Artykuły

Damy i Huzary na kaliskim festiwalu

Podczas odbywających się w Kaliszu 30 Kaliskich Spotkań Teatralnych - będących festi­walem sztuki aktorskiej, wczo­raj w serii przedstawień kon­kursowych po raz drugi (dzień wcześniej wystąpił ze sztuką Wiesława Myśliwskiego "Drzewo" w reżyserii Krzysztofa Nazara) zaprezentował się kaliskiej pu­bliczności Teatr Nowy z Pozna­nia, wystawiając tym razem ko­medię Aleksandra Fredry "Da­my i huzary" w reżyserii Ja­nusza Nyczaka.

Ta krotochwila - jak powie­dział Boy - sprawia rozkosz w czytaniu, a cóż dopiero, gdy ogląda się ją na scenie w zna­komitym wydaniu poznańskiego teatru. Nie sposób więc dziwić się burzy oklasków które na­leżą się całemu zespołowi, a Ka­zimierze Nogajównie, Sławie Kwaśniewskiej i Danieli Popła­wskiej w szczególności.

Wczoraj również w ramach imprez towarzyszących kaliszanie mieli okazję obejrzeć kon­cert poetycko-muzyczny Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza "Boże, nie daj nam siebie utra­cić" w wykonaniu Danuty Rinn i Krzysztofa Kolbergera.

Spektakl narodził się w trud­nych, boleśnie utrwalonych w świadomości społecznej dniach stanu wojennego. Religijna, choć nie tylko, bo odwołująca się do pierwiastków narodowych i ogól­noludzkich poezja Brylla z muzyką Korcza była pokrzepieniem dla strapionych serc i skołata­nych umysłów. Koncert dawany w Muzeum Archidiecezji War­szawskiej stał się również wła­snością powszechną. Życzliwie i serdecznie przyjęty został rów­nież przez kaliskich miłośników teatru poetyckiego.

Dziś natomiast w kolejnym dniu kaliskiego festiwalu aktor­skiego z dwoma konkursowymi przedstawieniami wystąpił ocze­kiwany z dużym zainteresowa­niem Stary Teatr z Krakowa z zapowiadanym dramatem Sofoklesa "Antygona" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Ta na wskroś współczesna, powstała w czasie stanu wojennego inscenizacja antycznego dramatu, jest naj­głośniejszym teatralnym protestem przeciwko niewoleniu narodu i każdej formie tyranii.

Organizatorzy z przyczyn technicznych i w porozumieniu z Wrocławskim Teatrem Pantomimy zmuszeni zostali do przełożenia spektaklu tego teatru "Król siedmiodniowy" z 10 na 12 maja. Pokaz odbędzie się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, a nie jak wcześniej zapowiadano - w Wojewódzkim Domu Kultury. Za tę zmianę organizatorzy serdecznie kaliską publiczność przepraszają, natomiast tym spośród widzów, którzy wykupili bilety na 10 bm., a nowy termin im nie odpowiada, kasa zwróci pieniądze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji