Artykuły

Poznań. Wielki Koncert Galowy Johanna Straussa

Słynna Strauss Festival Orchestra w piątek przeniesie publiczność w czasy cesarza Franciszka Józefa I. W Sali Ziemi czeka nas m.in. pokaz tańców z epoki w wykonaniu Strauss Festival Ballet Ensemble. W programie walce, polki, marsze oraz fragmenty z operetek.

Wielu z nas pamięta czasy, kiedy internet nie był jeszcze tak popularną rozrywką, jaką jest dzisiaj. Można na jego uzależniającą siłę narzekać, ale nie sposób nie docenić tego, że otwiera niezliczoną ilość okien na świat.

Przestrzeń wirtualna - wśród ciągłych nowości - oferuje niezliczone ilości nagrań muzycznych, setki znakomitych interpretacji największych wirtuozów, śpiewaków i dyrygentów. Nim doszliśmy do tego etapu, w wielu polskich domach na powitanie nowego roku obowiązkowo rozbrzmiewał noworoczny koncert transmitowany przez telewizję i radio z jednej z najbardziej znanych sal koncertowych świata - Wiener Musikverein. Co roku z głośnika płynęły najsłynniejsze walce, polki i marsze Straussów, okraszone kwiecistym komentarzem legendarnego popularyzatora muzyki klasycznej - Bogusława Kaczyńskiego.

Taniec o dość lichej renomie

Dorobek muzyczny rodziny Straussów to jedna z artystycznych wizytówek Wiednia, miasta, które zapoczątkowało trwającą do dziś niemalże na całym świecie modę na ten wytworny taniec. Należy jednak pamiętać, że walc, nim zawędrował na salony mieszczańskie, a także arystokratyczne, królewskie i cesarskie, był tańcem o dość lichej renomie, uprawianym w podmiejskich, podrzędnych lokalikach, które niejedno widziały...

Podobnie było z polką, która jest tańcem o ludowej proweniencji. Znana w wielu krajach Europy, podobnie jak walc w XIX wieku zaczęła przenikać na salony, stając się pełnoprawnym gatunkiem tańca towarzyskiego. Polka zyskała sobie sympatię wielu kompozytorów, jej obecność można odnaleźć w utworach mistrzów - Bed icha Smetany, Anton~na Dvo áka, Stanisława Moniuszki, Piotra Czajkowskiego, Gustawa Mahlera, Igora Strawińskiego czy Dymitra Szostakowicza.

Największe utwory króla walca

Choć rewolucja technologiczna osiąga niebywałe pułapy, wciąż nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu z żywą muzyką. Dlatego warto wybrać się na koncert, który odbędzie się w piątek w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Na Wielki Koncert Galowy Johanna Straussa do Poznania przybędzie słynna Strauss Festival Orchestra, która zaprezentuje największe utwory króla walca (jak zwykło mówić się o Johannie Straussie). Orkiestra koncertuje z niegasnącym powodzeniem w wielu znakomitych salach na całym świecie. Muzyków Strauss Festival Orchestra mogła oklaskiwać m.in. publiczność Filharmonii Berlińskiej, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Auditorium Parco della Musica w Rzymie, Palau de la M sica i l'Auditori w Barcelonie czy Auditorio Nacional de M sica w Madrycie.

Podczas poznańskiego koncertu słynną orkiestrę poprowadzi rosyjski dyrygent, absolwent Konserwatorium im. Siergieja Rachmaninowa w Rostowie Aleksiej Szakura. W roli solistki wystąpi rosyjska śpiewaczka młodego pokolenia - Natalia Dmitriewskaja.

Publiczność obejrzy też pokaz tańców z epoki w wykonaniu Strauss Festival Ballet Ensemble. W programie walce, polki, marsze oraz fragmenty z operetek.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety na stronie ebilet.pl. Kosztują 180 i 200 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji