Artykuły

Toruń. Premiera "Mizantropa" i Wilamy u Horzycy

Teatr im. Horzycy w Toruniu zaprasza 29 marca na premierę "Mizantropa" Moliera w reż. Norberta Rakowskiego. Po spektaklu odbędzie się uroczystość wręczenia statuetek Wilama.

Molier napisał "Mizantropa" niemal 350 lat, ale tekst wciąż zachowuje aktualność. Nadal ludzie zadają sobie pytanie: być czy mieć? Główny bohater "Mizantropa" odpowiada bez namysłu: być. Alcest - młody, przystojny kawaler, zakochany jest w Celimenie - młodej, pięknej pannie z pozycją w towarzystwie. I wszystko świetnie złożyłoby się w całość, i byłby to piękny obraz miłości, gdyby nie to, że Alcest pomimo, że jest krytyczny wobec ludzi, jest również złośliwy bezkompromisowy w kwestii zasad, ale także ślepo uparty, a jego mówienie prawdy często przeradza się w obrażanie rozmówców. Z kolei Celimena oszukuje, obgaduje i ośmiesza Alcesta, flirtując z innymi, nie jest w stanie sprostać surowym wymaganiom "wybranka". Dzisiaj "Mizantrop" jest walką o przywrócenie wartości, które się zdewaluowały. Żyjemy w czasach, w których coraz bardziej brakuje autorytetów. Nikt nie buntuje się, nie walczy o prawdę i o to, co ważne, a ktoś, kto odwołuje się do wyższych wartości, zostaje uznany za osobę niegroźną, wręcz śmieszną. Czy można być nonkonformistą w dzisiejszym świecie?

Na spotkanie z realizatorami spektaklu "Mizantrop" w ramach "Studenckiego wtorku" zapraszamy 1 kwietnia po spektaklu.

***

Norbert Rakowski - reżyser teatralny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Wydział Aktorski) i Akademii Teatralnej w Warszawie (Wydział Reżyserii Dramatu). Kształcił się również w kierunku muzycznym. Przed ukończeniem studiów aktorskich debiutował na warszawskich scenach - Szwedzka 2/4 i w Teatrze Małym. W latach 1994 - 2004 był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Zagrał kilkanaście ról w teatrze i Teatrze Telewizji. W 1999 r. zadebiutował jako reżyser autorskim spektaklem "Nagle" w Teatrze Studio w Warszawie. W lutym 2001 r. zrealizował spektakl dyplomowy "Samotnik" Roberta Andersona w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Reżyseruje sztuki głównie o tematyce współczesnej w teatrach w Poznaniu, Łodzi, Olsztynie, Kaliszu, Toruniu i Warszawie. W swojej pracy nie koncentruje się na jednym gatunku. Realizuje zarówno spektakle realistyczne, jak i eksperymentalne formy tańca współczesnego oraz formy operowe. Na Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych (Łódź 1994) otrzymał nagrodę krytyków dla najlepszego aktora oraz specjalną nagrodę Super Ekspresu i publiczności. W 2008 r. za "Plotkę" Francisa Webera otrzymał łódzką Złotą Maskę w kategorii "najlepsza reżyseria", a w 2010 r. Grand Prix na warszawskim festiwalu Korczak za spektakl "Kieszonkowa orkiestra". Globtroter i miłośnik twórczości Andrzeja Tarkowskiego, Piny Bausch oraz muzyki jazzowej.

***

29 marca 2014 roku Teatr im. Wilama Horzycy już po raz czternasty wręczy statuetki WILAMA w następujących kategoriach: Mecenas Teatru, Przyjaciel Teatru, Edukacja Teatralna, Najpopularniejsza Aktorka lub Najpopularniejszy Aktor Teatru im. Wilama Horzycy.

Statuetka WILAMA projektu Zbigniewa Mikielewicza, wykonana z brązu, kamienia i srebra i przedstawiająca postać kłaniającą się przed kurtyną w świetle reflektora, wręczana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Trafia ona do instytucji i osób prywatnych, które w szczególny sposób włączyły się w działalność toruńskiego teatru. W ten sposób dyrektor Jadwiga Oleradzka wyraża wdzięczność oraz pragnie podkreślić, jak istotną i ważną dla teatru jest współpraca z wszystkimi, którym nie obojętny jest los, rozwój i poziom artystyczny toruńskiej sceny.

Po raz pierwszy nagrody Wilama wręczono w 2001 roku, w trzech kategoriach: Edukacja Teatralna, Przyjaciel Teatru i Mecenas Teatru. Od 2002 roku wprowadzono czwartą kategorię|: Najpopularniejsza Aktorka lub Najpopularniejszy Aktor Teatru im. Wilama Horzycy. W tej kategorii nagrodę przyznaje publiczność, która wybiera swojego faworyta w drodze głosowania. Na początku każdego sezonu w foyer teatru ustawiana jest urna, do której widzowie mogą wrzucać kupony z imieniem i nazwiskiem aktorki lub aktora toruńskiej sceny. Tuż przed marcową galą wręczania WILAMÓW kapituła składająca się z dyrekcji i kierownictwa teatru wybiera spośród kilku nominowanych zwycięzcę danej kategorii. Raz na trzy lata teatr przyznaje specjalnego WIELKIEGO WILAMA, którego otrzymuje osoba lub firma szczególnie hojnie wspierająca sztukę teatru.

W latach 2001 -2013 wręczono 57 statuetek WILAMA, w tym 6 statuetek WIELKIEGO WILAMA (kapituła przyznaje go co trzy lata). Nagrodę specjalną WIELKIEGO WILAMA otrzymali: Firma BUDLEX z Torunia (2001 rok), Drukarnia POZKAL z Inowrocławia (2004 rok), Teresa Baniukiewicz - nauczycielka Gimnazjum nr 29 z Torunia i Roman Kuczkowski - prezes Koncernu Energetycznego ENERGA z Torunia (2007 rok), Jerzy Bańkowski - prezes Firmy NESTA z Torunia (2010 rok), Firma MARBUD z Torunia (2013 rok).

WILAMY w kategorii Najpopularniejsza Aktorka lub Najpopularniejszy Aktor Teatru im. Wilama Horzycy otrzymali: Sławomir Maciejewski (za 2001 rok), Marek Milczarczyk (za 2002 rok), Paweł Tchórzelski (za 2003 rok), Małgorzata Abramowicz (za 2004 rok), Michał Marek Ubysz (za 2005 rok), Maria Kierzkowska (za 2006 rok), Anna Magalska-Milczarczyk (za 2007 rok), Tomasz Mycan (za 2008 rok), Sławomir Maciejewski (za 2009 rok), Jolanta Teska (za 2010 rok), Tomasz Mycan (za 2011 rok), Matylda Podfilipska (za 2012 rok).

Od 2009 r. podczas marcowej gali WILAMÓW wręczane są nagrody JEDNEGO WIDZA. Nagrodami są rowery ufundowane przez Tadeusza Kwiatkowskiego - właściciela Salonu Rowerowego przy ul. Szosa Chełmińska 76. Do tej pory szczęśliwymi właścicielami rowerów zostali: Maria Kierzkowska (2009 rok), Jarosław Felczykowski (2009), Jolanta Teska (2010 rok), Paweł Kowalski (2010 rok), Małgorzata Abramowicz (2011 rok), Grzegorz Wiśniewski (2011 rok), Mirosława Sobik (2012 rok), Niko Niakas (2012 rok), Anna Romanowicz-Kozanecka (2013 rok), Marek Milczarczyk (2013 rok).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji