Artykuły

Opole. Perfekcyjne "Dziady"

Reżyser teatralna i filmowa, w Opolu jurorka, Izabella Cywińska podkreślała w rozmowie z mediami po ogłoszeniu werdyktu, że na festiwalu klasyki polskiej, jakim są opolskie konfrontacje, klasyce "powinna być oddana cześć".

Spektakl "Dziady" Adama Mickiewicza w reż. Radosława Rychcika z Teatru Nowego w Poznaniu [na zdjęciu] otrzymał w poniedziałek Grand Prix 39. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska 2014.

Główną nagrodę aktorską jury przyznało Bartoszowi Porczykowi. Porczyk dostał nagrodę za rolę Gustawa w "Dziadach", ale w reż. Michała Zadary, granych przez Teatr Polski we Wrocławiu. W sumie w tegorocznych konfrontacjach opolskich wystawiono siedem spektakli konkursowych.

Jury, w którego składzie byli Izabella Cywińska, Maciej Nowak i Paweł Sala, nagrodę zespołową przyznało teatrowi im. Jana Kochanowskiego w Opolu za spektakl "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego w reż. Pawła Świątka. Nagrodę aktorską otrzymała także Justyna Wasilewska za rolę Balladyny w przedstawieniu Teatru Polskiego z Poznania w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego.

Reżyser teatralna i filmowa, w Opolu jurorka, Izabella Cywińska podkreślała w rozmowie z mediami po ogłoszeniu werdyktu, że na festiwalu klasyki polskiej, jakim są opolskie konfrontacje, klasyce "powinna być oddana cześć". - Nie we wszystkich spektaklach, które mieliśmy okazję obejrzeć, to się stało. Niektórzy reżyserzy zlekceważyli w ogóle autora i robili jakieś dziwne zabawy. Moim zdaniem to jest niedopuszczalne, ale oczywiście ja jestem reżyserem ze starego pokolenia, więc pewnie moje widzenie jest inne niż młodych reżyserów - zaznaczyła Cywińska.

Przywołała przy tym wystawiany w opolskim konkursie przykład "Balladyny" w reż. Garbaczewskiego. Opowiadał on wprawdzie o Balladynie, odnosząc się do fabuły dramatu Juliusza Słowackiego, ale osadził ją w ośrodku badawczym na skraju puszczy nad jeziorem Gopło, gdzie młodzi naukowcy - w tym Alina, tytułowa Balladyna i Filon - modyfikują genetycznie nasiona roślin dla okolicznych rolników.

- Uważam, że nie wszystko w teatrze wolno. Tym bardziej na festiwalu klasyki polskiej, którą powinniśmy ocalać - podkreśliła Cywińska.

Dodała, że pomysł Rychcika na mickiewiczowskie "Dziady" - polegający, jak porównała, na "połączeniu >Chaty wuja Toma< z naszymi sprawami" - choć jest "ostry i może się komuś nie podobać", to zrobiony został perfekcyjnie. Był też konsekwentnie pomyślany, precyzyjnie zagrany i miał świetnie mówiony tekst. - Nie było tam żadnych wydarzeń aktorskich. Była za to zespołowość, a to jest cecha niezwykle istotna w teatrze. To ważne, by ludzie potrafili grać ze sobą, by celem było nie "ja" w spektaklu, tylko właśnie ten spektakl - wyjaśniała Cywińska. - Dlatego właśnie jednogłośnie i bez dyskusji wybraliśmy spektakl Rychcika.

Dodała też, że "zachwyciła" się nagrodzonym w konkursie laurem aktorskim - Porczykiem. - To rzeczywiście niebywały aktor. Myślę, że w tej chwili zjawisko w Polsce, coś niespotykanego- nie szczędziła pochwał jurorka. O nagrodzonej Wasilewskiej powiedziała natomiast, że jest to - bardzo interesująca aktorka, która - wszystko wskazuje na to - jeszcze pójdzie w górę.

Cywińska chwaliła też "Rękopis znaleziony w Saragossie" pokazany podczas konkursowego przeglądu przez opolski teatr dramatyczny. W tym pomysłowe, zdaniem reżyserki, kostiumy. -Był on też bardzo przyzwoicie zagrany i bardzo aktualny. W związku choćby z tym, że dzisiaj albo jutro ma być wykonany wyrok śmierci na Arabce, która ośmieliła się być wierna krzyżowi - dodała jurorka.

Swoje nagrody przyznało też podczas konfrontacji opolskie jury, które także doceniło "Dziady" w reż. Rychcika i aktorstwo Porczyka wyróżniając jeszcze kilku innych aktorów i twórców przeglądu. Kordian Michalak z jury zaznaczył, że dużą satysfakcją było to, iż werdykty obu gremiów "zbiegły się". - Żartowaliśmy nawet, że zostaliśmy "pozytywnie zweryfikowani" przez profesjonalne jury - powiedział PAP.

39. Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska to kontynuacja zapoczątkowanych w 1975 roku dorocznych konfrontacji dorobku artystycznego teatrów dramatycznych w dziedzinie klasyki polskiej. Tegoroczne rozpoczęły się 18 maja, a ich organizatorem był Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji