Artykuły

25 wolnych Polek na 25 lat wolnej Polski

Są piękne i młode. Piękne nie tylko fizycznie, ale też przez to, co robią. "Wprost" typuje, które Polki będą miały największy wpływ na naszą rzeczywistość za kilka lat.

O niektórych z nich jest już głośno, o innych głośno się dopiero robi. Wszystkie są niezwykle utalentowane i coraz bardziej wpływowe. Zajmują się różnymi dziedzinami życia, ale łączy je jedno: choć osiągnęły wiele, prawdziwa kariera jeszcze przed nimi. Spytaliśmy ekspertów życia społecznego oraz komentatorów o to, które Polki będą w największym stopniu kształtować polskie jutro.

1. BARBARA NOWACKA

Córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej byłej posłanki SLD Izabeli Jarugi-Nowackiej w tym roku postanowiła zaangażować się w politykę. Wystartowała w eurowyborach i chociaż koalicja Europa Plus Twój Ruch nie przekroczyła wyborczego progu, a ona sama do Brukseli się nie dostała, udało jej się zdobyć ponad dziesięć tysięcy głosów. I sporą popularność medialną. Nawet przeciwnicy doceniają jej spokój i polityczną kulturę. Politolodzy twierdzą, że jeszcze o niej usłyszymy. - Nie ma w niej populizmu, agresji i chamstwa - podkreśla Magda Sakowska, dziennikarka Polsatu. Prof. Magdalena Środa dodaje: - Jest materiałem na przyszłą premierkę Polski!

2. BRYGIDA GRYSIAK

Dziennikarka związana z TVN 24, specjalistka od spraw politycznych i religijnych. A jednocześnie doradczyni jednego z najbardziej wpływowych polskich hierarchów - kard. Kazimierza Nycza. W ubiegłym roku już drugi raz weszła w skład jego Rady Duszpasterskiej, zasiada tam obok trzech biskupów i ośmiu księży. Jest współautorką książek o Janie Pawle II oraz głośnej pracy "Wybrałam życie" opowiadającej historie kobiet, które nie zdecydowały się na aborcję, uznanej za ważny głos pro life.

3. SYLWIA CHUTNIK

Pisarka, dziennikarka, kulturoznawczyni i działaczka społeczna. W 2006 r. wraz z koleżankami stworzyła Fundację MaMa, której jest prezeską. Walczy o prawa polskich matek, należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca. Otrzymała też Społecznego Nobla Ashoki, nagrodę przyznawaną osobom działającym na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Jest też autorką przewodnika "Warszawa kobiet", który pomaga poznać wpływ kobiet na miasto. - Z uporem maniaka dba o pamięć o ludziach na różne sposoby wykluczonych z mainstreamowego dyskursu. Jej zdanie z pewnością będzie się w Polsce liczyć - przekonuje pisarz Piotr Kofta.

4. AGNIESZKA RADWAŃSKA

Rodowita krakowianka. Jedni ją uwielbiają, inni mają do niej raczej chłodny stosunek, m.in. dlatego, że Radwańska głośno mówi o wierze i politycznych sympatiach. Największa gwiazda polskiego tenisa, jedna z liderek światowego rankingu WTA. Dwa lata temu jako druga w historii Polka weszła do finału prestiżowego wielkoszlemowego Wimbledonu. Przez lata, podobnie jak młodsza siostra Urszula Radwańska, trenowała z ojcem. I to jemu przypisywano sukcesy Agnieszki. Okazało się jednak, że ta rodzinna współpraca przestała Agnieszkę rozwijać. Ojca zmieniła więc na Tomasza Wiktorowskiego i to z nim zaczęła odnosić największe sukcesy. Kiedyś kojarzona z obozem smoleńskim, zaszokowała wszystkich promującą zdrowy styl życia nagą sesją w amerykańskim magazynie "ESPN". Przypłaciła to wykluczeniem z inicjatywy "Nie wstydzę się Jezusa".

5. ANNA LEWANDOWSKA

Ponieważ jest żoną piłkarskiej gwiazdy Roberta Lewandowskiego, wszyscy myśleli, że pozostanie w cieniu męża. Tymczasem ona świeci własnym blaskiem. Wielokrotna medalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w karate tradycyjnym, świetnie sobie radzi w świecie show-biznesu. Prowadzi bloga, w którym udziela porad żywieniowych i sportowych. - Jak nic, przyszła guru Polek - ocenia Karolina Korwin Piotrowska.

6. JOANNA ERBEL

Można ją spotkać na warszawskich happeningach, protestach i spotkaniach. Aktywistka społeczna, której wszędzie pełno. Potrafi rozmawiać zarówno ze squatersami, jak i władzami miasta. Wywalczyła dla Warszawy budżet obywatelski, broniła domków fińskich na Jazdowie i zbierała podpisy pod petycją o tańsze bilety komunikacji miejskiej. Jest kandydatką na prezydenta Warszawy z list partii Zielonych. Ewa Wanat, redaktor naczelna Polskiego Radia RDC, podkreśla, że Erbel jest twarda i zdeterminowana. - Nie dziś, to jutro; nie jutro, to za pięć lat. Jedno jest pewne: będzie ważną postacią polskiej polityki - przewiduje Ewa Wanat, szefowa radia RDC.

8. DOROTA MASŁOWSKA

Dopiero w zeszłym roku przekroczyła trzydziestkę, a już jest klasyczką. W dodatku coraz odważniejszą. Dawniej introwertycz-na, stroniąca od ludzi, alter ego narratorki ze swojej debiutanckiej powieści "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwona", pisanej w czasie przygotowań do matury. Dziś nie tylko chętniej niż kiedyś udziela wywiadów, ale też śpiewa, komponuje i produkuje muzykę. Jako Mister D. wydała właśnie album "Społeczeństwo jest niemiłe". W promującym go singlu "Chleb" pojawiła się Anja Rubik. I to w białych kozaczkach. Masłowska nie zapomniała jednak o literaturze. Znowu zaskoczyła. Tym razem książką dla dzieci. "Jak zostałam wiedźmą" to opowieść o odwiecznym temacie walki dobra ze złem, osadzona w świecie tabletów i iPhone'ów.

7. DOMINIKA KOZŁOWSKA

Ze zdaniem redaktor naczelnej katolickiego miesięcznika "Znak" liczą się i biskupi, i media świeckie. Występuje na konferencjach w budynku Episkopatu Polski, a zaraz potem jedzie do radia TOK FM, żeby tłumaczyć, że katolicyzm nie musi mieć twarzy ojca Rydzyka. Na łamach swego pisma stawia odważne pytania: o status osób rozwiedzionych w Kościele, rolę kobiet i podejście duszpasterskie do osób homoseksualnych. - Dla mnie jest osobą niezwykle ciekawą przez to, że tkwi pomiędzy dwoma światami - mówiła o niej w rozmowie z "Wprost" feministka Agnieszka Graff.

9. ROMA GĄSIOROWSKA

Rocznik 1981. Już w liceum założyła z przyjaciółmi amatorski teatr, mimo to dostała się do szkoły teatralnej dopiero za drugim podejściem. Za to jako profesjonalna aktorka święci triumf za triumfem. Cały czas obecna jest też na dużym ekranie. Zagrała m.in. w "Tataraku" Andrzeja Wajdy, "Pogodzie na jutro" Jerzego Stuhra czy w "Zerze" Pawła Borowskiego. Ma też na koncie udział w kilku polskich komediach, jak chociażby "Listy do M." i doskonałym serialu "Pitbull" Patryka Vegi. Dzisiaj prowadzi własną Szkołę Aktorską Romy Gąsiorowskiej.

10. KATARZYNA SZYMIELEWICZ

- Kobieta petarda, nie do przegadania - mówi o Katarzynie Szymielewicz Ewa Wanat. W 2009 r. wraz z przyjaciółmi założyła fundację Panoptykon. Dziś stoi na jej czele. Angażuje się w sprawy związane z internetem, bezpieczeństwem publicznym czy przetwarzaniem danych. W 2012 r. wraz ze swą fundacją zaangażowała się w protesty przeciwko ACTA. W 2012 r. otrzymała Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za "niekonwencjonalne i odważne działania, które zmieniają polską rzeczywistość".

11. KAROLINA WIGURA

Socjolożka, łączy pracę naukową i dziennikarstwo, w 2008 r. dostała nagrodę Grand Press za wywiad z Jurgenem Habermasem. Cztery lata później została laureatką Nagrody im. ks. Józefa Tischnera za książkę "Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki". Członkini rady programowej Kongresu Kobiet, jej teksty ukazywały się w "Kulturze Liberalnej" "Etyce" "Przeglądzie Politycznym", "Pryncypiach", "Tygodniku Powszechnym" i "Znaku".

12. JULIANNA JONEK

Koordynatorka Polskiej Szkoły Reportażu, razem z Mariuszem Szczygłem przygotowała głośną "Antologię polskiego reportażu XX w" Niedawno została redaktor naczelną wydawnictwa "Dowody na istnienie". Skończyła studia dziennikarskie, filologię polską, obroniła licencjat ze slawistyki na Sorbonie. Poliglotka i erudytka. - Kierowane przez nią nowe wydawnictwo zatrzęsie rynkiem książki non-fiction w Polsce - podkreśla Ewa Wanat.

13. MONIKA STRZĘPKA

Najgłośniejsza reżyserka teatralna młodego pokolenia. Zadebiutowała w 2004 r. w bydgoskim Teatrze Polskim, od tamtej pory jej sztuki można oglądać na deskach teatrów w wielu polskich miastach. Wraz z dramatopisarzem Pawłem Demirskim stanowią jeden z najbardziej rozchwytywanych duetów artystycznych, określani są mianem teatralnych buntowników. Zresztą buntownikami są nie tylko na scenie. Gdy dziennikarz jest nieprzygotowany do rozmowy z nimi - wychodzą ze studia, gdy chcą zwrócić uwagę na katastrofalną sytuację polskiej kultury - wywołują skandal na wielkiej gali, odbierając zasłużoną nagrodę.

14. JOANNA KULIG

Utalentowana i przebojowa przedstawicielka młodego pokolenia aktorskiego, a także wokalistka. Na dużym ekranie pierwszy raz pojawiła się w debiutanckim filmie Grzegorza Packa "Środa, czwartek rano" zagrała też w głośnym "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej. Za tę ostatnią rolę została wyróżniona prestiżową nagrodą Polskiej Akademii Filmowej Polskie Orły. W ocenie Karoliny Korwin Piotrowskiej - idealne połączenie seksapilu i talentu.

15. KLARA BIELAWKA

Uznawana za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych młodych aktorek teatralnych. Wyrazista, o nieoczywistej urodzie, na scenie potrafi się wcielić w skrajnie różne postacie, m.in. w spektaklach duetu Strzępka - Demirski. Ostatnio coraz częściej się pojawia na dużym ekranie. - Nie ma wątpliwości, że jeszcze zaskoczy nas wielkimi rolami - ocenia Krzysztof Kwiatkowski, krytyk filmowy "Wprost".

16. JULIA KIJOWSKA

- Materiał na drugą Krystynę Jandę - mówi o niej krytyk Piotr Kofta. Urodzona w 1981 r. aktorka ma na swoim koncie bogaty dorobek. Zagrała w takich hitach, jak "Drogówka", "W ciemności", "Pod Mocnym Aniołem" czy "Boisko bezdomnych". Ma dobre artystyczne geny: jej ojcem jest reżyser Janusz Kijowski, a bratem operator Jakub Kijowski.

17. OLGA MALINKIEWICZ

Wymieniana wśród najwybitniejszych naukowców na świecie. - Wynalazczyni, która zmienia oblicze światowej energetyki - mówi o niej Piotr Kofta. Jej wynalazek może zrewolucjonizować wykorzystanie energii słonecznej. 31-letnia Polka z Uniwersytetu w Walencji prowadzi badania nad perowskitami, które tygodnik "Science" uznał za jedno z największych odkryć zeszłego roku. Przewiduje się, że w przyszłości będzie można nimi pokrywać budynki, samochody, a nawet ubrania i czerpać w ten sposób energię słoneczną.

18. LUIZA ZŁOTOWSKA

Nasza medalowa nadzieja w łyżwiarstwie szybkim, ma już dwa krążki olimpijskie. W Vancouver, w drużynie, na dystansie 2400 metrów, wywalczyła brąz. W Soczi - srebro. Wciąż jeszcze czeka na olimpijskie złoto. Dziennikarka sportowa TVP Paulina Chylewska podkreśla, że choć Złotowska jest najstarsza z całej grupy polskich panczenistek, wszystko wskazuje na to, że i za 10 lat będzie o niej głośno.

19. EWA PAJOR

UEFA uznała ją za najlepszą piłkarkę w Europie do lat 17. "Messi w spódnicy" - okrzyknęli młodziutką, bo niespełna 18-letnią Ewę Pajor komentatorzy sportowi. Piłkarka drużyny Medyka Konin, która zdobyła mistrzostwo Europy do lat 17, gra na pozycji napastnika. Jej styl porównywany jest do techniki Leo Messiego. W 2012 r. jako najmłodsza w historii piłkarka zaliczyła debiut w Ekstralidze. Pierwszą bramkę zdobyła już dwie minuty po wejściu na boisko. Zdaniem ekspertów wyjazd Ewy z kraju to tylko kwestia czasu, dziewczyną interesują się bowiem najlepsze kobiece kluby piłkarskie kontynentu: Bayern Monachium, Chelsea Londyn czy Turbinę Poczdam.

20. JOANNA JUREK

Niewątpliwie przyszłość polskiej nauki. 17-letnia licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego opracowała metodę dostarczania leku bezpośrednio do komórek rakowych, która nie powoduje uszkodzenia innych narządów wewnętrznych. Swą innowację opracowała w ubiegłe wakacje, gdy odbywała staż w Katedrze Chemii Organicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Swym projektem zainteresowała m.in. ubiegłorocznego laureata Nagrody Nobla Thomasa Sudhofa z Uniwersytetu Stanforda.

21. ANNA KOZIERADZKA

Jako naukowiec szuka czynników, które wpływają na śmiertelność zawałowców. Nadal jest czynną lekarką. Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku ukończyła w 2005 r. W 2007 r. w ramach stypendium naukowego DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) pojechała na staż do Hanoweru, w 2010 r. otrzymała stypendium naukowe L'Oreal Polska dla kobiet i nauki.

22. KINGA GAJEWSKA

Jeden z najlepszych debiutów politycznych roku. Studiuje prawo oraz politologię na Uniwersytecie Warszawskim. Była stypendystką berlińskiej uczelni Freie Universitat. Od kilku lat zajmuje się działalnością społeczną, współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, gdzie prowadzi wykłady, zajęcia sportowe oraz uczy niemieckiego. Należy do kadry narodowej w motocrossie. Od dwóch kadencji jest przewodniczącą koła Młodych Demokratów, była najmłodszą kandydatką do Parlamentu Europejskiego. Startowała dopiero z 9. miejsca z Ust Platformy Obywatelskiej, a mimo to udało jej się zdobyć ponad sześć tysięcy głosów.

23. JULITA WÓJCIK

Performerka, autorka akcji artystycznych, jej sztuką interesują się i geje, i narodowcy. Jak to możliwe? Jest twórczynią słynnej instalacji "Tęcza na placu Zbawiciela" którą zainicjowała najgłośniejszą w ostatnich latach polską debatę z pogranicza sztuki i polityki. Dzieło wzbudza kontrowersje, ale jak wynika z badań opinii publicznej, warszawiacy je polubili. A wielu obserwatorów uznało nawet tę pracę za kolejny, po palmie Joanny Rajkowskiej, artystyczny symbol stolicy.

24. MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA

Znana z reportaży laureatka Grand Press za dziennikarstwo specjalistyczne. W ostatnich latach sławę i uznanie czytelników przyniosły jej dwie bestsellerowe biografie: ks. Jana Twardowskiego pt. "Ksiądz paradoks" i "Beksińscy. Portret podwójny", która premierę miała w lutym tego roku. Przed trzema laty mówiła, że praca nad biografią ks. Twardowskiego ją wykończyła i nie planuje kolejnych publikacji. Potem w księgarniach pojawili się "Beksińscy". Pozostaje więc czekać na kolejne wybitne dzieła reporterskie.

25. MARTA LIPCZYŃSKA

Założycielka i szefowa wydawnictwa Hokus-Pokus, a równocześnie redaktorka naczelna kwartalnika "Ryms". Wydaje mądre książki dla dzieci, a także pismo tworzone z myślą o poszukujących nauczycielach, wychowawcach i rodzicach. Kształtuje charakter oraz gusty czytelników, którzy będą nami rządzić za 30-40 lat.

JURORZY:

Prof. Magdalena Środa - etyczka, filozofka i publicystyka. Zajmuję się m.in. problematyką feministyczną i społeczną

Ewa Wanat - redaktor naczelna Polskiego Radia RDC

Joanna Piotrowska wraz z zespołem - prezeska i założycielka Feminoteki, zarazem fundacji i największego feministycznego serwisu informacyjnego

Paulina Chylewska - dziennikarka sportowa i prezenterka telewizyjna od lat związana z TVP

Karolina Korwin Piotrowska - Dziennikarka radiowa i telewizyjna. Od 2006 r. prowadzi wraz z Tomaszem Kinem program "Magiel towarzyski"

Piotr Metz - polski dziennikarz radiowy. Znawca i koneser muzyki. Były redaktor naczelny miesięcznika "Machina". Dyrektor muzyczny Radia Kraków

Piotr Kofta - polski pisarz i dziennikarz kulturalny. Z wykształcenia jest socjologiem, współpracownik tygodnika "Wprost"

Magda Sakowska - dziennikarka "Polsat News"

Krzysztof Kwiatkowski - szef działu Kultura tygodnika "Wprost"

Magda Papuzińska - wydawczyni "Wprost"

Marcin Dzierżanowski - zastępca redaktora naczelnego "Wprost"

Współpraca: Katarzyna Nowicka, Izabela Smolińska, Paulina Socha-Jakubowska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji