Artykuły

Najpiękniejsza komedia Szekspira w "Polskim"

Teatr Polski wystawia "Sen nocy letniej". Jaro­sław Kilian, reżyser, uważa tę komedię Williama Szekspira za najpiękniejszą i najbardziej ory­ginalną opowieść o miłości jaką kiedykolwiek napisano. Podobne zdanie na ten temat mają hi­storycy literatury, którzy twierdzą, że ta historia pełna fantazji zmieszanej z realizmem; snu i ja­wy, humoru i poezji, wzniosłości i śmieszności, należy do grupy najlepszych utworów angiel­skiego wieszcza.

Napisana około 1590 r. sztuka, opowiada o uczu­ciu, które towarzyszy człowiekowi od zawsze. Ma uniwersalny charakter, dlatego sytuacje tu opisane mogą zdarzyć się każdemu i o każdej porze. - Szekspira od zawsze uwspółcześniano, a on sam często mieszał różne czasy. Wszystko tu jest więc dziwnie pomieszane: rzecz dzieje się w Ate­nach, a nagle zjawiają się celtyccy bogowie i an­gielscy rzemieślnicy. Cała rzeczywistość jest wzajemnie poplątana. Różne czasy i miejsca są ze sobą powiązane, stykają się w wielu punktach - opo­wiada reżyser.

- Zawsze staram się reżyserować przedstawienia tak, by trafiły przede wszystkim do moich przyja­ciół. Czyli robię to dla ludzi mojego pokolenia, po­dobnych do mnie, prawdopodobnie wychowa­nych w tym samym czasie, w którym ja dorasta­łem. Również dla ludzi, dzielących pewną wspól­ną wrażliwość wobec niektórych spraw. Jednocze­śnie jednak zależy mi na przekonaniu innych wi­dzów. To sztuka zarówno dla ludzi młodych jak i dojrzałych, bo mówi o czymś co dotyczy nas wszystkich - opowiada Jarosław Kilian. W rolach głównych występują: Zuzanna Lipiec, Ewa Konstancja Bułhak, Izabella Bukowska, Adam Biedrzycki, Tomasz Budyta, Dariusz Kwaśnik, Da­mian Damięcki, Wiesław Gołas.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji