Artykuły

Katowice. I spotkanie w ramach cyklu "Zaloty Przybory"

W czasie wakacji brakuje teatru. Naprzeciw teatralnym potrzebom wychodzą absolwentki kulturoznawstwa ze wsparciem Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. 3 lipca o godz. 18 - pierwsze spotkanie z tekstem Jeremiego Przybory pt. "Ślepe uczucie mgra Wyprostka" w wykonaniu Teatru Na Niby w reżyserii Darii Sobik.

Już 3 lipca 2014 roku zaczynamy wakacyjny cykl spotkań z mistrzem żartu Jeremim Przyborą. Na podstawie wybranych tekstów z książki "Teatr Nieduży" zostały opracowane nietypowe słuchowiska teatralne. Centrum na Mariackiej w czwartek o 18:00 będzie gościć Teatr Na Niby z tekstem "Ślepe uczucie mgra Wyprostka". Co reżyserka, Daria Sobik, powiedziała o tym tekście? "Jest to historia o płomiennym, szczerym i bezinteresownym uczuciu mgra Wyprostka do powszechnie uwielbianego Mistrza. Uczucie to jednak nie wpisuje się w uczucia fanów jego znakomitości; jest bowiem przypadkiem czystej... nienawiści."

Ilość miejsc jest ograniczona. Prowadzimy rezerwację przez zgłoszenie się na mail: zalotyprzybory@gmail.com.

***

3 lipca 2014, 18:00, Centrum na Mariackiej (ul. Mariacka 10, Katowice).

Teatr Na Niby powstały w 2012 r. Jest alternatywną grupa teatralną współpracującą z  Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej, w którym odbywają się zarówno próby zamknięte. jak i spektakle-próby. Ważnym elementem pracy T. Na Niby jest współpraca reżyserki (w roli: Daria Sobik, która jest również założycielką grupy) z dramatopisarzem (w tej roli Mariusz Gołosz) na każdym etapie pracy nad spektaklem. Istotnym obszarem działań grupy jest rozwijanie umiejętności aktorów dzięki metodzie improwizacji i akcentowanie wagi próby teatralnej podczas spektaklów (słowo "spektakl" zastępowane jest terminem publicznej próby). Przedstawienia, nad którymi pracują, silnie czerpią z teatru absurdu i szczególnie uwydatniają element narracyjny. Poprzez wprowadzanie postaci Narratorki do spektaklu następuje "wrzucenie" postaci dramaturgicznych w ich własny wewnętrzny zarys myślowy, a przez to rozszerzenie świadomości bohaterów i wnikliwe ukazanie relacji pomiędzy nimi. Pomimo niedługiego stażu kameralna (bo liczy jedynie czterech aktorów!) grupa z Katowic cieszy się pozytywnym odbiorem i pierwszymi sukcesami (I miejsce na przeglądzie teatralnym Silesia Art&Science Festival 2014 za spektakl "Obrotowość drzwiczna"). Zespół  pełen zapału, bo z drzwi obrotowych w końcu udało się  wyjść,  przygotowuje drugi autorski spektakl pt. "Ziewanie ludzi średnich", którego Pierwsza Publiczna Próba planowana jest na styczeń 2015 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji