Artykuły

Wybitne dziela literatury polskiej w trójmiejskich teatrach

W przyszłym sezonie czekają nas inscenizacje znanych (i mniej znanych) arcydzieł literatury polskiej. Na scenę Teatru Wybrzeże trafi "Faraon" Bolesława Prusa i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, a w Miniaturze wystawione zostanie "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.

Wszystkie trzy pozycje otrzymały dofinansowanie w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", który organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Spektakle zostaną wystawione w ramach uroczystości 250 lat teatru publicznego w Polsce, obchodzonych właśnie w 2015 roku.

Spośród 91 zgłoszonych do konkursu projektów Komisja Artystyczna w składzie: Dariusz Kosiński (przewodniczący), Zenon Butkiewicz, Ewa Guderian-Czaplińska, Jacek Kopciński, Zbigniew Majchrowski, Maciej Nowak, Piotr Olkusz, Maria Prussak i Halina Waszkiel wytypowała zaledwie 24 z nich, przygotowane przez 22 teatry.

Teatr Wybrzeże, obok Teatru Współczesnego w Szczecinie, to jedyna scena, która w ramach projektu uzyskała dofinansowanie dla dwóch spektakli. Są to "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego w reżyserii Natalii Korczkowskiej oraz "Faraon" Bolesława Prusa, który przygotuje Adam Nalepa razem z dramaturgiem Jakubem Roszkowskim.

- Zabiegaliśmy o wyższe kwoty, ale kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania, które ostatecznie otrzymaliśmy, zabezpiecza te tytuły, więc ich wystawienie jest już pewne. W okolicach marca przyszłego roku na scenę trafi "Przedwiośnie" w reżyserii Natalii Korczakowskiej, które dzięki swojej wymowie jest teraz ponownie bardzo aktualne. Z kolei premierę "Faraona" w reżyserii Adama Nalepy zamierzamy wystawić w maju. Obie premiery odbędą się na Dużej Scenie - mówi dyrektor Teatru Wybrzeże, Adam Orzechowski.

W gronie dofinansowanych znalazł się również Miejski Teatr "Miniatura". W ramach projektu jesienią tego roku (najprawdopodobniej w listopadzie) wystawiony zostanie spektakl "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka.

- Odbieram to dofinansowanie w kategorii zwrócenia uwagi na Miniaturę. Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy się gronie teatrów, które będą współtworzyć obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Poza tym jest to symboliczne przywrócenie "Remusa" kulturze polskiej. Nasz projekt zyskał dofinansowanie w otoczeniu przedsięwzięć realizowanych w oparciu o teksty Mickiewicza, Słowackiego, Żeromskiego czy Bogusławskiego - komentuje wyniki I etap konkursu Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Teatru Miniatura.

W Konkursie nagrodzone zostają zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe inscenizacje. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymują dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w tym gronie znalazły się już wspomniane trójmiejskie spektakle). Podczas II etapu Jury będzie oceniało gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku.

Mało znane "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego to pierwsza powieść w całości napisana w języku kaszubskim i jednocześnie główna epopeja literatury kaszubskiej, nie bez przesady porównywana z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza. Wydana w 1938 roku powieść to właściwie kompletny obraz Pomorza z przełomu XIX i XX wieku; z barwnym opisem wszystkich klas społecznych, przedstawieniem tradycji i podań regionalnych oraz literackim "wyrysowaniem" mapy Kaszub, po których wędruje główny bohater - Remus.

"Żywot i przygody Remusa" dofinansowano kwotą 75 tys. zł. Według naszych informacji "Przedwiośnie" i "Faraona" wsparto kwotami niewiele mniejszymi. Wraz z planowaną na wiosnę przyszłego roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni premierą "Złego" Leopolda Tyrmanda w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, propozycje te zwiastują, że w przyszłym sezonie podziwiać będziemy na trójmiejskich scenach klasykę literatury polskiej w bardzo dobrych realizacjach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji