w Chinach

Legendarny tenor Luciano Pavarotti wystapił w Pekinie w Chinach. W programie koncertu znalazły się dzieła Pucciniego, Verdiego, Mascagniego i wielu innych słynnych kompozytorów operowych. Dodatkowo podczas koncertu Pavarotti wykonuje swoje ulubione włoskie pieśni np. "Mamma" i "O sole mio". Pavarotti uznawany jest za ostatniego Wielkiego Włoskiego Tenora, następcę Maria Del Monaco, Beniamina Gigli i Franca Corelli. Specjalizował się w repertuarze bel canto, szczególnie w operach Belliniego, Donizettiego, Rossiniego i wczesnego Verdiego. Występował na scenach czołowych teatrów operowych świata.

***

19 stycznia, g. 17.25

Niedziela ze Stanisławą Celińską

Dzisiejsza bohaterka "Niedzieli z..." jest - niezmiennie od lat - bardzo aktywna zawodowo. Jej najnowszym głośnym osiągnięciem jest płyta "Nowa Warszawa", w teatrze "Kabaret warszawski" Warlikowskiego, a w kinie na premierę czeka "Warsaw by Night" Natalii Korynckiej - Gruz. Przez całą karierę łączy repertuar komediowy z dramatycznym, scenę z estradą, telewizję z filmem. Pomimo tak bogatego dorobku artystycznego przez wiele lat głównym wątkiem wielokrotnie podejmowanym przez media był jej epizod z alkoholem. Ona sama w końcu problem z alkoholem miała zaledwie kilka lat, a już kilkadziesiąt się z niego spowiada publicznie. Ale prawdziwa sława i uznanie, tzw. drugie życie artystyczne, przyszły wraz z teatrem Warlikowskiego. Stanisława Celińska była gościem "Niedzieli z Robertem Więckiewiczem" i zapytała go wtedy: czy jest szczęśliwy, o czym marzy. Jak na to pytanie odpowie dzisiejsza bohaterka niedzielnego spotkania w TVP Kultura?

W ramach pasma: o godz. 18.25 - "Spis cudzołożnic" w reż. Jerzego Stuhra, o godz. 19.35 - recital Stanisławy Celińskiej "Uśmiechnij się", o godz. 20.20 - "Krajobraz po bitwie" Andrzeja Wajdy.

***

21 stycznia, g. 20.20

Miesiąc z Anną Polony - "Wyzwolenie", reż. Konrad Swinarski (1979)

"Rzecz napisana w 1902 roku. Dzieje się na scenie teatru krakowskiego" - głosi napis w prologu telewizyjnej inscenizacji "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawienie to, w reżyserii Konrada Swinarskiego, zostało zarejestrowane 21 października 1979 roku w Starym Teatrze w Krakowie, w pięć lat po premierze, a w cztery po śmierci reżysera. I mimo że dramat autora "Wesela" wystawiano wcześniej i później wielokrotnie, właśnie ten spektakl zyskał sobie opinię "wzorcowego", a dziś jest już legendą. Z biegiem lat na jego temat powstała bogata literatura fachowa, pełna zachwytów nad inscenizacyjnym geniuszem Swinarskiego, scenograficznym kunsztem Wiśniaka, kompozytorską maestrią Koniecznego i aktorską wirtuozerią Treli, Polony, Radziwiłowicza i innych. "Wyzwolenie" uchodzi za jedną z trudniejszych do wystawienia sztuk Wyspiańskiego. Tymczasem - jak pisał przed laty "Teatr" - "Swinarski nie pomija niczego lub prawie niczego z propozycji poety. Nie tylko myślowych. Nie pomija również jego wskazówek teatralnych. Z pierwszych buduje logikę myślową swego przedstawienia. Z drugich (zdumiewające, jak skrupulatnie je wykorzystuje!) - logikę artystyczną. Własne pomysły reżysera nigdy nie przeinaczają tu myśli i wskazówek autora. Z nich się wywodzą. Gdy trzeba, dopowiadają coś, co nie jest do końca dopowiedziane i określone; wyjaśniają, co mało klarowne i zbyt zawiłe; precyzują znaczenia i określają szczegóły z tą ulubioną przez Swinarskiego dosłownością i rzeczową konkretnością, przeciwną wszelkiej mglistej symbolice. Ale są w owych > dopowiedzeniach < rzeczy kapitalne, pomysły wielkie, które w końcu decydują o kształcie tej inscenizacji i jej niepospolitym sukcesie".

***

22 stycznia, g. 23.40

Performance premiera

Performance to cykl programów przygotowywany przez Redakcję Oprawy i Promocji TVP Kultura. W poszczególnych odcinkach prezentowane są działania artystów związanych z niewielkimi galeriami sztuki. Program wspiera oddolne inicjatywy kulturotwórcze w całej Polsce. W programie dokumentacje festiwali Interakcje. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje to najważniejszy cykliczny Projekt organizowany w Polsce, prezentujący takie dziedziny sztuki jak performance, happening, akcjonizm, konceptualizm, kontekstualizm jako jedne z najważniejszych praktyk artystycznych dyscypliny określanej szerokim mianem "live art" (sztuka żywa). Interakcje to festiwal o 14-letniej tradycji, jeden z najstarszych konsekwentnie budowanych cyklicznych projektów na Świecie. W 2013 roku zrealizowana zostanie 15, jubileuszowa edycja tego wydarzenia. Interakcje pokazują zarówno zjawiska już znane i uznane współczesnej sztuki żywej (przede wszystkim performance) jak i sztukę młodą, poszukującą, której często nie można jednoznacznie zakwalifikować do zdefiniowanych gatunków twórczości.

***

28 stycznia, g. 20.20

Miesiąc z Anną Polony - "Rewers", reż. Borys Lankosz

Obsypana wieloma nagrodami doskonała polska czarna komedia. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), "szara myszka", która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda) wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, "jak spod ziemi", zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury...

***

31 stycznia, g. 11.25

Piątek z operą - "Falstaff", reż. Götz Friedrich (1979)

Akcja opery rozgrywa sie w Windsorze za czasów Henryka IV (1399-1413). Utracjusz, sir John Falstaff, chce wyplątać się z finansowych kłopotów, pisząc dwa jednakowo brzmiące listy miłosne do Meg Page i Alicji Ford. Damy są jednak przyjaciółkami i pokazują sobie nawzajem listy od Falstaffa. Postanawiają ukarać szlachcica, jednocześnie jednak lord Ford zaczyna podejrzewać żonę o zdradę. Pobocznym wątkiem jest też miłość młodej panienki Nannetty Ford do Fentona - ojciec pragnie ją natomiast wydać za mąż za Doktora Caiusa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji