Artykuły

Warszawa. Boy-Żeleński w Imieniny Jana Kochanowskiego

To już trzecia edycja Imienin Jana Kochanowskiego. W sobotę (14 czerwca) Ogród Krasińskich zmieni się w wielki salon literacki.

Biblioteka Narodowa zaprasza na świętowanie Imienin Jana Kochanowskiego ze specjalnym udziałem celebrytów, w literackim, niepokornym duchu twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Toast za literaturę i mecz poetycki

Obok Pałacu Krasińskich staną dwie sceny, w wydarzeniu weźmie udział 50 wydawnictw oraz 10 warszawskich kawiarni i restauracji. Jak co roku będą rozmowy, debaty, teatralne improwizacje, slam, mecz poetycki i iluminacja Pałacu Rzeczypospolitej. Nie zabraknie oczywiście spotkań z pisarzami i rozdawania autografów. Imieniny to również jedyna okazja, żeby zwiedzić zamknięty na co dzień Pałac Rzeczypospolitej na placu Krasińskich i wznieść toast za literaturę z dyrektorem Biblioteki Narodowej. - Kochanowski potrafił cieszyć się życiem, smakować jego przyjemności, i lubił plenery - mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Właśnie w takim klimacie utrzymany jest plakat imprezy, na którym do dostojnego solenizanta przytula się Boy-Żeleński. - Po inspirację sięgnęłam do Polony - mówi Julia Mirny, autorka plakatu. - Znalazłam tam zdjęcie dwóch eleganckich panów podczas rejsu, wydało mi się ono zabawne. Miało ten wakacyjny klimat wydarzenia, ten piknikowy luz, bez zadęcia, bez zbytniego przeintelektualizowania - dodaje artystka.

Pierwsze z kilkudziesięciu sobotnich wydarzeń zaczną się już w południe. Będą spektakle dla dzieci i dorosłych, turnieje na słowa i "Słówka", koncert i spotkania z autorami polskich książek - bo Imieniny Kochanowskiego to święto rodzimej literatury.

Tradycją imprezy jest mecz poetycki. To pojedynek dwóch drużyn złożonych ze znanych dziennikarzy i aktorów, którzy rywalizują ze sobą na wykonania utworów wybranego polskiego autora - w tym roku będzie to twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Uczestnicy występują parami - po jednym z obu drużyn - każdy z nich losuje utwór, a publiczność decyduje, które wykonanie było lepsze. Zwycięska drużyna otrzymuje dwa punkty. Jeżeli na koniec serii pojedynków jest remis, odbywają się "rzuty karne", czyli rywalizacja na wykonanie tego samego utworu. W tym roku w meczu biorą udział m.in.: Agata Buzek, Cezary Kosiński, Krzysztof Materna, Małgorzata Kożuchowska, Wojciech Malajkat, Janina Paradowska, Michał Rusinek i Wiktor Zborowski. Mecz poprowadzi Grzegorz Markowski.

Literacka rywalizacja będzie również częścią slamu poetyckiego, do którego każdy może się zgłosić. W trzyminutowym wystąpieniu slamerzy mają za zadanie oczarować publiczność tekstem inspirowanym twórczością Boya-Żeleńskiego.

Krytyka krytyka i Boyowe chędożenie

Tadeusz Boy-Żeleński, główny gość tegorocznych obchodów Imienin Jana Kochanowskiego, stał się też inspiracją do kilku dyskusji i spotkań. Pod hasłem "Boyowe obyczaje i literatura" krytyk literacki Tadeusz Nyczek porozmawia z Małgorzatą Szpakowską, Józefem Henem i Wiesławem Uchańskim. Z kolei debata "Krytyka krytyka" (z Jackiem Cieślakiem, Maciejem Nowakiem, Witoldem Mrozkiem i Pawłem Soszyńskim) ma dotyczyć kwestii zobowiązań etycznych krytyka teatralnego oraz jego funkcji społecznej. Pikantnie zapowiada się wieczorna pogawędka o seksie i seksualności pod tytułem "Boyowe chędożenie", którą poprowadzą Ewa Wanat i Andrzej Depko.

Na Imieninach będzie się również można przekonać, czy Klancyk, teatr improwizowany, to współczesny Zielony Balonik, słynny, pierwszy, polski kabaret literacki. Klancyk improwizować będzie na temat grafik ze zbiorów Polony oraz na podstawie wierszy utalentowanej młodej poetki Joanny Dziwak. Na specjalnej wystawie w Pałacu zostaną zaprezentowane unikatowe rękopisy i prywatne dokumenty znanych pisarzy, m.in. Marka Nowakowskiego czy Jacka Dehnela, będą one pokazane publicznie po raz pierwszy. Wśród wybranych dokumentów znalazły się m.in. listy Tadeusza Różewicza do Zbigniewa Herberta i Ewy Lipskiej, notesy Wojciecha Tochmana, fotografie legitymacyjne np. Mariusza Szczygła (z fryzurą "na Davida Bowie") czy rękopis nigdy niepublikowanego opowiadania Joanny Kulmowej "Profesor Bum".

Chodź na słówko

Co roku dużą popularnością cieszy się program dla dzieci. W tę sobotę czeka na nie m.in. wieczorynkowa sztuka jednej z najpopularniejszych młodych autorek dla dzieci - Maliny Prześlugi ("Chodź na słówko", reż. Tomasz Cyz, muz. Janusz Stokłosa), a także walizkowy teatrzyk Zbigniewa Dmitrocy z przedstawieniem "Skąd się biorą bajki". Z dziećmi spotka się też aktorka Edyta Jungowska, a poetka Anna Piwkowska poprowadzi warsztaty poetyckie.

Na Imieninach oczywiście nie zabraknie muzyki. W ciągu dnia dla gości będzie grał DJ Easy (z kolektywu Easy Cheesy) - organizatorzy zapowiadają bujające bossa novy, standardy z Berlina, Paryża, Nowego Jorku i Warszawy. Tradycyjnie na zakończenie wieczoru zabrzmi "Pieśń świętojańska o sobótce". Przy akompaniamencie renesansowych instrumentów wykona ją w tym roku Krystyna Tkacz.

Do późnej nocy szlagiery do tańca zagra zespół reżysera teatralnego Michała Zadary All Stars Dansing: "Tam już pieśni rozmaite/ Tam będą gadki pokryte/ Tam trefne plęsy z ukłony/Tam i cenar, tam i goniony".

***

Na zdjęciu: Klancyk! wystapi na Imieninach Jana Kochanowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji