Artykuły

Poznań. Książka o kinie kobiet z nagrodą PISF-u

Wydana przez poznańską Galerię Miejską Arsenał, książka "Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii" zdobyła nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Nagrody rozdano 16 września w Gdyni podczas uroczystej gali. Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał je po raz siódmy. To jedyne polskie nagrody za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Przyznawane są w kilkunastu kategoriach. Za najlepszą książkę o tematyce filmowej w 2013 roku jury uznało książkę "Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii" Moniki Talarczyk-Gubały.

Wydała ją poznańska Galeria Miejska Arsenał. "Biały mazur" to zbiór krytycznych esejów o kinie kobiet w Polsce, poświęcony reżyserkom i scenarzystkom filmów fabularnych - Wandzie Jakubowskiej, Ewie Petelskiej, ukrytej w historii kina Agnieszce Osieckiej, Barbarze Sass, Agnieszce Holland i wielu innych. Książka poświęcona jest także kinu kobiet jako kinu dla dzieci i młodzieży, ze względu na silną reprezentację reżyserek w tej dziedzinie twórczości filmowej, którą tworzyły Maria Kaniewska, Anna Sokołowska i Jadwiga Kędzierzawska. Bohaterkami ostatniej części "Białego mazura" są pisarki, scenarzystki - Maria Nurowska, Krystyna Kofta i Manuela Gretkowska. Monika Talarczyk-Gubała jest filmoznawczynią, absolwentką filologii polskiej ze specjalnością filmoznawczą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji