Artykuły

Katowice. Orkiestra zagrała w nowej siedzibie

Owacją na stojąco przyjęła publiczność pierwszy koncert Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach w nowej siedzibie. Jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych, który w przyszłym sezonie będzie świętował 80-lecie, wreszcie jest u siebie.

- To najlepsza sala koncertowa w kraju - wiem, bo znam te sale - i jedna z może dwóch - trzech tej klasy w Europie. To wielki dzień w historii polskiej muzyki - powiedział dziennikarzom w przerwie koncertu jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Krzysztof Penderecki, którego utwór zabrzmiał w środę w wykonaniu NOSPR.

- Witamy państwa serdecznie w naszym domu - tak gości szczelnie wypełniających salę przywitała dyrektor orkiestry Joanna Wnuk - Nazarowa. Wraz z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem dziękowali wielu osobom, które przyczyniły się do powstania obiektu i przypomnieli, że niewiele brakowało, by nie powstał. Pierwotnie rozważano bowiem modernizację dotychczasowej siedziby orkiestry - Centrum Kultury Katowice, wybudowanej jako miejsce sala partyjnych zjazdów. Przystosowanie jej do potrzeb nowoczesnej radiowej orkiestry okazało się jednak niemożliwe.

- Poprzedniej siedziby nie warto nawet pamiętać, trzeba to zapomnieć. To była dla orkiestry upokarzająca tułaczka. Dobrze, że to przetrwali, nie stracili poziomu - powiedział reżyser Kazimierz Kutz. - Ta sala zmienia nie tylko Katowice w Katowicach, ale Katowice w Europie - ocenił z kolei były minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Podczas wieczornego inauguracyjnego koncertu orkiestra zagrała m.in. ze światowej sławy pianistą Krystianem Zimermanem. I Koncert fortepianowy d-moll op.15 Johannesa Brahmsa w ich wykonaniu wywołał entuzjazm publiczności, która nagrodziła wykonanie owacją na stojąco. Dyrektor artystyczny NOSPR Alexander Liebreich, który prowadził orkiestrę, po zakończeniu utworu ucałował dłonie pianisty.

Wieczór rozpoczął hymn Polski, a zakończyła słynna IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Zabrzmiały też utwory kompozytorów związanych z NOSPR - Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Wśród solistów był m.in. tenor Wiesław Ochman.

Budynek powstał niedaleko hali Spodka, w tym miejscu miejsce, w którym stanął gmach - jeszcze 16 lat temu funkcjonowała tu kopalnia "Katowice", w której pracowało 2 tys. górników. Obiekt mieści dwie sale - wielką na 1800 osób i kameralną na 300, a jego wygląd i wnętrza przywołują skojarzenia z muzyką, węglem i charakterystyczną śląską architekturą.

Budowa była współfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt inwestycji to 265 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to 122,2 mln zł. Pozostałe koszty pokryto z budżetu miasta Katowice.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki.

Zespół koncertuje na całym świecie, pełniąc rolę ambasadora polskiej kultury. Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, orkiestra nagrała ponad 200 płyt dla renomowanych wytwórni. Występowało z nią wielu znakomitych dyrygentów i solistów, m.in. Martha Argerich, Leonard Bernstein, Placido Domingo, Artur Rubinstein.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji