Artykuły

Krasnogruda. Pamiętanie Miłosza

W tym roku mija dekada od śmierci polskiego noblisty - Czesława Miłosza. "Pamiętanie Miłosza" w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, będzie okazją do spotkań na gruncie literatury, filozofii i religii. Ireneusz Kania, jeden z zaproszonych gości, opowie o związkach Miłosza z buddyzmem i fascynacjach Wschodem.

Spotkanie w dziesiątą rocznicę śmierci poety (14 sierpnia) przyjmie w tym roku formę sympozjonu zatytułowanego "Miłosz. Tkanka łączna". Znaczący jest sam tytuł spotkania (jak tytuł najnowszej książki Krzysztofa Czyżewskiego), będącego częścią Opowieści o współistnieniu - tematycznego programu letniego "Pogranicza"- Medea-Pont.

W przeddzień debaty - w środę (13 sierpnia o godz. 20) w Białej Synagodze w Sejnach zostanie zaprezentowane kolejny raz misterium "Trzy kobiety. Metamorfozy mitu Medei u Owidiusza i Picassa". Opowieść polifoniczna z udziałem sztuki, poezji, muzyki, zapachów i smaków przez cały czas ewoluuje. Stanowi ona integralną część wystawy grafik Wiesława Szumińskiego, opartych na ilustracjach Pabla Picassa.

Czytanie Miłosza

- Centralnym punktem "Pamiętania Miłosza" będzie kolejna próba podjęcia dialogu z Innością. Wielość perspektyw posłuży budowie pełniejszego obrazu idei "tkanki łącznej". Czytanie Miłosza przebiegać będzie z wykorzystaniem kilku publikacji. Jedną z nich są Litewskie konteksty Czesława Miłosza. - Viktorija Daujotyte i Mindaugas Kvietkauskas przybliżą nam litewskie spojrzenie na twórczość Czesława Miłosza oraz sposób, w jaki Litwini czytają jego poezję - zaznacza Krzysztof Czyżewski.

Omówiona zostanie także pozycja: Czesław Miłosz. Wilno/Vilnius, a także Miłosz. Tkanka łączna - Krzysztofa Czyżewskiego. Ta publikacja to zapis fascynującego spotkania z Czesławem Miłoszem, spotkania, które na zawsze przemieniło nie tylko samego autora, ale i przeobraziło istniejący wokół niego świat w "tkankę łączną". Tom zawiera eseje, fragmenty korespondencji, rozmowy i wiersz, które zostały wybrane przez autora i przez niego ułożone. Wcześniej ukazywały się w rozmaitych zbiorach i czasopismach, były także tłumaczone na inne języki. W zbiorze znalazły się też niepublikowane dotąd zdjęcia - portrety noblisty [opis wydawcy]. "Czytanie Miłosza". Spotkanie z udziałem autorów i wydawców książek o Czesławie Miłoszu rozpocznie się w Krasnogrudzie w czwartek (14 sierpnia) o godz. 18.30.

Miłosz i buddyzm

Haiku, buddyzm, szeroko pojęty Wschód i ich koncepcje stworzone przez Czesława Miłosza przybliży tego samego dnia o godz. 12 Ireneusz Kania. Esej na ten temat Kania opublikował w "Dekadzie Literackiej" w 2011 roku. Pyta w nim m.in. o to, czego Miłosz szukał w buddyzmie?

Debata w Cafe Europa

Cafe Europa, czyli debata "Miłosz - tkanka łączna", z udziałem Doroty Sieroń-Galusek, Barbary Toruńczyk, Andrzeja Franaszka, Piotra Kłoczowskiego, Anatola Roitmana odbędzie się o godz. 20. Podczas wieczoru poezji i muzyki wystąpi Kameralna Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego z programem Ejbike Mame, pieśniami jidisz.

Animacje do poezji Miłosza

Będą też elementy filmowe w Krasnogrudzie. 14 sierpnia o godz. 10 Bożena Szroeder i Daria Kopiec zapraszają na pokaz "Gucia Zaczarowanego Miłosza i innych misteriów dzieciństwa". W programie fragmenty filmu "Gucio Zaczarowany" i "Filmowa Kolekcja Bajek. Opowieści Krasnogrudzkie". O godz. 11 "Poezja w obrazach", czyli premierowy pokaz filmów animowanych do poezji Czesława Miłosza z udziałem autorów: Darii Kopiec, Pauliny Majdy, Zbigniewa Czapli, Stanisława Furmana, Jakuba Wrońskiego.

Msza

Msza św. w intencji Czesława Miłosza, w języku polskim i litewskim w kościele w Żegarach o godz. 17.

Argonauci na zakończenie

Dzień później, 15 sierpnia w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej o godz. 20.00 "Argonauci Muzyki Miejsca" - koncert Wacława Zimpla z Orkiestrą Spółdzielni Jazzowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji