Artykuły

Gdańsk. Konferencja o roli artysty we współczesnym świecie

Czy artysta to taki sam pracownik jak urzędnik? Jak wynagradzać jego aktywność? Gdzie umieścić go na rynku pracy? To tylko kilka przykładowych pytań, z którymi zmierzą się uczestnicy konferencji w Instytucie Kultury Miejskiej.

W piątek, 12 grudnia, Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na organizowaną przez działające w jego ramach Obserwatorium Kultury konferencję zatytułowaną "Sztuka, polityka, pieniądze. Rola artysty we współczesnym świecie". Będzie to spotkanie poświęcone tematyce, która powraca w debacie publicznej w różnych formach i kontekstach, powinno więc spotkać się ze sporym zainteresowaniem.

Konferencja będzie miała interdyscyplinarny charakter, a jej głównym zadaniem będzie analiza miejsca artysty i sztuki we współczesnym świecie, dokonana z kilku punktów widzenia: kulturowego, ekonomicznego, społecznego i filozoficznego. Organizatorom udało się zaprosić uczestników reprezentujących różne perspektywy, co gwarantuje wszechstronne spojrzenie na tytułowe zagadnienia.

Szeroki zakres tematów konferencji podzielony został na trzy nurty, z których każdy będzie tematem osobnego panelu. Pierwszy z nich dotyczyć będzie relacji artysty z miejscem, w którym żyje - z miastem, w którym tworzy. Uczestnicy debaty zastanowią się nad tym, jak artyści mogą kształtować przestrzeń, w której funkcjonują, oraz nad tym, jakie warunki musi ona spełniać, żeby być uznaną za przyjazną dla twórców.

Drugi z paneli ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie - jak to zabawnie ujęli organizatorzy konferencji - "co robi artysta"? Będzie to więc miejsce na refleksję na temat społecznej roli artysty i jego wkładu do społecznego obiegu, ale także na zastanowienie się nad tym, jak artyści są postrzegani przez resztę społeczeństwa. I czy na pierwszy plan w tym kontekście wysuwa się społeczne zaangażowanie i aktywność, czy raczej wielkie komercyjne sukcesy i skandale obyczajowe.

Trzeci panel poświęcony będzie zagadnieniom bardzo praktycznym, a w jakiś sposób - przyziemnym. Jego głównym tematem będą bowiem najróżniejsze aspekty zawodu artysty, począwszy od spraw najbardziej podstawowych, czyli pytania o to, czym różni się to od innych profesji. Dalsze zagadnienia, które mają być punktem wyjścia do rozważań ujętych w ramach tej części konferencji, to m.in.: wycena pracy artystów, kwestia wynagrodzeń, perspektyw zawodowych studentów i absolwentów kierunków artystycznych czy wreszcie niezwykle skomplikowane i delikatne pytanie o pogodzenie artystycznego wymiaru tej profesji i związanej z nią aktywności zawodowej z wymogami rynku.

Opiekę merytoryczną nad konferencją objęło dwóch naukowców: prof. Jerzy Limon i dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski. Ten pierwszy znany jest dziś przede wszystkim jako dyrektor otwartego niedawno i działającego niezwykle prężnie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest też anglistą, literaturoznawcą i teatrologiem, kierującym Katedrą Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jan Stanisław Wojciechowski jest artystą, animatorem kultury i kulturoznawcą, na co dzień związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Konferencja "Sztuka, polityka, pieniądze. Rola artysty we współczesnym świecie" odbędzie się w najbliższy piątek, 12 grudnia, w godzinach 10-17, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji