Artykuły

Warszawa. Spektakl Borczucha i dzieci z Szamocina w Studio

"Lepiej tam nie idź. Zmiany", spektakl w reżyserii Michała Borczucha z udziałem dzieci z Szamocina i okolic, zrealizowany w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje", będzie można zobaczyć w Teatrze Studio we wtorek 25 listopada o godz. 19.

Prezentacja odbędzie się w ramach 2. Konferencji Kultura i rozwój, organizowanej przez Instytut Studiów Zaawansowanych w Warszawie i Narodowe Centrum Kultury.

Drugi z kolei spektakl w reżyserii Michała Borczucha i współpracującego z nim zespołu artystów z dziećmi z Domu Dziecka w Szamocinie i z Teatru "Stacja Szamocin" Luby Zarembińskiej, który powstał w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wielkopolska: Rewolucje. Projekt jest kontynuacją i rozwinięciem przedstawienia, które powstało w zeszłym roku (Lepiej tam nie idź). Dziecięcy aktorzy wcielili się wtedy w rozmaite potwory - szalone, dziwne, piękne, a czasem przerażające - toczące symboliczna walkę dobra ze złem. W procesie improwizacji powstało przedstawienie z jednej strony baśniowe, z drugiej ostro wydobywające temat biedy i niesprawiedliwości świata: (...) dzieci odgrywają sytuację bycia pracownikiem fabryki; to jakby skrawek życia dorosłych widzianego z perspektywy dziecka. Absurdalne, śmiertelnie zabawne, pełne pospolitych bezpretensjonalnych wygłupów i szczerej zgrywy historie o pracownikach, żądających podwyżki o piętnaście groszy, pracujących czterdzieści dwie godziny na dobę, albo wyrzucanych z pracy są odgrywane w formie warsztatowych improwizacji - dzieci, a także Marta Ojrzyńska i Krzysztof Zarzecki (pełniący funkcję inicjatorów), przekazują sobie kolejno role (podwładnego i pracownika), brawurowo zagrywając kolejne kłótnie. (Joanna Jopek, Partycypacje (I): święta czy fabryki?, Gazeta Teatralna "Didaskalia" nr 117/2013).

Po roku zespół spotkał się w nowej konfiguracji - jedna z bohaterek, Suzana, niespodziewanie zmieniła swoje oblicze, protoplaści potwornych rodów spotkali się na wspólnej kolacji, a zaproszone do udziału w spektaklu psy okazały się społecznością radykalnie klasową.

***

Reżyseria: Michał Borczuch

Scenografia: Dorota Nawrot

Video: Małgorzata Mazur

Aktorzy gościnni: Anna Kłos-Kleszczewska, Krzysztof Zarzecki

Kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje - Agata Siwiak

Informacje o bezpłatnych wejściówkach na http://teatrstudio.pl/

***

Zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku program Wielkopolska: Rewolucje, którego kuratorką jest Agata Siwiak, narodził się z niezgody na centralistyczną wizję kultury. Jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum nie ma potencjalnych odbiorców (i współtwórców) sztuki awangardowej, krytycznej. Obecnie trwa trzecia i zarazem ostatnia edycja "Rewolucji", podobnie jak w zeszłym roku, organizowana w ramach Budzika kulturalnego. "Programu działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski", realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Koordynatorem "Budzika" jest Departament Kultury UMWW.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji