Artykuły

Don Juan współczesny

Niemal po każdym ujęciu następują okrzyki ra­dości i brawa ekipy zdjęciowej. Współpraca na planie układa się znakomicie, wszyscy chcą żeby to był dobry spektakl. Widzowie na pewno będą usatys­fakcjonowani, gdyż reżyser Leszek Wosiewicz główne role powierzył takim sławom jak: Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn, Jan Nowicki czy Zbigniew Zamachowski.

Jest kilka takich sztuk w historii dramatu, między innymi "Don Juan" Moliera, które nigdy nie odejdą w zapomnienie. Zawarty jest w nich "przedziwny ele­ment ponadczasowej cudowności artystycznej", poz­walający na połączenie dwóch światów: realnego i mistycznego. Wosiewicz zadbał o to, żeby te światy współgrały ze sobą i wzajemnie się przenikały.

Zdjęcia były robione w naturalnych wnętrzach starych fabryk i opuszczonych młynów, zaadaptowa­nych przez scenografa Andrzeja Majewskiego. Taka przestrzeń w pełni oddawała atmosferę "swoistych obrzeży cywilizacji".

Andrzej Seweryn od kilku lat grający główną rolę w klasycznej wersji "Don Juana" w Comedie Francaise, chciał spróbować swoich sił w nieco, zdaniem Leszka Wosiewicza, wizjonerskiej realizacji tej sztuki. Próba się powiodła. Jego Don Juan to dojrzały, filozo­fujący człowiek pragnący odnaleźć wiarę i szczęście.

Reżyser powiedział o Sewerynie, że to tytan pracy i precyzyjny realista. Oczekiwał ode mnie konkret­nych wskazówek, np. w które drzwi ma w danej sytu­acji wejść. Ja natomiast jestem zupełnym przeciwień­stwem. Polegam na intuicji i oczekuję cudów.

Jednak te dwie skrajnie różne osobowości dochodziły w końcu do porozumienia, a nawet działały na siebie twórczo.

Ten Teatr TV był realizowany w arcyszybkim tem­pie. Pracowano od rana do nocy, czasem rezygnując z przerw na obiad - jedliśmy w biegu, kto akurat miał chwilę czasu, leciał się dożywić, i tak na zmianę.

Efekt tych twórczych zmagań widzowie będą mogli ocenić na początku przyszłego roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji