Artykuły

Zakopane. Muzeum Tatrzańskie kupiło unikatowy obraz Witkacego

Za ćwierć miliona złotych Muzeum Tatrzańskie zakupiło unikatowy obraz autorstwa Witkacego, zatytułowany "Portret Krystyny i Ludwika Fischerów". Zostanie on zaprezentowany 14 listopada w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.

- Portrety takie jak ten praktycznie nie pojawiają się na rynku sztuki. Zakup dzieła z prywatnej kolekcji należącej do rodziny, która 89 lat temu zamówiła portret u Witkacego i włączenie go do kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, jest wyjątkowym wydarzeniem - powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Anna Wende-Surmiak. - Cieszymy się, że obraz rodziny Fischerów, tak mocno związanej i zasłużonej dla Zakopanego, będzie prezentowany w mieście pod Giewontem - dodała.

Portrety od A do E

Obraz wykonany pastelami przedstawia dwoje dzieci zakopiańskiego lekarza Ludwika Fischera - młodego Ludwika i jego siostrę Krystynę, na tle pejzażu z elementami architektury. Obraz został zakupiony od syna sportretowanego Ludwika Fischera, a pieniądze na ten cel pochodziły ze środków województwa małopolskiego. Kolekcja dzieł Witkacego w Muzeum Tatrzańskim to m.in. 85 pasteli i rysunków, a także słynne fotografie.

W latach 20. XX wieku Stanisław Ignacy Witkiewicz założył w Zakopanem Firmę Portretową, w której on sam wykonywał obrazy według zasad ściśle określonych w regulaminie, pobierając honoraria według ustalonego przez siebie cennika. Artysta wyróżniał pięć podstawowych typów portretów i oznaczał je wielkimi literami od A do E - każdy był podporządkowany określonej konwencji i miał swoją cenę. Witkacy namalował niewiele podwójnych portretów pełnopostaciowych, a do naszych czasów zachowały się jedynie trzy z nich.

Podróż na antypody

- Portret Krystyny i Ludwika Fischerów spełnia wszelkie warunki przewidziane w Regulaminie Firmy Portretowej dla typu A. Dzieci narysowane są z werystyczną dokładnością, hiperrealistycznie. Fantastyczny pejzaż za ich plecami tworzy z kolei efekt surrealistyczny - opisała pracę dr Anna Żakiewicz, wybitna witkacolożka. Praca była do tej pory publicznie pokazywana tylko dwa razy; ostatnio ćwierć wieku temu.

Zakopiańska rodzina Fischerów była zaprzyjaźniona ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Dziadek sportretowanych dzieci, Ferdynand Tabeau, miał na przełomie XIX i XX wieku pierwszą w Zakopanem aptekę. Ferdynand Tabeau wsparł finansowo słynną podróż na antypody Bronisława Malinowskiego, w której badaczowi towarzyszył Witkacy.

Witkacy

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy, malarz, fotografik, pisarz, dramaturg i filozof, urodził się 24 lutego 1885 roku. Dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem. W wieku ośmiu lat pisał pierwsze utwory dramatyczne. Jako malarz zadebiutował w 1901 roku na wystawie w Zakopanem, gdzie zaprezentował dwa pejzaże. Po zdaniu matury w 1903 roku, rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Witkacy stał się głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. 18 września 1939 r. Witkacy popełnił samobójstwo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji