Artykuły

Wrocław. Teatr Polski startuje z cyklem książek

Nowy cykl wydawniczy Teatru Polskiego zostaje zainaugurowany książką związaną m.in. ze spektaklem "Kronos" Krzysztofa Garbaczewskiego. W planach jest także wywiad rzeka z Krystianem Lupą oraz wydanie twórczości Bernarda-Marie Koltesa.

Seria wydawnicza powstała w kooperacji Teatru Polskiego i wydawnictwa Książkowe Klimaty. Nosi tytuł poczekalnia.0, nawiązując do spektaklu Krystiana Lupy o tym samym tytule.

- To bardzo ważne przedstawienie, przekraczające granice, które doczekało się takiego samego aplauzu co krytyki - tłumaczy Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego.

Jak zapowiadają twórcy serii wydawniczej, podobnie jak spektakl ma ona wprowadzać nowy, odważny sposób myślenia o współczesnym teatrze oraz zaprezentować krytyczne i często alternatywne ujęcia ważnych tematów.

- Chcemy, aby było to spotkanie literatury i teatru. Wydawnictwo powstaje po to, by nasi widzowie byli jednocześnie naszymi czytelnikami - dodaje Anna Wojciechowska, redaktor poczekalni.0.

Inspiracją do powstania książek są spektakle Teatru Polskiego. - Z ważnymi przedstawieniami jest niestety tak, że kiedy schodzą z afisza, zostają zapominane. Warto je więc zapisywać w postaci książek, aby do tego nie dopuścić - tłumaczy Mieszkowski.

Pierwszą książką wydaną w ramach poczekalni.0 będzie dzieło filozofa literatury, krytyka i tłumacza Grzegorza Jankowicza "Gombrowicz-loading. Esej o formie życia".

Książka nawiązuje do "Kronosu" Witolda Gombrowicza, a także do spektaklu powstałego na jego motywach w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

Jak mówi autor publikacji, to właśnie wrocławskie przedstawienie skłoniło go do napisania tak pokaźnej pracy. - Gest, aby zapis intymności wystawić na scenie, był znakomity z powodu etycznego - uważa Jankowicz.

Co znajdzie się w kolejnych?

Będą to m.in. tomy rozmów z aktorami, szkice sylwetek wybitnych twórców teatralnych, zapisy prób do spektakli, a także teksty dramatyczne.

Kolejną propozycją poczekalni.0 będzie rozmowa wokół "Dziadów" Adama Mickiewicza i tradycji romantycznej, którą przeprowadzą filozof polityki profesor Leszek Koczanowicz oraz jego syn, student kulturoznawstwa, Tadeusz Koczanowicz.

W związku z niedawną premierą "Wycinki" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy wydawnictwo zaplanowało także wywiad rzekę z reżyserem.

Trwają również prace nad dwutomowym wydaniem twórczości Bernarda-Marie Koltesa, zainspirowane wystawieniem "Zachodniego wybrzeża. Powrotu na pustynię" w reżyserii Michała Borczucha. W tym celu po raz pierwszy zostaną przetłumaczone jego listy i teksty dramatyczne, które dotąd nie ukazały się w wersji książkowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji