Artykuły

Gdynia. Dziś premiera dyplomu w Muzycznym

Dosiadają mechanicznych rumaków i jak husaria kilkaset lat temu ruszają do walki ze złem. To "szwoleżerowie" - bohaterowie słynnego dramatu Artura Pałygi, którego najnowszą wersję przygotowują właśnie słuchacze gdyńskiego studium aktorskiego pod kierunkiem Grzegorza Wolfa.

To jeden z najbardziej nietypowych tekstów o współczesnej Polsce, a przez to tekstów najciekawszych i wywołujących spore emocje. Do tej pory doczekał się przede wszystkim realizacji przygotowanej przez Jana Klatę w bydgoskim Teatrze Polskim - trójmiejscy widzowie mieli okazję ją oglądać podczas gościnnej prezentacji nad Motławą kilka lat temu.

Opowieść o współczesnych rycerzach

Dziś "Szwoleżerowie" powracają na trójmiejską scenę w zupełnie nowej inscenizacji. To właśnie ten tekst wybrali studenci ostatniego roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni jako swój tegoroczny spektakl dyplomowy.

Tekst Artura Pałygi opowiada o współczesnej Polsce z zaskakującej perspektywy - tytułowymi szwoleżerami są w nim zawodnicy specjalizujący się w sporcie żużlowym. Z jednej strony dramat Pałygi jest niemal dokumentalnym zapisem życia tej niezwykłej grupy społecznej: zawodnicy cieszą się sporą popularnością, ale zarazem daleko im do sławy, którą uzyskują piłkarze czy ostatnio skoczkowie narciarscy, wykonują zajęcie, które na każdym kroku grozi utratą zdrowia, a nawet życia, nieustannie narażeni są na stresy i naciski ze strony własnej ambicji i oczekiwań widzów.

Z drugiej strony autorowi udaje się wznieść opowieść o współczesnych rycerzach, którzy zamiast rumaków dosiadają pędzących w nieznośnym ryku silników motocykli, na wyższy poziom - staje się ona już nie tylko zapisem specyfiki tego nietypowego zajęcia, ale trafną metaforą polskości jako takiej: brawurowej, nierozsądnej, ukrywającej strach za ryzykanctwem.

- Wybrałem ten tekst - mówi Grzegorz Wolf, reżyser spektaklu - bo widziałem realizację Klaty i byłem pod wielkim wrażeniem tego spektaklu. Mam wrażenie, że to bardzo ważny tekst, mówiący bardzo ciekawe rzeczy o współczesnej Polsce. Przygotowując się do tej dyplomowej realizacji, szukałem materiału, który będzie bliski studentom, który będzie operował w wymiarze, który dobrze rozumieją i który jest dla nich ważny. To tekst o dorastaniu i o problemach, które się z nim wiążą. A to temat bardzo adekwatny do momentu, w którym znajdują się studenci pracujący nad tym spektaklem.

Motocykl od sponsora

Grzegorz Wolf, reżyser gdyńskiej wersji spektaklu, jest na co dzień popularnym aktorem trójmiejskich scen, ale także cenionym pedagogiem współpracującym od lat z gdyńskim studium. Spektakl dyplomowy będzie zresztą produkcją przygotowaną wyłącznie własnymi siłami studium - wszystkim zajęły się osoby z nim związane: studenci, absolwenci i wykładowcy.

Kompozytor muzyki Przemysław Pawłowski i autorzy tekstów piosenek Tobiasz Cytrowski i Dawid Wojtkiewicz kończą właśnie naukę i są studentami czwartego roku, choreograf Michał Cyran skończył studium kilka lat temu, piosenki opracowała Patrycja Gola, która uczy w studium. Sporą obsadę stanowią studenci czwartego roku.

- Przygotowanie dyplomu to regularne zajęcia, które odbywamy w zasadzie od końca września - opowiada Wolf. - Praca nad spektaklem jest czymś pomiędzy zwykłymi zajęciami w szkole a wejściem w tradycyjny rytm pracy w teatrze. Dopisaliśmy do spektaklu kilka piosenek, bo nie chciałem, żeby to był spektakl czysto dramatyczny. Postanowiłem uzupełnić go także o elementy musicalu. Udało nam się znaleźć sponsorów, dzięki którym przedstawienie będzie wyglądało bardziej realistycznie i przekonująco: gdański klub żużlowy Wybrzeże obdarzył nas profesjonalnym motocyklem, a od jednej z firm dostaliśmy zaś prawdziwe kevlarowe kombinezony. Dzięki temu aktorzy wyglądają, jakby właśnie zeszli z toru wyścigowego.

Premiera: poniedziałek 3 marca, godz. 19, Teatr Muzyczny, Nowa Scena, Gdynia, pl. Grunwaldzki 1, kolejne spektakle: wtorek, środa, 4-5 marca, godz. 16, poniedziałek, wtorek, 7 i 8 kwietnia, godz. 18. Bilety: ulgowe - 25 zł, normalne - 40 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji