Artykuły

Bydgoszcz. Obywatelska Rada Kultury zapowiada duże zmiany

Dzisiaj w bydgoskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa Obywatelskiej Rady Kultury poprzedzająca jej walne zebranie, zaplanowane na 9 czerwca. Zapowiedziano duże zmiany w funkcjonowaniu tego jedynego w kraju, społecznego ciała doradczego z zakresu kultury.

Z dziennikarzami spotkali się prezydent Bydgoszczy Rafal Bruski, zastępca prezydenta Elżbieta Rusielewicz oraz z ramienia ORK Paweł Łysak (dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy i socjolog dr Grzegorz Kaczmarek. Zmiany jakie wprowadzi walne zebranie zapoczątkować mają nową formułę działania Rady. Rozpoczną się też prace nad nową polityką kulturalną samorządu Bydgoszczy. Podczas walnego zebrania przedstawione zostaną projekty nowego statutu i regulaminu ORK, a także wzór nowej deklaracji członkowskiej. "Chcemy udoskonalić dotychczasowy model żebyśmy wspólnie mogli wybierać najlepsze rozwiązania dla Bydgoszczy i bydgoskiej kultury" - mówił Kaczmarek.

Od 9 czerwca symbolicznym miejscem rezydowania ORK stanie się Miejskie Centrum Kultury, instytucja będąca "dzieckiem" Bydgoskiego Kongresu Kultury. Kilka spraw się nie zmieni. ORK nadal będzie działać w formule otwartej, nie zostanie oficjalnie zarejestrowana i utrzyma formułę ruchu obywatelskiego. Podczas konferencji do prac w radzie zaproszeni zostali wszyscy, którzy zainteresowani są losami bydgoskiej kultury. To pierwsze tak poważne zmiany w ORK od jej utworzenia w 2012 roku, jako społecznego ciała doradczego dla prezydenta Bydgoszczy.

Prezydent Rafał Bruski wracał do początków ORK i podkreślał, że do powołania Rady przekonało go duże zaangażowanie ludzi kultury zrodzone podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. "Widziałem, że ten potencjał trzeba zagospodarować, dlatego też postanowiłem szukać partnerstwa żeby nie podejmować decyzji za zamkniętymi drzwiami. Bo współdecydowanie jest najlepsze" - mówił Bruski. Zauważył też duży oddźwięk jaki zyskują bydgoskie rozwiązania: "Mam sygnały, że jesteśmy w kraju postrzegani bardzo pozytywnie, bo ORK to nowatorski projekt na skalę krajową".

Grzegorz Kaczmarek zaznaczył, że Rada jest gotowa do pracy nad systemowymi rozwiązaniami w kulturze bydgoskiej: "dysponujemy szkicami różnych projektów.  To jest dobry moment żeby zacząć konkretyzować te zapisy". W tym celu w strukturze i zasadach funkcjonowania Rady wprowadzone zostaną wspomniane zmiany: "Chcemy też się policzyć, i zobaczyć czy nasz potencjał jest tylko deklaracja czy potrafimy skonsumować to zrobiliśmy?" - mówił Kaczmarek. 

Paweł Łysak, dotychczasowy koordynator ORK, który składa 9 czerwca swą funkcję przypomniał historię powstania Rady. "Długi ciąg pracy zaczął się przy staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 roku. Potem powstało Forum Kultury i z niego Bydgoski Kongres Kultury. On doprowadził do podpisania Paktu Dla Kultury i jest to na dziś jedyny taki pakt w Polsce". Wyłoniona w efekcie Obywatelska Rada Kultury stworzyła zaś dokument programowy "Masterplan dla Kultury Bydgoskiej do roku 2020", który stanie się teraz bazą do napisania praktycznej polityki kulturalnej miasta. "Bydgoszcz pod tym względem znalazła się w pierwszych szeregach. To przykład bardzo udanej rewolucji, kontaktów środowiska i samorządu. To zobowiązuje" - mówił Łysak.

Dodał też, że ORK potrzebny jest jednak nowy impuls: "Masterplan to rodzaj wizji, marzenia i trzeba dziś z niego wybrać konkretne rzeczy i kierunek działania". Jego zdaniem ważnym elementem działań ORK po 9 czerwca będzie też włączenie się w tworzenie i opiniowanie planowanych inwestycji miejskich - budowy centrum kulturalno-kongresowego na Placu Teatralnym oraz przebudowy Młynów Rothera.

Elżbieta Rusielewicz deklarowała, że jako zastępca prezydenta opiekująca się miejską kulturą będzie współpracować z ORK: "Twórcy to indywidualiści. Wam udało się zebrać twórców, którzy razem pracują i znaleźli wspólny język". Powiedziała też, że strona urzędowa i obywatelska stoją dziś w jednym szeregu: "Dziś w kulturze nie ma już podziału "oni" i "my". Jesteśmy tylko "my". Jesteśmy razem by pracować dla bydgoskiej kultury". 

Walne zebranie Obywatelskiej Rady Kultury w Bydgoszczy odbędzie się 9 czerwca 2014 (poniedziałek), o godzinie 17:00 w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12. Wstęp wolny, zaproszenia nie są konieczne. Po zebraniu zaplanowany jest dla uczestników, bezpłatny pokaz filmu "Bydgoszcz od świtu do zmierzchu" w Kinie Orzeł MCK (do potwierdzenia).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji