Artykuły

Katowice. Nagrają audiobook ze śląskimi jednoaktówkami

Anna Guzik-Tylka i Andrzej Mastalerz oraz aktorzy znani z występów w Teatrze Korez, m.in. Mirosław Neinert, Barbara Lubos i Dariusz Stach nagrają audiobooka z najlepszymi jednoaktówkami, które zwyciężyły w trzeciej edycji ubiegłorocznego Konkursu na Jednoaktówkę po Śląsku.

Nagranie już w najbliższy poniedziałek 29 września o godzinie 10 rano w studiu Radia Katowice. Na płycie znajdą się: zwycięski "Freedland" Macieja Sojki, "Komisorz Hanusik i warszawiok" Marcina Melona (II miejsce) i "Świynto wojna" Marcina Szewczyka (III miejsce). Nagrania reżyseruje Ingmar Villqist, dramatopisarz i reżyser pochodzący z Chorzowa, doświadczony w realizacji słuchowisk, bo ma już na swoim koncie kilkanaście nagrań dla Polskiego Radia. Lektorem będzie Kamil Durczok.

Anna Guzik-Tylka [na zdjęciu] weźmie udział w nagraniu dwóch jednoaktówek. We "Freedlandzie" użyczy swojego głosu Dorze, a w "Świyntyj wojnie" będzie Hedwigą.

- Ta propozycja jest dla mnie dużym wyzwaniem, ponieważ nigdy nie nagrywałam audiobooka w pisanym języku śląskim. Pierwsza trudność polega właśnie na rozszyfrowaniu tekstu, bo znam gwarę śląską, ale tylko w formie mówionej. Druga to sam powrót do "godania" po latach, bo od piętnastu lat staram się, aby mój akcent nie był słyszalny ze sceny. No i najważniejsze, czyli stworzenie wiarygodnych postaci, oddanie ich racji, emocji i sprawienie, aby słuchacz wciągnął się w ich historie - mówi aktorka.

I dodaje, że taki konkurs to dobry pomysł zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy chcą zająć się pisaniem, choć poprzeczka ustawiona jest wysoko. - Nie dość, że muszą wymyślić jakąś interesującą fabułę osadzoną w konkretnym miejscu, co przecież łatwe nie jest, to w dodatku mają posługiwać się językiem przodków, czyli gwarą - podsumowuje.

Audiobook zostanie dołączony do książki z wydrukowanymi dziesięcioma wyróżnionymi w tamtym roku sztukami pt. "Freedland. Jednoaktówki po śląsku". Wydawnictwo będzie można nabyć bezpłatnie podczas gali finałowej czwartej edycji, która odbędzie się 5 grudnia w Teatrze Korez w Katowicach, kiedy to poznamy kolejnych laureatów konkursu. Tego dnia będzie można również obejrzeć spektakl złożony z fragmentów wyróżnionych tekstów oraz poznać laureatów tegorocznej edycji.

Najlepsze jednoaktówki wybierze w połowie listopada pięcioosobowe jury, w którym zasiadają specjaliści od teatru, pisania i śląskich tematów: dramaturg i reżyser Ingmar Villqist, Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, Waldemar Szymczyk, dyrektor wydawniczy w Imago Public Relations, oraz Piotr Zaczkowski, dyrektor Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów.

Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne (kolejno: 1000, 700 i 300 zł) oraz drobne upominki rzeczowe. Ponadto najlepsze jednoaktówki opublikowane zostaną na łamach katowickiej "Wyborczej", w wydaniu internetowym oraz w książce. Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Napisać, używając śląskiej gwary, sztukę nieprzekraczającą 10 stron maszynopisu, w której może pojawić się najwyżej czterech bohaterów. W konkursie mogą wziąć udział zawodowcy i amatorzy. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 30 października.

Organizatorami konkursu są Imago Public Relations sp. z o.o., Instytucja Kultury - Miasto Ogrodów w Katowicach oraz Agora SA, wydawca "Gazety Wyborczej" Oddział w Katowicach.

Regulamin oraz oświadczenia, które należy wysłać wraz z tekstem sztuki, są dostępne na stronach internetowych: katowice.gazeta.pl oraz www.imagopr.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji